Największe farmy na świecie – od Australii do Chin – 100 sekund [wideo]

Z roku na rok obserwujemy rozwój technologii. Dotyczy to również obszaru rolnictwa. Wielkie gospodarstwa ciągle chcą produkować więcej, za mniej. Niezależnie czy zajmują się uprawą roślinną czy chowem zwierzęcym. Główny cel to zaspokojenie popytu. Z tego powodu powstają mega-gospodarstwa. Sprawdźmy więc, które z nich to największe farmy na świecie.

Największe farmy na świecie są w Australii

Czy nie wydaje się niewiarygodne, że aż 8 z 10 obiektów reprezentujących największe farmy na świecie leży w Australii? To naprawdę sporo, biorąc pod uwagę jak suchy i gorący klimat tam panuje. Clifton Hills to druga pod względem pogłowia bydła farma na tym kontynencie. W ich posiadaniu jest aż 14 tysięcy sztuk. Krowy mają do dyspozycji obszar 1,7 mln hektarów. Kilka lat temu gospodarstwo to zostało wystawione na sprzedaż. W 2018 roku zmienił się właściciel. Mówi się, że musiał sięgnąć do kieszeni po ok. 31 mln euro.

Farma większa od… Izraela

Bydło rasy Santa Gertrudis dobrze znosi gorący klimat

Santa Gertrudis – te krowy dobrze znoszą gorący klimat Australii

fot. Adobe Stock

Założona w 1863 roku, także australijska, Anna Creek Station początkowo była skupiona na hodowli owiec. Jednak z powodu ich naturalnego wroga, musiało dojść do zmian. Dobrze znane na kontynencie aborygenów psy dingo dziesiątkowały stado. W efekcie zaczęto hodować bydło rasy Santa Gertrudis. Był to dobry wybór, ponieważ krowy te dobrze radzą sobie z gorącym klimatem. Anna Creek Station ma pod swoimi skrzydłami 17 tysięcy sztuk bydła mięsnego. Czyni to ich największym producentem wołowiny na świecie. Co ciekawe, powierzchnia Anna Creek Station (2,4 mln hektarów) jest większa od obszaru, który zajmuje Izrael.

Największe farmy na świecie – może jednak w Azji?

Druga spośród największych to Modern Dairy. Usytuowana jest w chińskiej prowincji Anhui, w mieście Ma’anshan. Jak nazwa wskazuje, zajmuje się hodowlą bydła mlecznego. W swoich oborach trzyma łącznie około 40 tysięcy krów. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Otóż, gdy założono ją w 2011 roku była numerem jeden w kategorii największe farmy na świecie. Powierzchnia tego gospodarstwa wynosi aż 4,4 mln hektarów. Jednak w Azji jest coś, co przebija nawet te liczby.

Mega-farma

Wiele takich obór składa się na mega-gospodarstwo

W skład mega-gospodarstwa wchodzi znacznie więcej podobnych obiektów

fot. Adobe Stock

Ponownie przenosimy się do Chin. Dokładniej do północno-wschodniej części, gdzie z Rosją graniczy miasto Mudanjiang. Znajdująca się tam mega-farma ma absurdalną powierzchnię 9 mln hektarów! Oznacza to, że jest 50 razy większa od największej farmy mlecznej w Europie. Pogłowie bydła w Mudanjiang wynosi aż 100 tysięcy i jest w stanie rocznie przynieść 800 mln litrów mleka. Tym samym zaspokaja popyt Rosji na ten produkt, która sama zakazała jego importu z krajów Unii Europejskiej.

Największe farmy na świecie to nie wszystko. Poznajcie te i inne ciekawostki rolnicze na naszym kanale. Zawsze zwięźle, w 100 sekund.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.6 / 5. Liczba głosów 9

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

TO JEST NIEWIARYGODNEZobacz SPRAWDŹ WYNIKI BADAŃ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *