Kukurydza w opałach: dopadła ją stonka i omacnica
fot. http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/651409-kukurydza/

Kukurydza to roślina, która może dać wysoki plon, pod warunkiem jednak, że zapewnimy jej odpowiednie warunki i ochronimy przed atakami szkodników takich jak stonka kukurydziana i omacnica prosowianka.

W 25 odcinku „Poradnika aF” wracamy na kukurydziane pole. Paweł Michołap, ekspert z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, wyjaśnia, jak minimalizować straty spowodowane atakami insektów. Musisz to zobaczyć!

agroFakt.pl: Witam serdecznie w kolejnym odcinku „Poradnika agroFakt”. Znajdujemy się ponownie na polach, na których rośnie kukurydza, ze względu na występujące w niej szkodniki. Ze mną ekspert z Uniwersytetu Przyrodniczego, pan Paweł Michołap, witam serdecznie.

Paweł Michołap

fot. Piotr Czyszkowski

Paweł Michołap, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Paweł Michołap: Witam.

Co podgryza kukurydzę?

Jakie to szkodniki?

Obecnie na uprawach możemy spotkać chrząszcza stonkę kukurydzianą oraz motyla omacnicę prosowiankę.

I jakie szkody powodują nam w uprawie kukurydzy?

W przypadku stonki kukurydzanej szkodnikami są zarówno larwy, jak i owad dorosły. Larwy wgryzają się na początku w korzenie włośnikowe, następnie w dalsze korzenie, w ten sposób je uszkadzają i roślina nie pobiera zarówno wody, jak i składników odżywczych, czego skutkami jest wyleganie roślin, usychanie i żółknięcie. W przypadku owada dorosłego stonki kukurydzianej uszkadza on kolby, przez co mamy mniejszy plon.

W przypadku omacnicy prosowianki szkodnikami są larwy, które uszkadzają zarówno łodygę, jak i kolbę. Oba te owady przenoszą także choroby grzybowe.

omacnica prosowianka

fot. Piotr Czyszkowski

Aby zminimalizować ilość szkodników w kukurydzy należy prowadzić prawidłową agrotechnikę i właściwą ochronę roślin.

Stonka kukurydziana i omacnica prosowianka – metody walki ze szkodnikami

I jak je najlepiej zwalczać?

Najlepiej zwalczać oba owady agrotechnicznie, czyli stosujemy głęboką orkę na jesieni, usuwamy pożniwne pozostałości roślin, w ten sposób larwy nie będą zimowały na polu. W przypadku kiedy musimy stosować insektycydy, musimy określić progi ekonomicznej szkodliwości, także musimy monitorować pole, kiedy pojawią się szkodniki. Możemy także zastosować biologiczną ochronę, w przypadku omacnicy prosowianki stosujemy kruszynki.

A na co jeszcze trzeba zwracać uwagę?

stonka kukurydziana

fot. Piotr Czyszkowski

Larwy stonki kukurydzianej uszkadzają korzenie kukurydzy.

Jeśli zdecydujemy się na insektycydy, musimy oczywiście monitorować pole i zastosować jeden oprysk wtedy, kiedy pojawią się pierwsze larwy, w przypadku omacnicy prosowianki. W przypadku stonki kukurydzianej nie mamy zarejestrowanych środków ochrony roślin na same larwy, wtedy polegamy tylko na metodach agrotechnicznych. W przypadku owadów dorosłych, które nie są aż tak szkodliwe, możemy stosować oprysk np. środkami kontaktowymi wtedy, kiedy stwierdzimy dość dużą ilość tych owadów, jest to ok. 5–10 owadów na roślinę. W przypadku omacnicy prosowianki jest to 7–8 złóż jaj na 100 roślin, wtedy stosujemy insektycydy.

Dziękuję bardzo, na dzisiaj to już wszystko i zapraszam serdecznie na kolejny odcinek poradnika.

Dziękuję bardzo.

 

Zobacz też: Omacnica: jak pozbyć się szkodnika w kukurydzy?

Nowa pszenica RGT TrefferZobacz Wysoki i stabilny plon na słabszych stanowiskach

Czas pierwszych sianokosów i czas na sianokiszonki

Sianokiszonki to wartościowa pasza dla bydła. Już zaczyna się zbiór surowca do produkcji tej paszy objętościowej.

24 maja 2019

Szkody łowieckie na zasiewach

Nie tylko strzelają. Dowiedz się, co robią myśliwi żeby zmniejszyć straty łowieckie w uprawach.

2 czerwca 2019

CIECH Sarzyna zaprezentowała m.in. działanie herbicydu CHWASTOX na Dniach Pola 2019

Specjaliści i eksperci prezentowali na każdym z poletek działanie produktów w danej uprawie, odpowiadali również na pytania rolników.

14 czerwca 2019