W zachodniopomorskim: jęczmień i rzepak już prawie ścięte!
fot. http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/654446-%C5%BCniwa-2016/

W całej Polsce, korzystając z dobrej pogody, rolnicy żniwują. Jak przebiegają tegoroczne żniwa w woj. zachodniopomorskim?

Maszyny na polach pracują, ale jeśli chodzi o plony, to szału nie ma – powiedział nam Stanisław Zarzycki, specjalista z Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. – Choć i tak jest lepiej, niż wszyscy tu myśleliśmy jeszcze 2 miesiące temu, gdy całe województwo cierpiało z powodu suszy.

Jęczmienie ozime są już ścięte. Rzepaki – prawie też.

Tam, gdzie ziemia jest lepsza zdarzają się i plony rzepaku w wysokości 4,5 t/ha.

Stanisław Zarzycki, specjalista z Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach

Jeszcze zostało ok. 20% zasiewów nad samym morzem – mówi specjalista. Ale w plonach widać skutki złej pogody zimą i suszy wiosną.

Także w woj. zachodniopomorskim wiele upraw wymarzło.

Zdarza się, że jęczmień plonuje na poziomie 2 t/ha – mówi pan Stanisław. Jeden z rolników po wymarznięciach zimowych zastanawiał się czy przesiać uprawę, ale to się wiąże z dodatkowymi kosztami. Uprawa nie została przesiana i plon sięga zaledwie 2 t.

Podobne plony zdarzają się też w rzepakach.

Na piaskach, na lekkich ziemiach plon jest słaby, nawet od 1,5 t/ha – dodaje Stanisław Zarzycki. – Dlaczego? Przede wszystkim przez suszę. Gdy zawiązały się łuszczyny, w wielu uprawach dolne odpadły, właśnie z powodu braku wody. Gdy potem przyszły deszcze, mieliśmy nadzieję, że w tych łuszczynach, które pozostały ziarno będzie grubsze. Ale na piaszczystych glebach tak się nie stało. Natomiast tam, gdzie ziemia jest lepsza zdarzają się i plony w wysokości 4,5 t/ha.

I tak, zdaniem pana Stanisława, plony w zachodniopomorskim są lepsze, niż się zapowiadały.

Skracanie zbóż – zrób to po nowemu [WIDEO]

Już jest dostępna nowość do regulacji wzrostu zbóż. Bardziej bezpieczna, elastyczna i skuteczna w każdych warunkach. Dowiedz się więcej!

18 marca 2019

Uwaga, nalatują m.in. chrząszcze chowaczy łodygowych [KOMUNIKAT]

Jakie są aktualne zagrożenia fitosanitarne?

15 marca 2019

Ochrona fungicydowa zbóż – mieszaniny czynią cuda!

Odpowiednia mieszanka środków ochrony roślin może zdziałać cuda w ochronie zbóż. Podpowiadamy w jaki sposób zapobiegać i leczyć zboża!

20 marca 2019