Leasing rolniczy 2022 po zmianach. Nowe przepisy w Polskim Ładzie
Leasing rolniczy 2022 to kolejna kwestia która zmieni się na skutek reform Polskiego Ładu. Na skutek zmian podatkowych możliwość korzystania z leasingu będzie odbywać się na innych zasadach, niż obecnie. Co dokładnie zmieni się i czy te zmiany okażą się korzystne dla rolników? Sprawdźmy!
W ramach Polskiego Ładu rząd wprowadza szereg zmian poruszających również kwestie związane z podatkami. Jedna z nich dotyczy także przepisów leasingu na ciągniki i maszyny rolnicze. Zmiany które zaproponował rząd obowiązują od 1 stycznia 2022 r., dlatego sprawdźmy jakie dokładnie zmiany już wprowadzono.
Spis treści
Leasing rolniczy 2022 – dłuższy czas na sprzedaż ciągnika i maszyn
Przypomnijmy, że do niedawna rolnicy który dokonali zakupu samochodu, ciągnika, czy maszyn rolniczych z leasingu po upływie 6 miesięcy mogli je sprzedać. To jednak zmieni się. Według nowych przepisów leasing rolniczy 2022 i związania z nim sprzedaż będzie możliwa dopiero po okresie 6 lat. Natomiast w przypadku gdy rolnik będzie zainteresowany sprzedażą samochodu, ciągnika lub maszyny wcześniej to będzie zobligowany do zapłacenia podatku dochodowego.
Leasing ciągnika i maszyn rolniczych – zmiany i nowe zasady
To jednak nie koniec zmian. Oprócz tego, leasing rolniczy 2022 wprowadza zmiany w dokonywaniu płatności za podatek VAT. Przypomnijmy, że według starych przepisów zapłata podatku VAT odbywała się na podstawie wysokości ostatniej raty leasingu.
Jak podaje Wielkopolska Izba Rolnicza Leasing w Polskim Ładzie zakłada natomiast zmiany w tej kwestii poprzez obliczenie podatku VAT od wartości rynkowej maszyny, która obowiązuje w dniu wykupu. Co oznacza, że podatek VAT będzie wyższy, niż miało to miejsce wcześniej.
Warto również podkreślić, że nowe przepisy leasingu dotyczą umów leasingowych zawartych po 1 stycznia br. Ponadto, te przepisy odnoszą się do umów które trwają i kończą się po 1 stycznia 2022 r.
Powyższe zmiany dotyczą więc rolników i mogą być dla nich niekorzystne, na co zwróciła uwagę Wielkopolska Izba Rolnicza:
Szkoda, że podatkowo-biurokratyczna pętla coraz bardziej zaciska się na szyjach rolników, powodując, że podejmowanie i prowadzenie działalności rolniczej staje się coraz mniej opłacalne i coraz bardziej ryzykowne.
Leasing rolniczy 2022 po zmianach – jak obejść przepisy?
Zmiany w przepisach dotyczące leasingu można jednak ominąć, o czym poinformował Dziennik Gazeta Prawna. Jak podaje portal PIT.pl w przypadku nowych przepisów dot. leasingu 2022 istnieje możliwość przekazania pojazdu leasingowego jako darowiznę osobie bliskiej, która następnie będzie mogła go sprzedać po upływie 6 miesięcy.
Czytaj również: Rok 2021 dla rolników był zmarnowany? Dowiedz się więcej!
Źródło: WIR; PIT.pl; Dziennik Gazeta Prawna
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
I co to niby za rozwiązanie?
Przekazanie w formie darowizny i późniejsza sprzedaż nie sprawi, że pieniądze do mnie wrócą. Jeśli dostanę te pieniądze z powrotem, to urząd skarbowy w minutę przyłoży karę za celowe obchodzenie podatku do zapłaty. Kupując drugi zestaw sprzętu rolniczego, osoba obdarowana darowizną przecież nie kupi ze mną na spółkę środka trwałego
A nie jest tak że przez 5lat nie można sprzedać darowizny