Lucerna: liczba chwastów i sposoby ochrony zasiewu

Download PDF

Lucerna jest znakomitą paszą wysokobiałkową dla zwierząt gospodarskich. Można ją wykorzystać jako przedplon, uprawiać w siewie czystym lub mieszanym. Jak skutecznie chronić zasiew lucerny?

lucerna

Lucerna-największe zagrożenia.

Największe zagrożenia dla lucerny:

  • zbyt wysoki poziom wód gruntowych/gnicie korzeni
  • przenawożenie gleby azotem
  • chwasty
  • szkodniki
  • choroby
  • przymrozki i susza

Chwasty

Największym zagrożeniem są chwasty, które konkurują o najlepsze warunki do rozwoju z lucerną. Wiele z nich posiada niezwykłą wolę przetrwania np. w oborniku. Nasiona chwastów przechodzą całą drogę trawienną przez przewód pokarmowy i nic im się nie dzieje, nawet najgrubsza warstwa nie zostaje naruszona chociażby enzymami. Należy się ich wystrzegać i przeprowadzać jak najwięcej skutecznych zabiegów odchwaszczających.

lucerna

Maruna bezwonna – krajobraz piękny, a jaka szkodliwość! (fot. AgroFoto.pl, sebas99)

– Wszystkie chwasty są niebezpieczne. Każda roślina, którą uznajemy za wroga, czyli chwast ma znacznie lepsze warunki genetyczno-środowiskowe, przystosowawcze, żeby konkurować z lucerną. Nie mogę podać żadnych gatunków, które są szczególnie niebezpieczne, bo to wszystko zależy od lokalnego występowania chwastów w danym rejonie – tłumaczy dr Zbigniew Bodzon z Zakładu Traw, Roślin Motylkowatych i Energetycznych, Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin.

W lucernie można wyróżnić:

  • zachwaszczenie w roku wysiewu – dominują gatunki chwastów jednorocznych, jest ich najwięcej w danym roku siewu
  • zachwaszczenie w kolejnych latach użytkowania – dominują chwasty wieloletnie, jest ich mniej niż jednorocznych
Tab. 1. Chwasty jednoroczne i ich charakterystyka
Bodziszek drobnyNieduży, zimujący, dający 2–3 pokolenia w roku, licznie występujący, konkuruje o azot i składniki mineralne. Kwitnie w maju, ma malutkie różowe kwiatki, łodyga ma liczne włoski. Nie jest trujący, ale również nie posiada żadnych cudownych właściwości odżywczych, za to doskonale wykrada składniki pokarmowe.
Chwastnica jednostronnaNajczęściej pojawia się w siewie czystym, jest trudna do zwalczenia. Posiada kwiat w postaci wiechy, jest wysoka (do 90 cm). Nie jest trująca, kiedyś nasiona były zbierane jako pokarm.
Gorczyca polnaWymarza, ale znakomicie się pleni podczas długiej, ciepłej jesieni. Ma żółte kwiaty zebrane w grona. Jest lekko trująca dla koni u bydła, może powodować pogorszenie jakości mleka
Gwiazdnica pospolitaRoślina raczej płożąca się, łodygi mogą się lekko unosić, kwiaty są białe, malutkie. Nie jest trująca, kiedyś była wykorzystywana jako pasza dla drobiu. Zajmuje dużą część podłoża kiedy wykiełkuje.
Krzywoszyj polnySilnie konkurujący z lucerną na lekkich glebach. Niebiesko-fioletowe kwiaty, na łodydze znajduje się dużo ostrych włosków. Kwitnie od maja do września.
Maruna bezwonnaSilnie konkurująca, wygląda jak rumianek, ale nie pachnie. Występując licznie może zmniejszyć plony nawet o 5%. Jej nasiona roznoszone są przez wiatr na bardzo dalekie odległości. Wyjaławia glebę, pochłania dużo wilgoci i jest uporczywa do zwalczenia.
Przytulia czepnaZnana każdemu rolnikowi, bo występuje licznie na wielu polach uprawnych. Jest wysoce szkodliwa, w dużej ilości zabiera wodę i składniki mineralne lucernie, może zmniejszyć plon nawet o 5%. Oplata się wokół łodyg i utrudnia zbiór. Jest silnie trująca dla zwierząt gospodarskich.
Jaskier polnyMa charakterystyczne drobne, żółte kwiatki, długie cienkie łodygi. Jest silnie trujący, często występuje na glebach zasobnych w wapń, dość wilgotnych.

– Z chwastów to chyba na łąkach najgorszy jest jaskier, ma takie małe, żółte kwiatki. Jest podobno trujący i niezbyt dobrze, jeśli będzie go w zielonce na kiszonkę zbyt dużo. Gorczyca polna, też ma żółte kwiaty, ale w okółkach. Jeśli będzie jej dużo w sianokiszonce mleko może być gorzkie – mówi Adam Kurowicki, hodowca bydła mlecznego z ok. Sokołowa Podlaskiego.

Tab. 2. Chwasty wieloletnie i ich charakterystyka
Babka lancetowata Zajmuje dużą powierzchnię podłoża, przez swoją charakterystyczną budowę, ma bardzo rozwinięty system korzeniowy, dzięki czemu jest silnie konkurencyjna. W lucernie występuje licznie, u bydła może wywołać biegunkę.
Mniszek pospolityNie można tak bardzo na niego narzekać, mimo, że nazywany jest chwastem. Jest gatunkiem, który doskonale radzi sobie w suche lato i może wtedy konkurować z lucerną. Posiada wiele korzystnych dla zdrowia właściwości, nie jest trujący, a wręcz chętnie zjadany przez zwierzęta. Jest uporczywy, bo szybko się rozplenia, ale rolnicy raczej przymykają na niego oko.
Perz właściwyJest najbardziej uporczywym chwastem, ponieważ odradza się nawet z najdrobniejszych fragmentów rozłogów. Jest wysoki, zacienia lucernę, zabiera składniki pokarmowe, wodę i jest bardzo trudny do zwalczenia. Długie wiechy utrudniają zbiór nasion. Jest uznawany jako dość dobra pasza dla przeżuwaczy. Nie jest trujący.

W lucernie najczęściej są rumiany, one są uporczywe. Na szczęście występują na innych glebach niż u nas, tam gdzie są lepsze ziemie, tam też będzie ich dużo. Raczej nie mamy takich dużych problemów z chwastami. Ziemia jest odpowiednio przygotowana, przeorana – mówi Wiesław Topczewski, uprawiający lucernę w siewie mieszanym z trawami na sianokiszonkę dla bydła mlecznego i mięsnego.

– Mlecze nie są niebezpieczne, krowy bardzo chętnie je jedzą, szczególnie na pastwisku. Na łące kośnej, jeśli jest ich dużo, no to wiadomo, że niezbyt dobrze, bo przecież nie mlecz sialiśmy tylko np. lucernę z trawami. A jest przecież uznawany za chwast, jednak te substancje mineralne i wodę zabiera. Jak już się pojawi, to jest go dużo, szybko się rozsiewa – mówi Krzysztof Anuszkiewicz, rolnik z pow. sokołowskiego. 

Z forum

Powiązany temat:

Lucerna
marek530053
Lucerna lubi ciepło przy zimnej wiosnie słabo rośnie
zobacz więcej »
ThePerkins
9 godzin temu, Barenbrug napisał: no zawsze po pokosie temat można troche uratować jedną dawką corum 0,7-0,8l/ha, skutecznie przyhamuje chwasty i po 6 tyg można pok...
zobacz więcej »
arion650
7 godzin temu, Barenbrug napisał: Corum polecam, po pierwsze ma rejestracje a po drugie najmniej uszkadza lucernę - dawki dzielone, a co do aqua stomp to on jest pr...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o