Najnowsze ceny warzyw na krajowym rynku 26.02.2024

Jakie są najnowsze ceny warzyw na krajowym rynku? Ile aktualnie kosztują ziemniaki, marchew i buraki ćwikłowe? Jak wygląda sytuacja w handlu nowalijkami? Sprawdźmy.

Cena: Buraki ćwikłowe

1.2 zł
-11.11%
Zobacz aktualne ceny

Poniżej najnowsze ceny warzyw, takich jak ziemniaki, buraki ćwikłowe, marchew oraz nowalijki na krajowym rynku oferowane pod koniec lutego 2024 r.

Ile kosztują ziemniaki pod koniec lutego 2024 r.?

Ceny ziemniaków sprzedawanych na rynkach hurtowych pod koniec lutego 2024 r. wynosiły od 1,50 do 2,50 zł/kg. W podmiotach dostarczających do sieci handlowych ceny oferowane za ziemniaki „na brudno” wynosiły przeciętnie 1,30–1,40 zł/kg. Z kolei w ofertach rolników stawki sprzedaży zaczynały się od 1,00–1,20 zł/kg. Za ziemniaki myte w podmiotach skupowych płacono 1,70–1,80 zł/kg, po spełnieniu wymagań odbiorców.

Na rynku dostępne są również importowane ziemniaki. Ich hurtowe ceny na giełdach oscylują wokół 1,80–2,40 zł/kg. Przywóz bulw, jak i innych warzyw budzi silne kontrowersje rolników, szczególnie że w przypadku ziemniaków są to znaczące ilości, jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Import realizowany jest jednak gównie z krajów UE (tu: Niemiec), co odbywa się w ramach Jednolitego Rynku Europejskiego, do którego każdy kraj członkowski ma w teorii swobodny dostęp. Bardziej uzasadnione emocje budzi przywóz z krajów pozaunijnych, gdzie inne są wymagania jakościowe stawiane producentom. Również dostępność i koszty środków do produkcji są w tych krajach inne niż w Polsce. Obecnie na polskim rynku można kupić także młode ziemniaki importowane. Najnowsze ceny tych warzyw wynoszą 3,00–4,50 zł/kg.

Aktualne notowania warzyw na krajowym rynku znajdziesz w dziale: ceny warzyw.

Najnowsze ceny warzyw korzeniowych – po ile buraki ćwikłowe?

Na rynku buraków ćwikłowych panuje marazm. Producenci narzekają na małe zainteresowanie kupujących. Ceny od wielu tygodni są na zbliżonym poziomie. Za buraki przeznaczane na rynek świeży można otrzymać od 0,65 do maksymalnie 1,30 zł/kg, w zależności od odmiany, kalibru i jakości warzyw.

Cześć plantatorów twierdzi, że ze względu mały popyt są problemy z zagospodarowaniem plonów buraków, dlatego pewien odsetek warzyw trafia do przetwórstwa. Za buraki odpadowe kupcy oferują od 0,20 zł/kg. Warzywa przeznaczane do przetwórstwa na soki wyceniane są, w zależności od jakości, od 0,30 do 0,38 zł/kg. Wyższe ceny, tj. 0,40–0,60 zł/kg oferowane są w innych zastosowaniach. Obecnie nie widać perspektyw na wzrost stawek na rynku buraków ćwikłowych.

Jakie są aktualne ceny marchwi pod koniec lutego 2024 r.?

W ostatnim tygodniu lutego 2024 r. na rynku marchwi sytuacja była względnie stabilna. Oferowane rolnikom ceny utrzymywały się na zbliżonym poziomie od kilu tygodni. Podaż krajowej marchwi zmniejszyła się, ale nie wpłynęło to na większe wzrosty cen, gdyż dostępne były korzenie importowane. Na rynkach hurtowych najnowsze ceny warzyw pochodzących z importu wynosiły 2,70–3,30 zł/kg, podczas gdy krajową marchew wyceniano na 2,25–3,00 zł/kg.

W ofertach rolników marchew mytą w handlowym kalibrze oferowano od 2,00 do 2,70 zł/kg, a za nieco niższą jakość warzyw przeznaczanych na rynek świeży oczekiwano cen od 1,60 zł/kg. Marchew do mycia z przeznaczeniem na rynek świeży oferowano od 1,20 do 1,70 zł/kg. W niektórych przypadkach rolnicy za marchew do mycia oczekiwali 2,00 zł/kg, ale za takie ceny trudno było znaleźć nabywców. Około 1,00 zł/kg można było otrzymać za marchew niższej jakości lub w kalibrze nieakceptowanym przez odbiorców detalicznych. Niejednokrotnie takie korzenie nawały się do włoszczyzny. W cenach od kilkunastu do kilkudziesięciu groszy skupowano marchew odpadową (odrost), którą można przeznaczać na paszę lub do przetwórstwa.

W przetwórstwie obowiązywały zróżnicowane ceny. Pośrednicy oferowali średnio 0,45 zł/kg za marchew do przerobu. W zakładach przetwórczych obowiązywały wyższe stawki. W przypadku marchwi do mrożenia na plastry ceny (loco zakład) sięgały średnio 0,85 zł/kg, podczas gdy większy kaliber mrożony w kostce wyceniano na 0,75–0,80 zł/kg. Do innych zastosowań kupowano marchew po niższych cenach.

Najnowsze ceny warzyw – nowalijki

Krajowi producenci dopiero zaczynają na większą skale sezon produkcyjny nowalijek pod osłonami. Znacząca podaż rynkowa warzyw spod nieogrzewanych osłon pojawi się dopiero na przełomie kwietnia i maja. W handlu na rynkach hurtowych dostępne są już jednak niektóre krajowe warzywa, takie jak sałata. Jakie są najnowsze ceny tych warzyw? Otóż ceny krajowej sałaty karbowanej wynoszą 3,75–5,00 zł/szt., zaś sałaty masłowej 4,50–6,00 zł/szt. Stawki za importowane sałaty są niższe, mianowicie karbowana kosztuje 3,00–3,75 zł/szt., a masłowa 2,40–3,50 zł/szt. Z kolei za importowaną sałatę kruchą (lodową) trzeba zapłacić stawki w granicach 3,00–4,00 zł/szt.

Rzodkiewka dostępna w handlu pochodzi w importu. Hurtowe ceny wynoszą 1,30–2,00 zł/pęczek. W sprzedaży detalicznej stawki są dwukrotnie wyższe. Import rzodkiewek w znaczącej części pochodzi z Włoch. Zaś z krajowych nowalijek na rynkach hurtowych dostępny jest szczypiorek (po 1,50–2,40 zł/pęczek) i natka pietruszki (1,30–2,00 zł/pęczek). Na krajowym rynku zaczęła też pojawiać się młoda kapusta importowana np. z Włoch, czy Albanii, w cenie 5,00–6,00 zł/szt.

Czytaj również: Pobudzanie bulw – do czego jest potrzebne?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *