Liczba ognisk ASF wzrasta przez nadmierną populację dzików

Liczba ognisk ASF wzrasta przede wszystkim przez nadmierną populację dzików. Tego zdania jest Główny Lekarz Weterynarii, który uważa, że należy zmienić przepisy dotyczące utrzymania świń na własny użytek. Czy to rzeczywiście pomoże opanować rosnącą w ekspresowym tempie epidemię ASF w Polsce?

Coraz więcej ognisk ASF i nowych przypadków – gdzie jest przyczyna?

GLW Bogdan Konopka zapowiedział, że obecnie sprawdzana jest teza, mówiąca, że przyczyną szybkiego rozwoju ASF jest błędne zarządzenie populacją dzików.

Ponadto, duże znaczenie ma w tym przypadku ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji, o czym niekiedy zapominają rolnicy. Również okres żniw i intensywnych prac polowych ,,pomaga” w rozprzestrzenianiu się wirusa ASF, o czym wspominaliśmy w artykule – Lubelskie walczy z ASF i zwiększa odstrzał dzików!

ASF u świń i u dzików – gdzie jest najgorzej?

Obecnie w bardzo szybkim tempie wzrasta, nie tylko liczba ognisk u świń, ale także liczba przypadków ASF u dzików.

Najwięcej z nich odnotowano na obszarze 8 województw takich jak:

  • warmińsko -mazurskie
  • podlaskie
  • lubelskie
  • podkarpackie
  • mazowieckie
  • lubuskie
  • dolnośląskie
  • wielkopolskie

Jednak najgorsza wydaje się być sytuacja na Lubelszczyźnie, gdzie stwierdzono już 51 ognisk tej choroby. Po pojawieniu się kilku ognisk na początku sierpnia podjęto decyzję o zlikwidowaniu tzw. gospodarstw kontaktowych na tym terenie.

Odszkodowanie dla rolników i zmiana przepisów w sprawie świń utrzymywanych na własny użytek

Liczba ognisk ASF nie maleje, a Bogdan Konopka zapewnia, że rolnicy za zlikwidowanie stada świń uzyskają odszkodowanie po cenach rynkowych. Pomoc z budżetu krajowego wynosi zazwyczaj około 500 – 600 zł za 100 kg tucznika. Oprócz tego, GLW zamierza w najbliższym czasie wprowadzić zmiany w przypadku chowu świń na własny użytek.

Wyraził to w następujący sposób:

,, Podjęliśmy działania, żeby zdefiniować gospodarstwo, które produkuje na rynek, oraz gospodarstwo, które zaspokaja tylko potrzeby własne. Będzie już przygotowany w tej sprawie projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, chcemy by w nim znalazł się zakaz utrzymywania świń na potrzeby własne w okresie od maja do września”.

GLW uważa również, że zwalczenie wirus ASF będzie możliwe, jeżeli precyzyjnie policzy się populację dzików, o czym można przeczytać w szerszym zakresie na stronie PAP – Główny Lekarz Weterynarii: powrót epidemii ASF przez dziki.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *