Rok 2021 dla rolników był zmarnowany? Dowiedz się więcej!
Rok 2021 dla większości rolników zapisze się przede wszystkim pod znakiem znacznych podwyżek cen nawozów, paliwa i ŚOR. Słabością tego roku była pasywność – by nie powiedzieć: zaniedbanie – ocenia Jan Krzysztof Ardanowski. Według niego „ten rok został zmarnowany”. Czy w związku z tym, 2022 r. okaże się lepszy dla rolników?
Rok 2021 dla rolników oznaczał z jednej strony wysokie ceny nawozów i zbóż. Z drugiej – niskie ceny skupu trzody chlewnej. Co więc czeka rolników w 2022 r.? Jak miniony roku oceniają politycy? Sprawdźmy!
Spis treści
Rok 2021 dla rolników pod znakiem wysokich cen nawozów
Zdaniem PSL rok 2021 dla polskich rolników był tragiczny, ze względu na obserwowane wzrosty kosztów produkcji, w tym także cen nawozów. Według PSL obserwowane podwyżki i rosnąca inflacja dobijają nie tylko polskich rolników, ale także konsumentów.
-Rolnicy na koniec roku kupowali potrzebne nawozy na następny rok. Dostawali zaliczki z ARiMR. Dziś nie mogą ich kupić, nie wiedzą jaka będzie sytuacja w przyszłym roku. Nie ma reakcji rządu i państwowych spółek – podkreślił Stefan Krajewski z PSL.
Po czym dodał, że 2022 r. dla rolników nie zapowiada się lepiej.
-Nie ma stabilizacji cen dochodów rolniczych. Ministerstwo nie przedstawia konkretnych rozwiązań – stwierdził poseł PSL.
💬 Pod znakiem #drożyznaPiS kończy się rok 2021. Szczególnie trudna sytuacja dotyka również rolników. Skandalicznie wysokie są ceny nawozów: saletra amonowa 4,5 tyś. zł/tonę; mocznik ponad 5,5 tys. zł za tonę.
🍀@StefanKrajewski
📍Sejm pic.twitter.com/DzeiG0Pdlm— 🍀 PSL (@nowePSL) December 29, 2021
Podsumowanie 2021 roku – pasywność i zaniedbanie zmian w rolnictwie
Rok 2021 dla polskich rolników ocenił także były minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski na antenie Radia Maryja. Według przewodniczącego Rady ds. Wsi i Rolnictwa miniony rok zapisze się pod znakiem pasywności i zaniedbań zmian w rolnictwie:
Słabością tego roku – ja o tym mówiłem właściwie przez cały rok – była pasywność – by nie powiedzieć: zaniedbanie – zmian w rolnictwie ze strony szczęśliwie już byłego ministra rolnictwa Grzegorza Pudy. (…) Ten rok został zmarnowany i teraz Henryk Kowalczyk próbuje nadrabiać to, co powinno być już wdrożone.
Co czeka rolników w 2022 r.?
Rok 2021 dla rolników nie był więc pomyślny, jednak Jan Krzysztof Ardanowski twierdzi, że 2022 r. powinien być lepszy, ze względu na wprowadzane zmiany dotyczące np. przejścia na emeryturę rolniczą bez przekazywania ziemi.
Oprócz tego, w 2022 r. ułatwieniem dla rolników mają być wprowadzane uproszczenia w procedurach urzędowych.
Wreszcie zaczyna się pojawiać jakieś światełko w tunelu. Rok 2022 w zakresie prawnym, administracyjnym zaczyna wyglądać lepiej – przynajmniej w zapowiedziach – niż to, co miało miejsce w kończącym się 2021 roku.
Przeczytaj również: Podatek dochodowy KRUS. Kto nie musi martwić się o rozliczenie?
Źródło: PSL; Radio Maryja
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!