Leasing rolniczy 2022 po zmianach. Nowe przepisy w Polskim Ładzie

Leasing rolniczy 2022 to kolejna kwestia która zmieni się na skutek reform Polskiego Ładu. Na skutek zmian podatkowych możliwość korzystania z leasingu będzie odbywać się na innych zasadach, niż obecnie. Co dokładnie zmieni się i czy te zmiany okażą się korzystne dla rolników? Sprawdźmy!

W ramach Polskiego Ładu rząd wprowadza szereg zmian poruszających również kwestie związane z podatkami. Jedna z nich dotyczy także przepisów leasingu na ciągniki i maszyny rolnicze. Zmiany które zaproponował rząd obowiązują od 1 stycznia 2022 r., dlatego sprawdźmy jakie dokładnie zmiany już wprowadzono.

Reklama

Leasing rolniczy 2022 – dłuższy czas na sprzedaż ciągnika i maszyn

Przypomnijmy, że do niedawna rolnicy który dokonali zakupu samochodu, ciągnika, czy maszyn rolniczych z leasingu po upływie 6 miesięcy mogli je sprzedać. To jednak zmieni się. Według nowych przepisów leasing rolniczy 2022 i związania z nim sprzedaż będzie możliwa dopiero po okresie 6 lat. Natomiast w przypadku gdy rolnik będzie zainteresowany sprzedażą samochodu, ciągnika lub maszyny wcześniej to będzie zobligowany do zapłacenia podatku dochodowego.

Leasing ciągnika i maszyn rolniczych – zmiany i nowe zasady

To jednak nie koniec zmian. Oprócz tego, leasing rolniczy 2022 wprowadza zmiany w dokonywaniu płatności za podatek VAT. Przypomnijmy, że według starych przepisów zapłata podatku VAT odbywała się na podstawie wysokości ostatniej raty leasingu.

Jak podaje Wielkopolska Izba Rolnicza Leasing w Polskim Ładzie zakłada natomiast zmiany w tej kwestii poprzez obliczenie podatku VAT od wartości rynkowej maszyny, która obowiązuje w dniu wykupu. Co oznacza, że podatek VAT będzie wyższy, niż miało to miejsce wcześniej.

Warto również podkreślić, że nowe przepisy leasingu dotyczą umów leasingowych zawartych po 1 stycznia br. Ponadto, te przepisy odnoszą się do umów które trwają i kończą się po 1 stycznia 2022 r.

Powyższe zmiany dotyczą więc rolników i mogą być dla nich niekorzystne, na co zwróciła uwagę Wielkopolska Izba Rolnicza:

Szkoda, że podatkowo-biurokratyczna pętla coraz bardziej zaciska się na szyjach rolników, powodując, że podejmowanie i prowadzenie działalności rolniczej staje się coraz mniej opłacalne i coraz bardziej ryzykowne.

Leasing rolniczy 2022 po zmianach – jak obejść przepisy?

Zmiany w przepisach dotyczące leasingu można jednak ominąć, o czym poinformował Dziennik Gazeta Prawna. Jak podaje portal PIT.pl w przypadku nowych przepisów dot. leasingu 2022 istnieje możliwość przekazania pojazdu leasingowego jako darowiznę osobie bliskiej, która następnie będzie mogła go sprzedać po upływie 6 miesięcy.

Czytaj również: Rok 2021 dla rolników był zmarnowany? Dowiedz się więcej!

Źródło: WIR; PIT.pl; Dziennik Gazeta Prawna

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 8

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Krzysztof pisze:

    I co to niby za rozwiązanie?
    Przekazanie w formie darowizny i późniejsza sprzedaż nie sprawi, że pieniądze do mnie wrócą. Jeśli dostanę te pieniądze z powrotem, to urząd skarbowy w minutę przyłoży karę za celowe obchodzenie podatku do zapłaty. Kupując drugi zestaw sprzętu rolniczego, osoba obdarowana darowizną przecież nie kupi ze mną na spółkę środka trwałego

  2. Ja ansilnor we ki pisze:

    A nie jest tak że przez 5lat nie można sprzedać darowizny