Nasiona kwalifikowane: ważna jest odmiana!

Download PDF

Badania wykazują, że nasiona kwalifikowane pozwalają uzyskać wyższy plon o ok. 10–20% w porównaniu z plantacjami założonymi na bazie niekwalifikowanego materiału siewnego. Bezpiecznym, i w ogólnym rozrachunku tańszym, rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w kwalifikowany materiał siewny od solidnego i sprawdzonego producenta.

Optymalizacja uprawy dzięki znanym parametrom siewnym i profesjonalnemu zaprawieniu nasion gwarantuje nie tylko właściwą obsadę, niższe zagrożenie chorobami oraz równomierne wschody, rozwój i dojrzewanie roślin, ale również łatwiejsze prowadzenie plantacji. Zaprawa od profesjonalnego producenta to także lepsza zaprawa, a co za tym idzie lepsze pokrycie i ochrona wschodów. Ważne jest, że w trakcie czyszczenia i zaprawiania nasion usuwane są przenoszone wraz z nimi choroby, takie jak pleśń śniegowa; zgorzel siewek i fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła; pasiastość liści; septorioza plew; śnieć cuchnąca, karłowa i gładka oraz głownia zwarta, pyląca i pyłkowa. Warto zatem zainwestować w sprawdzony materiał kwalifikowany od renomowanego producenta.

nasiona kwalifikowane

Bracia Arkadiusz i Tomasz Tomke, prowadzący gospodarstwo rolne w Osowie w Wielkopolsce.

Można się pokusić o własne nasiona, ale…

Na zakup kwalifikowanego materiału siewnego zdecydowali się bracia Arkadiusz i Tomasz Tomke, prowadzący gospodarstwo rolne w Osowie w woj. wielkopolskim. W obrębie swojego gospodarstwa uprawiają: zboża, ziemniaki i rzepak.

Co roku wymieniamy materiał siewny na całą powierzchnię gospodarstwa. Wiemy, że można by się pokusić o własne, ale… – komentują swoją decyzję gospodarze.

W ramach „ale” bracia Tomke wymieniają zalety zakupu kwalifikowanego materiału siewnego od sprawdzonego producenta. A dostrzegają ich wiele.

Stosowanie własnych nasion nie jest oszczędnością, a cena wysokiej jakości nasion zwraca się w uprawie i w plonie.

Arkadiusz i Tomasz Tomke, rolnicy z Osowy

Po pierwsze – widzimy tę jakość, jaką oferuje firma Top Farms Nasiona. W worku nie ma połówek, zanieczyszczeń, co niestety często znajdowało się w workach od innych producentów. Nasiona są dobrze zaprawione, co rozwiewa nasze obawy o ewentualne choroby odglebowe. Zdrowe nasiona to zdrowy plon – opowiadają. – Po drugie – tak przygotowane nasiona można wysiać bardzo precyzyjnie, czyli zmniejszyć normę wysiewu w stosunku do ilości wysiewanych własnych nasion, co przekłada się na koszty i równomierność wschodów. Po trzecie – kondycja roślin. Nasiona kwalifikowane szybciej kiełkują, mają lepszy wigor, bardziej się krzewią i są odporniejsze na choroby. Zabiegi fungicydowe stosujemy tylko zapobiegawczo. Po czwarte – dopłata. Jak to wszystko zliczymy, to wysiewanie własnych nasion nie jest oszczędnością, a cena wysokiej jakości nasion zwraca się w plonie i jakości. Jednym zdaniem: „warto postawić na bardzo dobrej jakości materiał siewny od świetnego producenta!” – podsumowują bracia.

Odmiana dobrana do gospodarstwa

Przy podjęciu decyzji, zarówno w kwestii samego zakupu kwalifikowanych nasion, ale także wyboru odmiany, należy wziąć pod uwagę nie tylko kwestie finansowe. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na warunki glebowo-klimatyczne panujące w obrębie danego gospodarstwa.

Razem z bratem prowadzimy gospodarstwo rodzinne. Teren mamy dość trudny, ponieważ do dyspozycji mamy pola na glebach mozaikowych – opowiadają gospodarze z Osowy. – Poza tym deszcze omijają nas szerokim łukiem, przez co często musimy się zmagać z okresowymi suszami.

nasiona kwalifikowane

Pszenżyto Gringo.

Na trudne warunki – Gringo

Właśnie ze względu na trudne warunki panujące w gospodarstwie bracia Tomke zdecydowali się wypróbować pszenżyto odmiany Gringo.

