Najnowsze ceny ziemniaków i warzyw korzeniowych. Jakie są w marcu 2024?

Jakie są najnowsze ceny ziemniaków i warzyw korzeniowych na krajowym rynku? Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o podaż i jakość tych warzyw? Czy dużo jest warzyw z importu? Zobaczmy.

Cena: Marchew

3.08 zł
-6.38%
Zobacz aktualne ceny

Poniżej najnowsze ceny ziemniaków oraz warzyw korzeniowych – marchwi, pietruszki i selera na krajowym rynku w pierwszej połowie marca 2024.

Jakie są najnowsze ceny ziemniaków w marcu 2024?

Zdaniem kupujących, ziemniaków dobrej jakości na rynku jest już niewiele. Można by więc spodziewać się wzrostów stawek oferowanych za krajowe bulwy, ale dostępne są importowane, w tym młode. Od ilości importu oraz zainteresowania konsumentów młodymi, sprowadzanymi ziemniakami zależy rozwój dalszej sytuacji cenowej na rynku.

Jakie są najnowsze ceny ziemniaków? Ceny krajowych ziemniaków oferowanych na rynkach hurtowych w drugim tygodniu marca 2024 wyniosły od 1,40 do 2,50 zł/kg. Firmy skupujące i konfekcjonujące warzywa dla sieci handlowych oferowały za krajowe bulwy 1,30–1,40 zł/kg w przypadku ziemniaków sprzedawanych „na brudno” oraz 1,60–1,80 za warzywa do mycia. W ofertach rolników ceny za ziemniaki brudne, przeznaczane na rynek świeży wynosiły najczęściej 1,20–1,50 zł/kg.

W handlu dostępne są także importowane ziemniaki. Najnowsze ceny ziemniaków sprowadzanych z innych krajów na rynkach hurtowych wynoszą 1,80–2,30 zł/kg. Młode ziemniaki wycenia się natomiast od 2,50 do 4,50 zł/kg.

Ile kosztuje marchew na krajowym rynku?

W drugim tygodniu marca br. średnie ceny na rynku marchwi nie zmieniły się w stosunku do stawek oferowanych w lutym. Obserwowano jednak duże zróżnicowanie notowań, zależnie od jakości. Na rynku dostępna była także marchew wydobyta z ziemi w ostatnich czasie, z upraw które zostały na zimę w glebie. Za taki towar obowiązywały niższe stawki.

W ofertach rolników marchew mytą w handlowym kalibrze oferowano od 1,60 do 2,50 zł/kg. Korzenie najwyższej jakości, zbierane przed mrozami sprzedawano najdrożej. Marchew brudną z przeznaczeniem do mycia oferowano od 0,80 do 1,70 zł/kg, w zależności od jakości. Na rynkach hurtowych stawki za krajową marchew wynosiły od 2,00 do 2,90 zł/kg. Z kolei importowane korzenie wyceniano na 2,80–3,20 zł/kg.

Myty odrost marchwi sprzedawano od 0,50–0,60 zł/kg do nawet 1,00 zł/kg, w przypadku jakości pozwalającej na wykorzystanie w przetwórstwie. Zaś w cenach od dwudziestu groszy oferowano marchew odpadową z przeznaczeniem na pasze. W przetwórstwie obowiązywały ceny zbliżone do poprzednich tygodni. Zróżnicowanie oferowanych stawek obserwowano na poziomie pośredników oraz rolników. W pierwszym przypadku wynikało z różnych marż w handlu. a drugim z jakości warzyw i oczekiwań rolników.

Aktualne ceny pietruszki korzeniowej

Na rynku pietruszki w drugim tygodniu marca obowiązywały ceny zbliżone do poprzednich tygodni. Podmioty dostarczające do sieci handlowych za pietruszkę przeznaczoną na świeży rynek płaciły 5,00–6,00 zł/kg. Natomiast rolnicy korzenie wykopane przed mrozami i przygotowane zgodnie z wymaganiami rynku świeżego wyceniali najczęściej na 5,00–5,50 zł/kg, z odbiorem w gospodarstwie.

Na rynkach hurtowych obowiązywały stawki z przedziału 5,50–7,00 zł/kg, czyli takie same od kilkunastu dni. Towar wysokiej jakości do mycia wyceniono na 3,00–4,00 zł/kg. Większy kaliber pietruszki oferowano po 2,50–3,00 zł/kg. Zaś korzenie niższej jakości do przetwórstwa sprzedawano po około 1,00 zł/kg.

Czy najnowsze ceny selera korzeniowego się zmieniły?

W przeciwieństwie do rynku ziemniaków, gdzie najnowsze ceny podlegają zmianom, zależnym głównie od ilości importowanego towaru, na rynku selera korzeniowego od wielu tygodni stabilnie. Ceny praktycznie się nie zmieniają i utrzymują na niskim poziomie. Selery kupowane od rolników przez podmioty pośredniczące między sieciami handlowymi a rolnikami wycenia się od 1,80 do maksymalnie 2,40 zł/kg. Większość warzyw sprzedawano w cenach 1,80–2,00 zł/kg.

Na rynkach hurtowych obowiązują tylko nieznacznie wyższe ceny (2,00–2,50 zł/kg). Zadaniem uczestników rynku, zainteresowanie selerami korzeniowymi w ostatnich tygodniach było mniejsze, co w niektórych przypadkach doprowadziło do nieznacznych obniżek cenników skupu. Ceny skupu selera wysokiej jakości do mycia wynosiły w drugim tygodniu marca od 1,30 do 1,70 zł/kg. Poniżej tych cen sprzedawano warzywa gorszej jakości.

Czytaj również: Ceny ziemniaków 2024

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *