Mączniak prawdziwy w pszenicy ozimej – pierwsze objawy. Specjalista radzi jak go zwalczyć [wideo]
Mamy końcówkę drugiej połowy marca i wiosnę za oknem. Choć zapowiadają się Obecna sytuacja pogodowa sprzyja rozwojowi chorób zbóż. Mączniak prawdziwy w pszenicy ozimej zaznaczył już swoją obecność. Jest to choroba, która zwłaszcza dla tej plantacji stanowi szczególne zagrożenie. Jej działanie może znacząco wpłynąć na obniżenie plonu. Chcesz dowiedzieć się jak z nią walczyć?
Wczesna wiosna to czas kiedy na polach pojawiają się różnego rodzaju choroby. Jedną z bardziej uciążliwych jest mączniak prawdziwy w pszenicy ozimej. Długa i ciepła jesień, brak zimy oraz deficyt wody pozwoliły stworzyć mączniakowi wręcz idealne warunki do rozwoju.
Spis treści
Jak rozwija się mączniak prawdziwy w pszenicy ozimej?
Aktualna pogoda również sprzyja mączniakowi, który najlepiej rozwija się w temperaturze 12–20 °C w dzień i od 5–12 °C w nocy. Zwalczanie mączniaka prawdziwego w pszenicy ozimej jest szczególnie istotne, ponieważ choroba ta stanowi dla tej uprawy duże zagrożenie i może znacznie wpłynąć na obniżenie plonu.
Ważne jest aby możliwie szybko rozpoznać mączniaka i go zwalczyć
Co powinno się zrobić w tej chwili? Kluczowym rozwiązaniem będzie zabieg T1. Jego celem jest wyeliminowanie chorób podstawy źdźbła. Do ich grona zaliczamy:
- łamliwość podstawy źdźbła,
- fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła.
Ponadto zabieg ten eliminuje choroby pierwszych liści, np.:
- mączniaka prawdziwego zbóż i traw,
- rdzę brunatną,
- septorioze paskowaną liści,
- brunatną plamistość liści.
W obecnej sytuacji polowej powinniśmy zdecydować się na mieszaninę substancji o działaniu systemicznym. Pomogą nam one wyeliminować większość problemów, ale również będą chronić roślinę do czasu kolejnego zabiegu.
Zabieg T1 w niskich temperaturach?
Średnie dobowe temperatury wciąż są niskie, dlatego wybór powinien paść na substancje czynne, których działanie jest dopasowane do warunków wczesnowiosennych. – Doskonałym rozwiązaniem będzie zastosowanie fungicydu Kendo 50 EW w mieszaninie zbiornikowej z produktami zwalczającymi choroby podstawy źdźbła. – doradza redaktor Biernat.
Produktami zwalczającymi choroby podstawy źdźbła z oferty Sumi Agro Polska są również Yamato 303 SE lub Fossa 633 EC. Jednak jak dodaje autor Raportu z Pola- Bazą każdej z mieszanin zbiornikowych powinien być wyspecjalizowany produkt do zwalczania mączniaka. W tym przypadku Kendo 50 EW, który dodatkowo ogranicza nam również inne ważne choroby zbóż.
Mączniak prawdziwy w pszenicy ozimej – kiedy oprysk?
Fungicyd Kendo 50 EW w zbożach stosuje się zapobiegawczo lub w chwili wystąpienia pierwszych objawów mączniaka, w fazach BBCH 30-59.
Substancją czynną tego fungicydu jest cyflufenamid, związek z grupy fenyloacetamidów, który potrafi szybko wniknąć w tkanki roślin. W efekcie już po godzinie od zastosowania, uznaje się, że jest on odporny na zmywanie przez deszcz.
Podsumowując, patogeny pojawiające się na polach pszenicy ozimej są sporym zagrożeniem i przyczyniają się do zmniejszenia plonu. Jeżeli widzisz już pierwsze objawy choroby, zwalczanie jej jest wskazane.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!