Zboża: rolnicy zauważają objawy mączniaka prawdziwego!

Download PDF

Kłopoty na polach ze zbożami ozimymi dotyczą nie tylko właścicieli późno wysianych plantacji. Na polach, gdzie pszenica została wysiana wcześnie, obecnie pojawił się problem chorób. W zbożach można już zaobserwować objawy mączniaka prawdziwego zbóż i traw.

Mączniak prawdziwy lubi ciepło i wilgoć. Co prawda tegoroczna jesień jest dosyć chłodna, jednak okazuje się, że takie warunki wcale nie oznaczają, że problemów z chorobami grzybowymi będzie mniej. Jest bowiem wyjątkowo deszczowo, a wilgoć sprzyja rozwojowi zarodników grzybów. Najbardziej narażone na porażenie grzybami są wcześnie założone plantacje pszenicy ozimej. Choć ich rozwój też przebiega dosyć powoli z powodu chłodów, warto je uważnie obserwować, gdyż jesienne porażenia mogą być mocno widoczne i powodować widoczne straty dopiero na wiosnę.

mączniak prawdziwy / Zboża: rolnicy zauważają objawy mączniaka prawdziwego!

Objawy mączniaka prawdziwego.

– Objawy mączniaka prawdziwego są bardzo charakterystyczne i można je łatwo zaobserwować. Na rozwijających liściach zbóż pojawiają się niewielkie białe lub jasnobrązowe kłaczkowate naloty, które dają się łatwo zdrapać z powierzchni liścia. W miarę rozwoju choroby nalot powiększa się i zajmuje coraz większą powierzchnię liścia – wyjaśnia Daniel Dąbrowski z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. – Objawy mączniaka już się na niektórych polach pojawiły, ale jak na razie występują w niewielkich ilościach. Póki co nie przekracza progu ekonomicznej szkodliwości, jednak warto zachować czujność i gdy choroba będzie się rozprzestrzeniać, wykonać zabieg fungicydowy.

Patogeny pojawiające się jesienią bardzo dobrze zimują na roślinach i są przyczyną silnego wiosennego porażenia. Jeżeli jesienią są już widoczne pierwsze objawy choroby, a wilgotność powietrza nadal będzie utrzymywać się na wysokim poziomie, zwalczanie jest wskazane.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o