Uwaga hodowcy z rejonu zagrożonego ASF! Kto ma niezarejestrowane świnie, powinien zgłosić się do ARiMR do 5 października 2016 r., by je zarejestrować. Po terminie będą kontrole i kary!
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wzywa rolników, posiadaczy trzody chlewnej z terenów zagrożonych występowaniem ASF, którzy do tej pory nie zarejestrowali posiadania tych zwierząt, aby w terminie do 5 października 2016 r. zgłosili się do biura powiatowego Agencji w celu:
- uzyskania numeru producenta,
- numeru siedziby stada,
- zgłoszenia świń do rejestru.
Po dacie 5 października br. prowadzone będą intensywne kontrole gospodarstw. Ujawnienie w ich wyniku posiadania świń bez dopełnienia obowiązku ich zgłoszenia skutkować będzie nałożeniem kary finansowej przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Obowiązek muszą wypełnić rolnicy mieszkający na następującym terenie:
- w woj. podlaskim – powiaty: hajnowski, białostocki, bielski, grajewski, łomżyński, moniecki, wysokomazowiecki i zambrowski oraz tereny miast: Białystok, Łomża;
- w woj. mazowieckim – gminy: Rzekuń, Troszyn, Czerwin i Goworowo w pow. ostrołęckim; gminy: Korczew, Przesmyki, Paprotnia, Suchożebry, Mordy, Siedlce i Zbuczyn w pow. siedleckim; gminy: Ceranów, Jabłonna Lacka, Sterdyń i Repki w pow. sokołowskim oraz powiaty: łosicki, ostrowski i tereny miasta Siedlce;
- w woj. lubelskim – powiat bialski.
– W przypadku zgłoszenia się we wskazanym terminie nie będą stosowane kary finansowe za wcześniejsze niedopełnienie obowiązków posiadacza zwierząt – informuje biuro prasowe agencji. – Natomiast po dacie 5 października br. prowadzone będą intensywne kontrole gospodarstw. Ujawnienie w ich wyniku posiadania świń bez dopełnienia obowiązku ich zgłoszenia skutkować będzie nałożeniem kary finansowej przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Ale to nie wszystko. Rolnicy z terenów zagrożonych występowaniem ASF, którzy mają siedziby stada zarejestrowane w prowadzonym przez ARiMR rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych, powinni w terminie 14 dni od otrzymania pisma z Agencji zaktualizować dane w zakresie:
- numerów identyfikacyjnych poszczególnych grup świń przebywających w siedzibie stada,
- liczby świń oznakowanych danym numerem identyfikacyjnym,
- braku świń oznakowanych.
Uaktualnienie danych dotyczących stanu pogłowia świń umożliwi podjęcie przez Inspekcję Weterynaryjną skutecznych działań mających na celu zablokowanie rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Zgłoszeń można dokonać:
- osobiście w biurze powiatowym ARiMR lub
- drogą pocztową, przesyłając zgłoszenia na adres biura powiatowego Agencji, lub
- za pomocą aplikacji: www.doplaty.gov.pl/ckirz-web/index.jsp.
– Uaktualnienie danych dotyczących stanu pogłowia świń umożliwi podjęcie przez Inspekcję Weterynaryjną skutecznych działań mających na celu zablokowanie rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF) – wyjaśnia ARiMR. – Zgłoszenie Inspekcji Weterynaryjnej podejrzenia ASF w siedzibie stada i laboratoryjne potwierdzenie tego faktu gwarantuje posiadaczowi świń uzyskanie pełnego odszkodowania za straty związane z wybuchem choroby w przypadku, gdy przestrzegał ustanowionych zasad bioasekuracji.
Powiązane: Kolejne 2 ogniska ASF: na Lubelszczyźnie i Podlasiu
Dodaj komentarz