Na Matif rzepak w kursie cenowym. Czy trend się utrzyma?

Na Matif rzepak w ostatnich dniach listopada zaczął nieźle rokować. Obserwujemy pewne ruchy cenowe. Co odpowiada za taką sytuację? Czy jest szansa, aby trend się utrzymał?

Cena: Rzepak

1965 zł
-1.95%
Zobacz aktualne ceny

Na Matif rzepak w kontraktach terminowych na przyszły rok hamują obawy co do dostaw surowców oleistych z Ameryki Południowej znajdującej się obecnie pod wpływem El Nino. Zobaczmy zatem, jak się kształtują ceny rzepaku w listopadzie 2023.

Na matif rzepak w górę 30.11.2023

Na Matif rzepak w notowaniu z dnia 28 listopada osiągnął cenę 445,50 euro za tonę. W porównaniu do „dołka” z ostatnich dni października, kiedy to 23 dnia tego miesiąca rzepak kosztował 391,25 euro/t jest to wzrost o ponad 50 euro na tonie. Po tygodniu, tj. 30 października cena rzepaku na Matif wynosiła już 398,75, zaś następnego dnia już 430,75 euro za tonę. Od tego czasu cena oscyluje w granicach 430–450 euro za tonę. W tym momencie na Matif najdroższe są kontrakty na sierpień 2025 roku. Ich wartość to 464,25 euro za tonę. Notowania cen rzepaku poszły w górę, ale jedna jaskółka nie czyni wiosny.

ceny rzepaku listopad 2023 - matif rzepak - cena rzepaku na matif w listopadzie 2023 ceny rzepaku 2023 wykres

Na matif rzepak pod względem ceny rósł od października do listopada 2023

fot. kaack-terminhandel

Przy czym na MATIF rzepak w kontraktach terminowych na przyszły rok przekroczył już 450 euro/t. Ściśle mówiąc, na luty 2024 kosztuje 452,5 euro/t, podczas gdy na maj już 454,0 euro/t. Jest to zasługa wzrostu cen surowców oleistych, takich jak właśnie rzepak i soja na giełdach za oceanem. Do tego dochodzi także gwałtowne odbicie cen ropy naftowej. Ponadto wzrost cen rzepaku na Matif hamuje znaczna podaż nasion rzepaku na unijnym rynku. Z kolei spadki hamują obawy co do dostaw surowców oleistych z Ameryki Południowej znajdującej się obecnie pod wpływem El Nino.

Możliwe wzrosty cen poza dużą podażą nasion hamuje także znaczny import gotowych olejów roślinnych z Ukrainy, który ogranicza popyt wewnątrz Unii.

Ponadto KE podała, że w pierwszych 22. tygodniach bieżącego sezonu 2023/24 import rzepaku do Unii wyniósł około 2,1 mln ton. Był więc o 34 procent mniejszy od importu nasion w tym samym okresie poprzedniego sezonu.

Czym jest MATIF i ceny rzepaku na MATIF

Ogólnie mówiąc MATIF jest to europejska giełda obrotu płodów rolnych i między innymi w oparciu o jej wyniki ustalane są ceny rzepaku w Polsce. Należy pamiętać, że to co na giełdzie MATIF wcale nie musi przełożyć się na przyszłoroczne ceny skupowe rzepaku w Polsce. Na giełdzie MATIF handluje się tzw. kontraktami terminowymi (futures). Kontrakty terminowe na rzepak to tzw. instrumenty pochodne. Co to oznacza? Oznacza to, że kurs kontraktu jest zależy od tego jak kształtuje się cena innego instrumentu finansowego, tzw. instrumentu bazowego – w tym przypadku rzepaku. W uproszczeniu wygląda to tak, że zachowanie kontraktu terminowego zależy od aktywów bazowych. Dlatego zdarza się, że kontrakty są wykorzystywane do spekulacji rynkowych.

Należy wiedzieć, że na giełdzie MATIF nie sprzedaje się, ani się nie kupuje fizycznego ziarna rzepaku czy innego surowca, operuje się jedynie umowami. Fizycznie nie ma takiego pojęcia jak cena rzepaku na MATIF, jest cena kontraktu terminowego rzepaku. W przypadku rzepaku są to umowy sprzedaży, zobowiązania dwóch stron. Nabywca zobowiązuje się do zakupu, a sprzedawca do sprzedaży w określonym momencie w przyszłości tzw. danego instrumentu bazowego w cenie z góry określonej.

A jakie ceny rzepaku na polskim rynku na koniec listopada?

Nasiona rzepaku wg danych podawanych przez MRiRW na 19.11.2023 kosztowały ponad 2010 zł/t, czyli o 1/3 mniej niż rok temu. Widoczny jest także nieznaczny spadek w skali tygodnia.

Jednakże obecne, tj. na koniec listopada 2023 ceny ofertowe są niższe o niemalże 250 zł/t. Średnia cena rzepaku na podstawie cenników podmiotów skupujących wynosi około 1757 zł/t. Z kolei proponowane stawki wahają się od 1650 do 1920 zł/t.

Jednakże z uwagi na zbliżającą się zimę można spodziewać się wzrostów cen rzepaku w krajowych skupach.

Czytaj również: Protest na granicy z Ukrainą zażegnany? Będą dopłaty do kukurydzy

Źródło: e-WGT; cenyrolnicze; Agritel, KAACK

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 10

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Kajtek pisze:

    Widzę, że ceny na matif faktycznie trochę poszybowały. Jeszcze w październiku rzepak stał po 391,25 euro za tonę, a teraz, na koniec listopada, dochodzi do 445,50 euro za tonę. To oznacza, że ceny podskoczyły o ponad 50 euro, nieźle jak ktoś gra. Tylko kiedy to się przełoży na rolników. Bo ceny prawdziwe rzepaku w Polsce a matif to dwie różne strony medalu…

  2. Jollero pisze:

    Obraca się kontraktami nie na rzepak, ale na cenę rzepaku.