Małe żniwa: jęczmień i rzepak

Download PDF

Na południu Polski trwają małe żniwa. W połowie lipca odwiedziliśmy z kamerą gospodarstwa w województwie opolskim. Jęczmień ozimy zniknął już z większości pól.

Piotr Hanusiak

Piotr Hanusiak, rolnik z Dytmarowa

fot. Mariusz Drożdż

I bardzo zaskoczeni jesteśmy, bo bardzo dobrze sypał. Także nie ma co narzekać, na jęczmień przynajmniej – mówi Korneliusz Wycisk, rolnik z Solca. – (…) Widzę tak według przyczep, no to tak koło 8 ton może i było. Może i więcej, może mniej. Ale bardzo dobrze.

Zadowolenia nie kryje również Piotr Hanusiak, rolnik z Dytmarowa. – Jęczmień zimowy został już zebrany na naszym terenie. On uciekł przed suszą . Bo plony były ponad 8 ton, czyli nie jest źle – mówi pan Piotr.

Firmy skupowe mogą już oszacować plon dla województwa

Tadeusz Simiński

Tadeusz Simiński, dyrektor handlowy AgroAs w Grodkowie

fot. Mariusz Drożdż

Żniwa i plony wypadają zadowalająco. Jak mówi Tadeusz Simiński, dyrektor handlowy AgroAs w Grodkowie – (…) większość rolników rzeczywiście potwierdza, że plon zawierał się w przedziale między 7 a 8 ton z hektara. Czyli bardzo zadowalająco jeżeli chodzi o południe Polski.

Troszeczkę gorzej wyglądało to na północ od autostrady, bo tam rzeczywiście nasi klienci kosili w okolicach 4-5 ton jęczmienia ozimego. Ale średnia dla województwa, ten plon powinien zamknąć się gdzieś w przedziale 6 do 7 ton – dodaje Tadeusz Simiński.

Niektórzy rolnicy zdążyli zebrać rzepak

Korneliusz Wycisk

Korneliusz Wycisk, rolnik z Solca

fot. Mariusz Drożdż

Inni jeszcze czekają. – U nas tutaj na terenie rzepak jeszcze stoi bo jeszcze nie jest dojrzały, tutaj właśnie sąsiad dalej pole próbował kosić wczoraj to miał 9,5 wilgotności. Zanieczyszczenia też są w sumie tedy wielkie bo wiadomo jak jest, niedojrzały to się nie opłaca go po prostu kosić – mówi Korneliusz Wycisk.

Plon myślę że będzie lepszy niż tam na tych słabszych glebach, bo  wiadomo słabsze gleby to różnie potem wygląda, jak jest taka susza szczególnie. No tutaj może będzie koło trójki, zobaczymy jak będzie to wyglądało. Mamy nadzieję przynajmniej, że będzie lepiej niż tam – dodaje rolnik.

Teraz plany gospodarzy mogą pokrzyżować tylko opady deszczu.

Małe żniwa w woj. opolskim – obejrzyj reportaż wideo

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o