Ceny hurtowe warzyw na początku marca 2024

Jakie są aktualne ceny hurtowe warzyw na początku marca 2024? Ile można uzyskać ze sprzedaży cebuli, porów oraz kapusty głowiastej i pekińskiej na krajowym rynku? Jak zmieniły się stawki względem poprzedniego miesiąca? Sprawdzamy. 

Poniżej najnowsze ceny hurtowe warzyw: kapust, cebuli i porów oraz ceny płacone producentom w różnych kanałach dystrybucji na krajowym rynku na początku marca 2024 r.

Reklama

Jakie są najnowsze ceny cebuli?

Na rynku cebuli na początku marca br. nastąpiły nieznaczne korekty cenników. Zbliża się wiosna, co powoduje iż część krajowych zapasów będzie musiała ze względów jakościowych znaleźć się na rynku. Dodatkowo w handlu znajduje się towar importowany. Sprowadza się zarówno cebulę do przetwórstwa, jak i na rynek świeży.

Hurtowe ceny warzyw: cebula żółta

Na rynkach hurtowych ceny sprzedaży cebuli wynosiły od 1,80 do 2,65 zł/kg i były nieznacznie niższe w porównaniu do stawek z początku lutego br. W zbliżonych cenach (2,25–2,65 zł/kg) oferowano importowaną cebulę z przeznaczeniem na rynek świeży. W ofertach sprzedaży dostępne są warzywa importowane z różnych kierunków. Do przetwórstwa najczęściej sprawdza się cebulę z Europy Zachodniej (np. Niemiec, Holandii). Można ją kupić po 1,00–1,40 zł/kg, w zależności jakości i ilości. Za krajową cebulę przeznaczoną do przetwórstwa stawki są podobne. W sprzedaży jest również cebula importowana z przeznaczaniem na rynek świeży, np. z Uzbekistanu i innych krajów Wchodu. Taka cebula jest najczęściej oferowana w 25-kg workach, skalibrowana i obcięta. Hurtowe ceny tych warzyw mieszczą się w przedziale 1,60–1,70 zł/kg.

Przeciętnie po 1,40–1,50 zł/kg można sprzedać cebulę w podmiotach konfekcjonujących z przeznaczeniem na świeży rynek. Stawki dotyczą warzyw w odpowiednim, wymaganym przez odbiorców kalibrze. W ofertach rolników cebulę przygotowaną w gospodarstwie pod wymagania odbiorcy (skalibrowaną, obciętą) wycenia się najczęściej od 1,60 do 1,85 zł/kg. W sprzedaży z gospodarstw zdarzają się również stawki sięgające 2,00 zł/kg. Cebula drobniejsza, tj. poniżej wymaganego przez sieci handlowe kalibru, wyceniana jest przeciętnie na 1,00 zł/kg.

Jakie ceny cebuli czerwonej?

Na rynkach hurtowych ceny sprzedaży cebuli czerwonej wahają się od 4,00 do 5,00 zł/kg, w zależności od regionu i jakości. W cenach zbliżonych do 4,00 zł/kg oferują cebulę czerwoną rolnicy z odbiorem w gospodarstwie. Stawki za czerwoną cebulę są wyraźnie wyższe niż przed kilkoma tygodniami i od około trzech tygodni utrzymują się na zbliżonym poziomie, co świadczy o mniejszej podaży tego warzywa. Dodatkowo, na rynku cebuli czerwonej presja konkurencji z importu jest znacznie mniejsza w porównaniu do tradycyjnych odmian.

Aktualne ceny porów marzec 2024

Na rynku porów od kilu tygodni, po głębszych korektach cenników w dół, utrzymują się stabilne stawki. Za krajowe pory z przeznaczaniem na świeży rynek można otrzymać od 4,00 do 5,00 zł/kg. Takie stawki obowiązują również na rynkach hurtowych. Na krajowym rynku dostępne są oferty sprzedaży porów importowanych, np. z Belgii czy Turcji. Takie warzywa z przeznaczeniem na rynek świeży wyceniano na 4,00–5,00 zł/kg. Przy czym tureckie pory są tańsze. Z kolei hurtowe ceny tych warzyw pochodzących z importu na krajowych giełdach wynoszą 5,00–6,00 zł/kg.

Hurtowe ceny warzyw: kapusta biała, czerwona i pekińska

Zobaczmy, jak na początku marca 2024 r. kształtowały się ceny i podaż kapust: głowiastej białej i czerwonej oraz pekińskiej.

Po ile kapusta biała?

Sytuacja na rynku kapusty białej od kilu tygodni jest względnie stabilna, choć średnie ceny uległy nieznacznemu obniżeniu. Zdaniem uczestników rynku, wynika to ze zmniejszenie obrotów tym warzywem, przy względnie stałej podaży. Kapusta z przeznaczaniem na rynek świeży kosztuje najczęściej 1,00–1,20 zł/kg. Takie stawki obowiązują w rejonach największej podaży. Natomiast wyższe ceny mogą otrzymać rolnicy dostarczający bezpośrednio do sieci handlowych. Na krajowych rynkach ceny hurtowe tego warzywa wynoszą 1,20–1,30 zł/kg.

Ile kosztuje kapusta czerwona?

W podmiotach skupowych ceny obowiązujące za kapustę czerwoną na początku marca br. wynosiły 1,40–1,50 zł/kg. Z kolei w krótszych łańcuchach dostaw, tj. sprzedając bezpośrednio do sieci handlowych, można było otrzymać do 2,00 zł/kg. Na rynkach hurtowych obowiązywały ceny z przedziału 1,75–2,20 zł/kg. Podobnie jak w przypadku kapusty białej, w stosunku do lutego br. nastąpiły korekty cenników skupowych. Można to tłumaczyć mniejszym zainteresowaniem kupujących, gdyż podaż w stosunku do miesięcy zimowych jest wyraźnie niższa.

Jaka cena kapusty pekińskiej?

Natomiast na rynku kapusty pekińskiej nie mieliśmy do czynienia z obniżkami cenników skupu na początku marca br. Podaż dobrej jakości kapusty pekińskiej jest według kupujących istotnie niższa, co zabezpiecza przed spadkami cen. Ceny hurtowe tego warzywa, w zależności od regionu i jakości wynosiły od 3,25 do 4,40 zł/kg. Najwyższej jakości kapustę pekińską z chłodni wyceniano na 3,00–3,50 zł/kg w sprzedaży z gospodarstw, do nawet 4,00–4,50 zł/kg z dostawą do odbiorców sieciowych. Ceny pekinki niższej jakości, ale nadającej się na rynek świeży, zaczynały się od 2,00–2,50 zł/kg.

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *