Kilka chłodnych dni zatrzymało rozwój kukurydzy. Czy z zapowiadanym ociepleniem przyspieszy wegetacja?
– Kilka chłodnych dni bardzo dało się kukurydzy we znaki – mówi prof. Paweł Bereś z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Rzeszowie Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. – W nocy z wtorku na środę temperatura u nas spadła do + 2oC, wiec było naprawdę chłodno. Bez cienia wątpliwości, kukurydza przestała rosnąć i jest w stresie spowodowanym chłodem.
Bez cienia wątpliwości, kukurydza przestała rosnąć i jest w stresie spowodowanym chłodem.
Profesor Bereś mówi, że nie pamięta tak chłodnego maja.
– Jesteśmy, obok Dolnego Śląska, jednym z najcieplejszych regionów Polski – mówi profesor. – A jednak jest chłodno. Kukurydza wysiana terminowo w II-III dekadzie kwietnia ma w tej chwili 2-3 liście właściwe. Na tych plantacjach, gdzie siew był przeprowadzany na początku maja kukurydza jeszcze nie wzeszła. I to też może być problem, bo im dłużej ziarno zalega w ziemi tym więcej złych rzeczy może się wydarzyć. Co prawda ziarniaki są przed siewem zaprawiane, ale opady deszczu i niskie temperatury mogą ograniczyć działanie środków, którymi zaprawiono kukurydzę.
Kilka zimnych dni spowodowało, że kukurydza stanęła w miejscu – niskie temperatury jej nie uszkodziły, ale też nie rośnie.
Kilka zimnych dni spowodowało, że kukurydza stanęła w miejscu – niskie temperatury jej nie uszkodziły, ale też nie rośnie. Od dziś zapowiadane jest ocieplenie, a weekend ma już być w wielu miejscach upalny. Czy to znaczy, że kukurydza zacznie rosnąć szybciej?
– Niekoniecznie od razu – wyjaśnia ekspert. – Może minąć kilka dni, zanim kukurydza zacznie przyrastać po kilka centymetrów dziennie. Ciepło może przynieść nasilenie szkodników i chorób. Ale lepiej, żeby zaczęła przyrastać nawet pomimo zagrożenia chorobami i szkodnikami niż żeby z powodu chłodu stała w miejscu.
Jeśli obserwujemy na blaszkach liści purpurowe przebarwienia, to oznacza, że roślina naprawdę jest w stresie.
Jeśli obserwujemy na blaszkach liści purpurowe przebarwienia, to oznacza, że roślina naprawdę jest w stresie.
– Takie przebarwienia to znak, że rośliny źle poobierają fosfor i potas – dodaje Paweł Bereś. – Ciepło jest im teraz najbardziej potrzebne.
Jeśli kukurydza do tej pory nie wzeszła – może to oznaczać kłopoty. Jakie? O tym jutro.
Dodaj komentarz