W ciągu zaledwie kilku dni przybyło 11 nowych ognisk ASF. Jednak tym razem ogniska wykryto nie tylko na terenie województwa lubelskiego, ale także warmińsko – mazurskiego. Kolejny gwałtowny przyrost ognisk ASF spowodował, że liczba ognisk wynosi prawie siedemdziesiąt.
Kolejny gwałtowny przyrost ognisk ASF w małych, średnich i dużych gospodarstwach
W tym tygodniu informowaliśmy was już o nowych ogniskach ASF. Wtedy było ich 55, natomiast teraz liczba wzrosła o kolejne 11 ognisk. Część z nich wykryto na Lubelszczyźnie, pozostałe za to ponownie zawitały na tereny Warmii i Mazur.
Dziewięć nowych ognisk w województwie lubelskim
Szczególnie gwałtowny przyrost ognisk ASF ma miejsce na Lubelszczyźnie. Wspominaliśmy o tym w artykule – Lubelskie walczy z ASF i zwiększa odstrzał dzików!
Pierwsze nowe ognisko ASF (nr 56) wykryto w stadzie liczącym 2 świnie. Gospodarstwo położone jest w miejscowości Dorbozy, w gminie Obsza, na terenie powiatu biłgorajskiego.
Pięćdziesiąte siódme ognisko stwierdzono natomiast na terenie innego powiatu województwa lubelskiego, a mianowicie – tomaszowskiego. ASF stwierdzono w gospodarstwie utrzymującym 35 świń, położonym w miejscowości Kunki, w gminie Susiec.
Ognisko nr 58 odnotowano za to w niewielkim stadzie liczącym 7 świń. Wirus afrykańskiego pomoru świń pojawił się w gospodarstwie zlokalizowanym w miejscowości Honiatycze-Kolonia, w gminie Werbkowice, w powiecie hrubieszowskim.
Gwałtowny przyrost ognisk ASF pojawił się po raz kolejny, a kolejne ognisko (nr 59) zaobserwowano w gospodarstwie utrzymującym 5 świń, położonym w miejscowości Szpikołosy, również w powiecie hrubieszowskim.
Sześćdziesiąte ognisko ASF stwierdzono w stadzie liczącym 19 świń położonym w miejscowości Podlodówek, w gminie Michów, w powiecie lubartowskim.
Nowe ognisko, a konkretnie 61 z kolei stwierdzono w gospodarstwie utrzymującym 20 świń, położonym w miejscowości Olchowiec, w gminie Obsza, powiat biłgorajskim. W tym samej gminie wykryto również ognisko nr 56.
Kolejne ognisko wykryte na Lubelszczyźnie to ognisko nr 64 wykryte w miejscowości Zaburze, w gminie Radecznica, w powiecie zamojskim. ASF pojawiło się w gospodarstwie utrzymującym 64 świnie.
W województwie lubelskim wykryto także ognisko nr 65, a także ognisko nr 66. Pierwsze z nich stwierdzono w gospodarstwie utrzymującym 33 świnie, położonym w miejscowości Wólka Pukarzowska, w gminie Łaszczów, ponownie w powiecie tomaszowskim.
Natomiast, ognisko nr 66 wykryto w miejscowości Gorajec Zagroble, w gminie Radecznica, w powiecie zamojskim. Stado zaatakowane przez ASF liczyło 75 świń.
Dwa nowe ogniska na Warmii i Mazurach
Gwałtowny przyrost ognisk ASF dotyczył także województwa warmińsko – mazurskiego. Na tym terenie wykryto ognisko nr 62 w gospodarstwie utrzymującym 28 świń, położonym w miejscowości Ruś, w gminie Stawiguda, w powiecie olsztyńskim.
W tej samej miejscowości stwierdzono także ognisko nr 63, które pojawiło się w większym stadzie liczącym 855 świń.
To kolejny gwałtowny przyrost ognisk ASF, o którym poinformował Główny Lekarz Weterynarii w swoim komunikacie.
Dodaj komentarz