Kilka lat temu na poletkach pokazowych zobaczyliśmy pszenżyto ozime Gringo. Wyglądało tak dobrze, że postanowiliśmy wysiać je na próbę, aby przetestować, czy odmiana sprawdzi się w naszym gospodarstwie – tłumaczą gospodarze. – To był strzał w dziesiątkę! Od tamtej pory Gringo ma stałą pozycję w naszych zasiewach.

Jednym zdaniem: warto postawić na bardzo dobre odmiany przygotowane przez bardzo dobrego producenta!

Arkadiusz i Tomasz Tomke, rolnicy z Osowy

Hodowca odmiany oraz producent nasion chwalą odmianę za bardzo dobre plonowanie w technologii średnio intensywnej i intensywnej, w różnych warunkach klimatyczno-glebowych. Wskazują też na jej bardzo dobrą zdolność krzewienia się, co daje możliwość rzadszych siewów. Największą zaletą jest natomiast bardzo grube ziarno (MTZ często powyżej 50 g) z wysoką zawartością białka, dzięki czemu doskonale nadaje się do żywienia zwierząt.

Sami gospodarze z Osowie chwalą odmianę przede wszystkim za jej zimotrwałość, zdrowotnośćwytrzymałość na niedobory wody.

Doskonale zniosło mroźną zimę w sezonie 2011/2012, zawsze wykazuje się bardzo dobrą zdrowotnością, świetnie radzi sobie z suszą, no i przede wszystkim daje bardzo zadowalający plon. Ziarna starczy nie tylko na paszę dla naszych krów, ale jeszcze zostaje nam na sprzedaż do skupu – opowiadają bracia. – I jeszcze jedno: może to mało istotny szczegół, ale musimy przyznać – Gringo po prostu cieszy oko – przez cały sezon pięknie wygląda na polu – dodają na koniec z uśmiechem.

nasiona kwalifikowane

Zaprawiony materiał siewny odmiany Kerubino.

Czasem trzeba zaryzykować

Gringo to nie jedyna odmiana zbóż, zakupiona przez braci Tomke z oferty firmy Top Farms Nasiona. W obrębie gospodarstwa siana jest również pszenica ozima Kerubino, hodowli niemieckiej – Saatzucht Hans Schmidt, Ig Pflanzenzucht.

Zadowoleni z Gringo postanowiliśmy spróbować jeszcze pszenicę z produkcji Top Farms Nasiona. Wybór padł na Kerubino. Wprawdzie jest to odmiana elitarna, czyli posiadająca duże wymagania stanowiskowe, to jednak zaryzykowaliśmy. Bo przecież „kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana” – podsumowują swoją decyzję gospodarze.

nasiona kwalifikowane

Nasiona kwalifikowane Top Farms Nasiona.

Również w tym wypadku bracia Tomke się nie zawiedli: – I znowu się udało. Kerubino nie dość, że dobrze sobie poradziło na suchych stanowiskach, to jeszcze dało bardzo dobre parametry ziarna, co nie da się ukryć, w zeszłoroczne żniwa miało duże znaczenie – komentują.

To nie jedyne zalety tej odmiany. Ta elitarna pszenica po zimie szybko wznawia wegetację, dobrze się regeneruje i dokrzewia. Cechuje się także dużą odpornością na porastanie ziarna w kłosach oraz wysoką i stabilną liczbą opadania. Ponadto jest bardzo odporna na fuzariozę kłosa, co przekłada się na dobrą zdrowotność ziarna.

 

Przeczytaj także: Ostroga nie tylko przeciwko zwierzynie leśnej

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy w komentarzach
2 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
2 Komentuj autorów
TomekzUrsusemTopFarmsNasiona Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
TomekzUrsusem
Użytkownik
TomekzUrsusem

Mam pytanie jeśli jest napisane że wysokość jaką osiąga przykładowo pszenica Kerubino 95 cm to nie trzeba wykonać zabiegu skracania?

TopFarmsNasiona
Gość
TopFarmsNasiona

Tak, należy zastosować regulator wzrostu, aby pogrubić źdźbło. W zależności od klasy gleby i rokowania plantacji i jej zdrowotności trzeba zabezpieczyć łan przed wyleganiem. Powoduje to stratę plonu i jakości ziarna.

TomekzUrsusem
Użytkownik
TomekzUrsusem

Dziękuje za odpowiedź 🙂