SY Ilona najpopularniejszą odmianą rzepaku

Wielkimi krokami zbliża się termin siewu rzepaku. Wybierając rzepak nierzadko kierujemy się własnymi doświadczeniami, ale też poszukujemy odmian, które sprawdziły się u innych. Oferta nasion rzepaku jest duża i wszystkich nie jesteśmy w stanie ocenić. Dlatego często pojawiają się pytania o najpopularniejsze odmiany rzepaku. Które to?  Sprawdźmy w Google!

Oczywiście, podobnie jak w przypadku odmian pszenicy, chodzi o popularność mierzoną liczbą wyszukań. W sumaryczną liczbę wyszukań wliczone zostały także zapytania o opinie, ceny i tym podobne, żeby lepiej oddać rzeczywistość.

Najpopularniejsze odmiany rzepaku

Najpopularniejsze odmiany rzepaku ozimego sprawdzamy zaglądając do wyników najbardziej znanej wyszukiwarki internetowej. Wg Google najczęściej poszukiwane odmiany rzepaku to:

  1. SY Ilona (Syngenta)
  2. Memori (Caussade Nasiona)
  3. Murphy (Danko)
  4. Chrobry (HR Strzelce)
  5. Kuga (Rapool)
  6. Quartz (KWS)
  7. Taifun (Rapool)
  8. LG Architect (Limagrain)
  9. Atora (Rapool)
  10. Derrick (KWS)

Głębsza analiza zapytań pokazuje, że wiele z tych odmian znajduje się na Liście Zalecanych Odmian COBORU. To pozytywne zaskoczenie – podczas badań o odmianach pszenicy, nie znalazłam takiej spójności.

Rzepak… opinie

Najczęściej pojawiają się zapytania ogólne — rzepak lub rzepak ozimy i nazwa odmiany. Przede wszystkim dzieje się tak, bo rzadko która odmiana ma na tyle unikalną nazwę, żeby wyszukanie samej nazwy dało odpowiednie wyniki. Ponadto często wyszukiwane są frazy związane z opinią o danej odmianie. To rozsądne. Można się przecież spodziewać, że najpopularniejsze odmiany rzepaku są udokumentowane na forum czy galerii. Dzięki temu po kilku klikach można sprawdzić, jak radziły sobie przez cały sezon.

SY Ilona

Dla przykładu na forum można znaleźć takie opinie o liderze popularności – rzepaku SY Ilona:

Co do rzepaku- jak najbardziej spoko, plonował w tym roku na poziomie 3640 z hektara. Trochę później kwitnie i dojrzewa (przynajmniej do tego co działo się u innych). No i jego minus- trzeba uważać na fomę, szczególnie jesienią, bo lubi się pojawić.JohnWick, użytkownik agrofoto.pl

Mowa tu o sezonie 2017/2018, w którym średni plon z hektara wyniósł 3,86 t. Dla przypomnienia kontekstu warto podkreślić, że był to sezon, w którym susza zniweczyła nadzieje na wysoki plon. W tamtym czasie SY Ilona była najlepiej plonującą odmianą populacyjną.

Murphy

Jeśli chodzi o rzepak Murphy, to w sezonie 2018/2019 zebrał wśród rolników dobre opinie. Na przykład Kuba 24051 pisał: Rzepaki skończone. średni plon 3700kg/ha. Z Murphyego jestem zadowolony. W zestawieniu – Najpopularniejsze odmiany rzepaku wg Google, zajmuje 3 pozycję.

Jaka rozsada? Ile N/ha?

Pytania o agrotechnikę. To ciekawa grupa. Część z zapytań ma miejsce jeszcze przed zakupem. To przede wszystkim pytania o charakterystykę odmiany czy wymagania glebowe. Jednak o odmianę pytacie też po zakupie. Zdecydowanie najczęściej wątpliwości budzi nawożenie rzepaku.

rzepak ozimy w Google

Gdzie kupić rzepak…?

Na wybór właściwej odmiany składa się wiele kwestii. Wśród nich plonowanie, odporność na choroby czy zimotrwałość. Kiedy już każdy z nich został wzięty pod lupę, najczęściej pozostaje kilka odmian branych pod uwagę do wysiewu. Tylko jeszcze trzeba móc go kupić. Dlatego nie dziwne, że często pojawia się pytanie o cenę, dystrybutora (lub ogólnie gdzie kupić). W tym sezonie coraz częściej to ostatnie pytanie pojawia się w kontekście zakupu w Internecie.

Wybór odmiany rzepaku

Ostatnie sezony nie rozpieszczają rolników. Długie jesienie i brak zimy można już uznać bardziej za normę niż za odstępstwo od niej. W rezultacie tworzą się idealne warunki do rozwoju chorób grzybowych i szkodników. Najpopularniejsze odmiany rzepaku wg zestawienia wyszukań w Google to pewna wskazówka przy wyborze. Warto jednak dostosować kryteria wyboru odmiany do nowego przebiegu pogody, a nie tylko tego co podpowiada Google. Więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule: Jakie odmiany rzepaku ozimego wybrać?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 7

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *