Sytuacja epizootyczna na terenie Lubelszczyzny nie jest najlepsza. Wszystko przez szerzący się wirus ASF na obszarze całego województwa. Lubelskie walczy więc z ASF i zwiększa odstrzał dzików, aby zapobiec pojawieniu się wirusa w kolejnych gospodarstwach.
Lubelskie walczy z dużą ilością ognisk ASF
W województwie lubelskim sytuacja związana z afrykańskim pomorem świń nie napawa optymizmem. Na terenie Polski wykryto 55 ognisk ASF, z czego 41 stwierdzono na Lubelszczyźnie. Można o tym przeczytać w kolejnym komunikacie GLW.
Z tego powodu do walki z ASF włączył się Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. Aby wirus nie rozprzestrzeniał się między gospodarstwami przeprowadzono na tym terenie dezynfekcję. Konkretniej mówiąc, chodzi o odcinek drogi krajowej nr 74 Frampol-Gorajec-Zagroble-Kolonia na granicy powiatów zamojskiego i hrubieszowskiego, przy której zlokalizowano dużą ilość ognisk.
Dwie przyczyny dużej ilości ognisk w województwie lubelskim
Zastępca głównego lekarza weterynarii dr n. wet. Mirosław Welz podał, co było główną przyczyną tych ognisk: – Podstawowym czynnikiem wystąpienia choroby jest nadmierna presja wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń ze środowiska naturalnego, wynikająca z wyższej niż szacowana populacji dzików na terenie południowej części województwa lubelskiego.
Lubelskie walczy z ASF, a wiceminister uważa, że wirus ASF rozprzestrzenił się na tym terenie bardzo szybko z powodu:
- skupiska gospodarstw rolnych występujących na niewielkich obszarach
- występowania choroby w okresie intensywnych prac polowych
- przemieszczania się ludzi i sprzętu w czasie żniw
Lubelskie walczy z ASF i chce zmniejszyć populację dzików
Władze województwa wprowadzają dwa kierunki działań, które pozwolą wyeliminować wirus ASF. Pierwszy z nich dotyczy podjęcia wspólnych działań we współpracy z samorządami, na których wirus się pojawił.
Ponadto, w późniejszym etapie planuje się przeprowadzenie odstrzału sanitarnego ponad 5 tys. dzików do końca bieżącego toku. W tym przypadku wymagana jest ścisła współpraca z Polskim Związkiem Łowieckim. Lubelskie walczy z ASF, a w tej akcji mają brać również udział policja, wojsko, a także straż pożarna.
Bioasekuracja jest również ważna!
Wojewoda lubelski Lech Sprawka na koniec podkreślił, że: – Wspólne skoordynowane działanie przy redukcji populacji dzika zapewni dobrą perspektywę do walki z ASF w 2021 r. Dodatkowo, zapowiedział, że w gospodarstwach zwiększone zostaną kontrole, a także akcje informacyjne. Mają one na celu uświadomić rolnikom, że bez bioasekuracji województwo lubelskie, jak i cała Polska nie wygra z ASF.
Całą relację ze spotkania Zespołu Doradczego do spraw Zapobiegania oraz Zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń można znaleźć na stronie GIW.
Dowiedz się więcej o ASF – Pięćdziesiąt ognisk ASF w Polsce i nowe przypadki wśród dzików!
Dodaj komentarz