TOP 10 najpopularniejszych odmian pszenicy wg Google

Co roku rolnicy stają przed tym samym wyborem. Jaką pszenicę ozimą wybrać? Poradników i statystyk nie brakuje. Dziś odpowiem na to pytanie inaczej — Waszymi aktywnościami w najpopularniejszej wyszukiwarce. Na podstawie Waszych zapytań skierowanych do Google wskażę najpopularniejsze pszenice.

Jak wszyscy, rolnicy szukają odpowiedzi w wyszukiwarce. Postanowiłam więc przyjrzeć się najpopularniejszym odmianom pszenicy. Jako miernik popularności przyjęłam liczbę zapytań, jakie średnio w miesiącu wpisujecie w okienko wyszukiwarki.

Jak szukacie informacji?

Zanim przejdę do samych odmian, potrzymam Was jeszcze trochę w napięciu. Najpierw przybliżę miejsca, w których statystycznie szukacie informacji o odmianach. Wśród źródeł informacji znajduje się forum agrofoto.pl. Niemal 3 tysiące razy pytaliście Google o pszenicę ozimą aż na 50 różnych sposobów.

Ale na wymianie opinii o odmianach się nie kończy. Chcecie jeszcze zobaczyć, jak najpopularniejsze pszenice sprawują się na polu. Nic dziwnego, że pytacie w Google o filmy na temat pszenicy. Częściej jednak szukacie ich bezpośrednio w drugiej co do wielkości wyszukiwarce na świecie — w YouTube. 2750 wyszukań filmów na temat pszenicy ozimej to całkiem imponujący wynik — a to tylko średnia z całego roku.

Dużą popularność odnotowują też zapytania o pszenicę ozimą w Wikipedii.

Najpopularniejsze odmiany pszenicy

Przejdźmy do sedna. Do najpopularniejszej dziesiątki poszukiwanych przez Was pszenic należą:

  1. Euforia (HR Strzelce)
  2. Hondia (Danko)
  3. Arkadia (Danko)
  4. Julius (KWS)
  5. Belissa (HR Smolice)
  6. Formacja (Poznańska HR)
  7. Wilejka (HR Strzelce)
  8. Patras (Saaten Union)
  9. Apostel (IGP Polska)
  10. Delawar (Syngenta)

Plonowanie pszenic ozimych według COBORU

O powyższe odmiany pszenicy najczęściej pytacie. Jednak te najpopularniejsze odmiany pszenicy w wynikach plonowania COBORU plasują się na innych pozycjach. Przyjrzyjmy się wielkościom plonowania w 2019 według wstępnych wyników w doświadczeniach porejestrowych.

najpopularniejsze odmiany pszenicy

Jak widać w tabeli, różnice w zestawieniach są znaczące. Najpopularniejsze odmiany pszenicy nie zawsze okazują się najlepiej plonującymi. Co prawda, mówi się, że lepsze jest wrogiem dobrego. Ale może już czas zastanowić się, czy nie przyzwyczailiście się do wysiewanych odmian za bardzo. Może czas wypróbować odmianę, która lepiej wypada w doświadczeniach? Przebieg pogody w ciągu sezonu zmienił się w ostatnich latach. Coraz częściej uprawom doskwierają różnego rodzaju stresy. Dlatego zdecydowanie warto przynajmniej przyjrzeć się, co w COBORU piszczy.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 18

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *