Insektycyd bezpieczny dla pszczół, czyli Mospilan 20 SP w oczach rolników [wideo]

Podczas ochrony rzepaku wiosną należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Formulacja insektycydu czy zakres temperatur, w których można go stosować, to nie wszystko. Poświęćmy także trochę uwagi owadom zapylającym. Co więc zastosować, czy na rynku jest insektycyd bezpieczny dla pszczół? 

Szukając wiarygodnych opinii najlepiej zwrócić się bezpośrednio do użytkowników. Tak też zrobiliśmy. Rozmawialiśmy z panią Agatą, która uprawia rzepak w województwie dolnośląskim.

Bezpieczny dla pszczół – Mospilan

Już w pierwszy słowach nasza rozmówczyni wspomina o pracujących nad produkcją miodu owadach. – Mospilan jest preparatem bezpiecznym dla owadów zapylających. Jest to wynik współdziałania wielu czynników, m.in. takich jak funkcjonowanie organizmu pszczoły oraz charakterystyka cząsteczki acetamiprydu – tłumaczy pani Agata, agronom z gospodarstwa rolnego Kunice. Ponadto substancja ta po dostaniu się do środowiska ulega bardzo szybkiej degradacji do produktów bezpiecznych i nietoksycznych. W trosce o kondycję naszego środowiska, zawsze powinniśmy mieć to na uwadze.

Zaufany w walce ze szkodnikami

Czy stosowanie preparatu przez wiele lat nie świadczy o jego jakości? Bohaterka naszego wideo-reportażu potwierdza tę tezę. Dodatkowo wymienia szkodniki, z którymi bezpieczny dla pszczół Mospilan, znakomicie sobie radzi. – W naszym gospodarstwie Mospilan stosujemy od około 10 lat. Zabezpiecza on nasze plantacje przed szkodnikami takimi jak słodyszek, chowacz podobnik oraz pryszczarek kapustnik.

Przy różnych temperaturach

Omawiany insektycyd od Sumi Agro Poland to środek systemiczny. W efekcie zapewnia ochronę plantacji przez dłuższy czas. – Zabiegi Mospilanem możemy wykonywać praktycznie przez cały okres wiosennej wegetacji rzepaku. Jego działanie jest skuteczne w różnych przedziałach temperaturowych, dlatego pozwala na zwalczanie chowaczy w niższych zakresach temperatury, jak i szkodników łuszczynowych, gdy zrobi się już nieco cieplej.

Ponadto, jak już wspomniano, Mospilan jest bezpieczny dla pszczół. Jest to ważne zwłaszcza w okresie kwitnienia rzepaku. Obserwujemy wtedy wzmożoną obecność owadów zapylających. Oczywiście polecamy wykonywanie zabiegów dopiero po ich oblocie.

Mospilan bezpieczny nie tylko dla pszczół

W przypadku wykonywania zabiegów polowych, dokładność równa się oszczędności. Dobrze wiedzą o tym rolnicy, ponieważ zawsze zwracają uwagę na formulację i formę opakowań. Dzięki wodnorozpuszczalnym woreczkom zabiegi nie są groźne dla operatora. Dodatkowo ułatwiają maksymalnie dokładne dawkowanie.

Mimo wszystko pamiętajmy:

ZABIEGI WYKONUJEMY ZAWSZE PO OBLOCIE PSZCZÓŁ!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 26

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *