Mączniak prawdziwy – pojawiły się pierwsze infekcje

Mączniak prawdziwy – pojawiły się pierwsze infekcje

Wcześnie zasiane plantacje jęczmienia i pszenicy ozimej zaczyna atakować mączniak prawdziwy. Występowaniu choroby grzybowej sprzyja wilgotna pogoda.

Problemy z oziminami mają w tym roku nie tylko rolnicy, którym jeszcze nie udało się wysiać zbóż. Na plantacjach, które udało się założyć w terminie już zaczęły pojawiać się pierwsze choroby grzybowe. Największe zagrożenie powoduje mączniak prawdziwy.

Tegoroczne plantacje w wielu regionach kraju wschodzą w bardzo trudnych warunkach – gleba jest bardzo wilgotna, można więc zaobserwować nieregularne wschody, a w wielu miejscach nasiona wcale nie kiełkują. Na tych plantacjach, którym udało się wzejść pojawiły się natomiast pierwsze objawy porażenia mączniakiem prawdziwym zbóż i traw.

Mączniak prawdziwy znacznie obniża przyszłe plony

– Objawy mączniaka znajdziemy przede wszystkim na najstarszych częściach roślin. Występuje on na wierzchnich częściach liści pod postacią charakterystycznych watowanych i białych poduszeczek grzybni – wyjaśnia Daniel Dąbrowski, doradca rolniczy. – Najbardziej podatny na mączniaka jest jęczmień, który jest atakowany przez patogen praktycznie od momentu wzejścia. Niemal równie silnie porażana jest również pszenica.

Mączniak prawdziwy może spowodować spore straty zarówno pod względem ilości, jak i jakości przyszłych plonów. Straty w plonie przy silnym porażeniu mączniakiem mogą przekraczać 40 procent. Obniżają się również parametry jakościowe zebranego ziarna.

Straty w plonie przy silnym porażeniu mączniakiem mogą przekraczać 40 procent. Obniżają się również parametry jakościowe zebranego ziarna.

Warto zwracać uwagę na trawy

Najlepsza walka z mączniakiem to przede wszystkim odpowiednia profilaktyka. Zapobieganie jest o wiele skuteczniejsze niż walka z objawami, gdy już się pojawią.

– Bardzo ważna jest prawidłowa agrotechnika, między innymi dokładne przeoranie zbóż i niszczenie samosiewów, dobre przygotowanie gleby do siewu, niezbyt gęsty wysiew oraz wybieranie do siewu odmian o podwyższonej odporności na mączniaka i inne choroby grzybowe – radzi ekspert. – Jeśli natomiast objawy mączniaka już na plantacji występują, konieczne jest potraktowanie plantacji odpowiednim fungicydem.

Aby walka z mączniakiem była skuteczna, należy rozpocząć ją jak najszybciej od momentu zauważenia objawów działania patogenu. Konieczny jest więc regularny przegląd plantacji. Należy zwracać uwagę nie tylko na zboża, ale również na stan traw rosnących na obrzeżach pól. Jeżeli są one porażone mączniakiem, infekcja bardzo szybko może rozprzestrzenić się w głąb plantacji pszenicy czy jęczmienia.

Zobacz też artykuł Mączniak prawdziwy w natarciu! i dowiedz się kiedy i jak należy z nim walczyć.

Zwalczanie mączniaka prawdziwego w jęczmieniu browarnym

Główne zagrożenie dla zdrowotności jęczmienia browarnego stanowi mączniak prawdziwy zbóż i traw. Przeczytaj o sposobach na jego zwalczanie!

18 kwietnia 2018

Zwalczanie chorób zbóż w zabiegu T1: „Prosto z pola” odc. 3

Łamliwość podstawy źdźbła i fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła możemy zwalczać tylko w fazie T1. Dowiedz się, jak zapewnić roślinom ochronę?

13 kwietnia 2018

Zwalczanie mączniaka prawdziwego: „Prosto z pola” odc. 4

Mączniak prawdziwy to powszechnie występująca choroba grzybowa, będąca przyczyną dużych strat. Dowiedz się, jak z nim walczyć!

23 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij