Kontrola dywersyfikacji – zmiana terminu

Kontrola dywersyfikacji upraw to obowiązek wynikający rozporządzeń Parlamentu Europejskiego dotyczących płatności bezpośrednich w latach 2014–2020. Procedura polega na tym, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa sprawdza, co jest uprawiane, w jakim czasie i jaką powierzchnię gruntów rolnych zajmuje. W związku z wydłużeniem składania wniosków o dopłaty bezpośrednie, kontrola dywersyfikacji odbywać się będzie do 31 lipca.

Kontrola dywersyfikacji upraw, zgodnie z przepisami, dotyczy gospodarstw rolnych o powierzchni od 10 ha gruntów ornych. Pierwotnie kontrola planowana była w okresie od 15 maja do 15 lipca. W maju Komisja Europejska zdecydowała jednak o wydłużeniu do 15 czerwca terminu składania wniosków o wypłatę dopłat bezpośrednich za rok 2016. I właśnie dlatego zmianie uległ też termin weryfikacji, którą prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kontrola obliczania udziału różnych upraw w celu dywersyfikacji odbywać się będzie w okresie od 1 czerwca do 31 lipca.

– W ramach praktyki dywersyfikacji za odrębną uprawę uznaje się rodzaj w klasyfikacji botanicznej upraw, formę ozimą i jarą tego samego rodzaju, a także gatunki z rodzin kapustowatych, psiankowatych, czy dyniowatych – czytamy stronie MRiRW. – Odrębne uprawy to także grunt ugorowane, trawy i inne pastewne rośliny zielne.

Szczegółowe listę roślin uznawanych za odrębne uprawy w ramach dywersyfikacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przypomnijmy. Kontrola przeprowadzana przez inspektorów ARiMR polega na sprawdzeniu tego co uprawia rolnik i jaką część powierzchni jego gospodarstwa zajmują określone uprawy. Kontrola prowadzona jest zarówno na podstawie obecności konkretnych gatunków, jak ich pozostałości znajdujących się na polu po zbiorze.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *