Kukurydza w opałach: dopadła ją stonka i omacnica

Kukurydza to roślina, która może dać wysoki plon, pod warunkiem jednak, że zapewnimy jej odpowiednie warunki i ochronimy przed atakami szkodników takich jak stonka kukurydziana i omacnica prosowianka.

W 25 odcinku „Poradnika aF” wracamy na kukurydziane pole. Paweł Michołap, ekspert z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, wyjaśnia, jak minimalizować straty spowodowane atakami insektów. Musisz to zobaczyć!

agroFakt.pl: Witam serdecznie w kolejnym odcinku „Poradnika agroFakt”. Znajdujemy się ponownie na polach, na których rośnie kukurydza, ze względu na występujące w niej szkodniki. Ze mną ekspert z Uniwersytetu Przyrodniczego, pan Paweł Michołap, witam serdecznie.

Paweł Michołap

Paweł Michołap, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

fot. Piotr Czyszkowski

Paweł Michołap: Witam.

Co podgryza kukurydzę?

Jakie to szkodniki?

Obecnie na uprawach możemy spotkać chrząszcza stonkę kukurydzianą oraz motyla omacnicę prosowiankę.

I jakie szkody powodują nam w uprawie kukurydzy?

W przypadku stonki kukurydzanej szkodnikami są zarówno larwy, jak i owad dorosły. Larwy wgryzają się na początku w korzenie włośnikowe, następnie w dalsze korzenie, w ten sposób je uszkadzają i roślina nie pobiera zarówno wody, jak i składników odżywczych, czego skutkami jest wyleganie roślin, usychanie i żółknięcie. W przypadku owada dorosłego stonki kukurydzianej uszkadza on kolby, przez co mamy mniejszy plon.

W przypadku omacnicy prosowianki szkodnikami są larwy, które uszkadzają zarówno łodygę, jak i kolbę. Oba te owady przenoszą także choroby grzybowe.

omacnica prosowianka

Aby zminimalizować ilość szkodników w kukurydzy należy prowadzić prawidłową agrotechnikę i właściwą ochronę roślin.

fot. Piotr Czyszkowski

Stonka kukurydziana i omacnica prosowianka – metody walki ze szkodnikami

I jak je najlepiej zwalczać?

Najlepiej zwalczać oba owady agrotechnicznie, czyli stosujemy głęboką orkę na jesieni, usuwamy pożniwne pozostałości roślin, w ten sposób larwy nie będą zimowały na polu. W przypadku kiedy musimy stosować insektycydy, musimy określić progi ekonomicznej szkodliwości, także musimy monitorować pole, kiedy pojawią się szkodniki. Możemy także zastosować biologiczną ochronę, w przypadku omacnicy prosowianki stosujemy kruszynki.

A na co jeszcze trzeba zwracać uwagę?

stonka kukurydziana

Larwy stonki kukurydzianej uszkadzają korzenie kukurydzy.

fot. Piotr Czyszkowski

Jeśli zdecydujemy się na insektycydy, musimy oczywiście monitorować pole i zastosować jeden oprysk wtedy, kiedy pojawią się pierwsze larwy, w przypadku omacnicy prosowianki. W przypadku stonki kukurydzianej nie mamy zarejestrowanych środków ochrony roślin na same larwy, wtedy polegamy tylko na metodach agrotechnicznych. W przypadku owadów dorosłych, które nie są aż tak szkodliwe, możemy stosować oprysk np. środkami kontaktowymi wtedy, kiedy stwierdzimy dość dużą ilość tych owadów, jest to ok. 5–10 owadów na roślinę. W przypadku omacnicy prosowianki jest to 7–8 złóż jaj na 100 roślin, wtedy stosujemy insektycydy.

Dziękuję bardzo, na dzisiaj to już wszystko i zapraszam serdecznie na kolejny odcinek poradnika.

Dziękuję bardzo.

 

Zobacz też: Omacnica: jak pozbyć się szkodnika w kukurydzy?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *