Maliny mrożone – Polska światowym liderem importu

Rok 2021 przyniósł nowego lidera w tempie wzrostu eksportu jeśli chodzi o maliny mrożone. Tym krajem okazała się Ukraina. Najwyższą z kolei dynamiką wzrostu importu mogła pochwalić się Polska. Czy jest to jednak powód do zadowolenia?
W skali globalnej maliny mrożone to niszowy towar, importowany przez kilkadziesiąt krajów. Polska znalazła się wśród 10 największych importerów maliny mrożonej na świecie. Czemu to jednak zawdzięczamy?
Spis treści
Jak wygląda rynek maliny na świecie?

Maliny mrożone w trakcie pozbiorczej obróbki, znacznie przedłużaj podaż towaru
Wśród największych na świecie eksporterów malin Polska zajmuje drugie miejsce zaraz po Serbii. Za nami lokalizują się: Chile, Chiny, Bośnia i Hercegowina oraz Meksyk i Ukraina.
Z kolei największymi importerami malin są Niemcy, za nimi Francja i Stany Zjednoczone. Należy jednak pamiętać, iż głównym celem tych krajów jest zaspokojenie własnych potrzeb. Państwa takie jak Polska, Belgia czy Niderlandy importują przede wszystkim z myślą o dalszym eksporcie. Przy czym zarówno Belgowie, jak i Niderlandczycy duży udział owoców z importu przeznaczają na rodzimy rynek.
Mrożone maliny, w ilości większej niż 10 tys. ton importuje 12-15 krajów na świecie, zaś ponad 1 tys. ton – około 35 krajów. Jak widać jest to rynek dosyć ograniczony, z drugiej jednak strony istnieje olbrzymi potencjał rozwoju eksportu malin na całym świecie.
Dlaczego Polska importuje maliny mrożone?
Może wydawać się dziwne, że Polska będąca znaczącym na świecie producentem i eksporterem malin, importuje te owoce. Podobnie jak inni uznani na rynku producenci malin, wykorzystujemy swoje kanały sprzedaży do reeksportu tych owoców. Import rośnie i w ciągu 5 lat przekroczył 16%. Pozwala to na zaspokojenie popytu na maliny mrożone, którego nie jest w stanie zaspokoić krajowa produkcja. Według danych GUS-u wykazuje ona dużą zmienność, mimo w miarę stałej powierzchni uprawy.
W bieżącym roku importowi sprzyjały wysokie ceny zarówno malin mrożonych, jak i świeżych. Sytuacja ta jednak nie jest dobra dla rozwoju produkcji, ponieważ utrudnia dostęp do nowych rynków na świecie.
Maliny mrożone importowane – podsumowanie
Reasumując, wzrost eksportu mrożonej maliny z Ukrainy w skali międzynarodowej jest wyraźnym sygnałem zwiastującym coraz większe jej znaczenie. W przypadku Polski można powiedzieć, że importując oraz reeksportując maliny mrożone z Ukrainy, zbieramy plony z pomocy jaką polski rząd zaoferował temu krajowi w zakładaniu i rozwijaniu produkcji malin. Trzeba jednak uważać i mieć tamtejszy rynek na oku, aby okazane w przeszłości wsparcie „nie odbiło się nam czkawką”. Nie można bowiem wykluczyć, iż Ukraina przejmie znaczący udział w eksporcie zajmowany obecnie przez Polskę i inne kraje.
Zobacz również:
Nowe odmiany malin
