Kukurydza nie wzeszła? Sprawdź, co się z nią dzieje.

Jeśli kukurydza jeszcze nie wzeszła, to warto sprawdzić, co się z nią dzieje. Może zagrażać jej śmietka kiełkówka lub fuzarioza.

Nasiona, pomimo tego, że zaprawiane, przeleżały kilka zimnych i mokrych dni w glebie, co mogło osłabić działanie zaprawy – wyjaśnia prof. Paweł Bereś z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Rzeszowie Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. – Na szczęście kukurydzy, która jeszcze nie wzeszła jest już naprawdę niewiele. Roślinom, które jeszcze nie wzeszły może zagrażać śmietka kiełkówka.

Warto sprawdzić, czy korzenie uprawianej przez nas kukurydzy nie są zaatakowane przez larwy śmietki kiełkówki.

Jak sprawdzić, czy to śmietka kiełkówka jest powodem tego, że kukurydza jeszcze nie wzeszła?

– Warto sprawdzić w glebie, jak wyglądają wysiane ziarniaki – mówi profesor. – Jeśli są zgniłe i miękkie w brązowawym kolorze to najprawdopodobniej powodem kłopotów ze wschodami kukurydzy jest śmietka. Po przekrojeniu takiego ziarniaka w środku widoczna będzie larwa lub wydrążone przez nią kanały.

Jeśli w ziarniaku nie ma szkodnika ani kanałów, a mimo to jest w kolorze brązowym, oznacza to, że prawdopodobnie został zaatakowany przez grzyby z rodzaju Fusarium. Widoczny jest wtedy często biało-różowy nalot typowy dla grzybów.

Roślinom, które jeszcze nie wzeszły może zagrażać śmietka kiełkówka.

prof. Paweł Bereś z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Rzeszowie Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu

Śmietka nie ogranicza się do samego żerowania na ziarniaku. Może także atakować system korzeniowy młodej kukurydzy, co może doprowadzić do zaschnięcia rośliny. Dlatego warto sprawdzić, czy korzenie uprawianej przez nas kukurydzy nie są zaatakowane przez larwy śmietki kiełkówki.

W przypadku podejrzeń, że dzieje się coś złego warto roślinę podważyć i wyjąć na powierzchnię wraz z całym systemem korzeniowym i glebą, którą oczywiście trzeba strząsnąć – mówi prof. Bereś. – Jeśli zobaczymy larwy, oznaczać to będzie, że system korzeniowy zaatakowała śmietka kiełkówka.

Szkodnik atakuje rośliny wolno rosnące – przy pogodzie, która jest niesprzyjająca kukurydzy. Bardziej podatne na śmietki są także te odmiany, które wzrost na początku wegetacji jest wolniejszy.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *