Lany Poniedziałek – skąd taki zwyczaj?

Download PDF

Dziś obchodzimy Poniedziałek Wielkanocny czyli zgodnie z tradycją Lany Poniedziałek lub Śmigus-Dyngus. Skąd wziął się zwyczaj polewania się w ten dzień wodą?

Choć obecnie polewamy się wodą w drugi dzień świąt Wielkiej Nocy, to okazuje się, że ten zwyczaj wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. Przejęli go do swych tradycji chrześcijanie nadając mu jednocześnie nowy sens związany z cierpieniem i męczeństwem Jezusa Chrystusa.

Śmigus-Dyngus

lany poniedziałek

Lany Poniedziałek jest dziś obchodzony szczególnie przez dzieci

fot. Pixabay

Popularny dziś Śmigus-Dungus był dawniej dwoma osobnymi obrzędami. Śmigus było tak naprawdę smaganiem, biciem po ciele za pomocą gałązek wierzby. Smagano nimi panny, które się specjalnie przed tym nie broniły. Wierzyły, że dzięki temu szybko wyjdą za mąż i będą miały dzieci. Starszym miało to natomiast pomóc wypędzić reumatyzm. W ten sposób przekazywano sobie życiodajną moc wierzby.

Dyngowanie było natomiast „wykupywaniem się” czyli składaniem sobie nawzajem rodzinnych wizyt i wręczaniem drobnych podarunków. Było to nawiązaniem do bożonarodzeniowych kolędników – chodziło się wtedy po wsi i „dyngowano” czyli proszono o dary.

Lany Poniedziałek obecnie

lany poniedziałek

Obecnie śmigus dyngus to przede wszystkim dobra zabawa

fot. Daniel Biernat, agrofakt.pl

Dziś zwyczaj oblewania się wodą jest traktowany jako dobra zabawa. Uwielbiają go szczególni najmłodsi, dla których jest to okazja do kupienia specjalnych gadżetów takich jak pistolety, czy balony na wodę.

W Lany Poniedziałek zawsze polewam wodą z kubka żonę i dzieci, nigdy jeszcze o tym nie zapomniałem – opowiada Jerzy Mikołajczyk z Pomorza. – Największą frajdę mają przy tym dzieci, pamiętam, że jak były małe to oblewanie nas dorosłych wężem ogrodowym było dla nich obok malowania pisanek jedną z największych atrakcji świąt Wielkiej Nocy. Teraz jest więcej możliwości, więc co roku kupuję wnukom jajeczka wielkanocne na wodę lub pistolety. Są zachwycone! – dodaje.

Należy jednak pamiętać, żeby zachować umiar i nie przesadzać z oblewaniem innych wodą, bo grozi za to kara grzywny w wysokości nawet 500 zł.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o