Komisja Europejska po raz kolejny zaktualizowała swoje prognozy tegorocznych zbiorów nasion oleistych. Wynika z nich, że produkcja rzepaku w UE będzie najniższa od 2006 roku – a co z Polską?
16,93 mln ton- tyle zdaniem Komisji Europejskiej wyniosła unijna produkcja rzepaku w tym roku. To poziom najniższy od 2006 roku, jeszcze miesiąc temu oczekiwano, że sięgnie 17,47 mln ton.
– Korekta zbiorów w dół jest konsekwencją cięcia areału (m/m), która tylko częściowo została zrekompensowana lepszą wydajnością. Najniższe od kilkunastu lat zbiory nasion rzepaku w UE wynikają przede wszystkim z wyjątkowo małej powierzchni zasiewów – informuje Andrzej Bąk, ekspert e-WGT.
Niższy areał uprawy
Niższa produkcja rzepaku to efekt niższego areału tej uprawy – 5,612 mln hektarów (najmniejszego od 2006 roku). Zasiewy rzepaku obniżyły się o 19 proc. w skali roku i o 16 proc. w stosunku do średniej pięcioletniej.
Z danych Komisji Europejskiej wynika, że rzepak plonował w tym roku średnio na poziomie 3,02 t/ha. Dla porównania w ubiegłym roku było to 2,89 t/ha, a średnia z pięciu lat to 3,2 t/ha.
Jaka produkcja rzepaku w Polsce?
2,39 mln ton – tyle wyniosły zdaniem KE tegoroczne zbiory rzepaku wyniosły w Polsce. To wynik lepszy niż przed rokiem (2,18 mln ton). Obecne prognozy są nieznacznie (+0,08 mln ton) lepsze niż miesiąc temu, dzięki korekcie w górę areału.
Pod tegoroczne zbiory przeznaczono w naszym kraju 833 tys. ha. To o 1,5 proc. mniej niż w poprzednim roku (w skali UE spadek wyniósł 16 proc.).
Wyższe plony
Dużo wyższe niż w ubiegłym roku okazało się plonowanie: 2,87 t/ha (+11 proc. w skali roku). Zwiększona wydajność zrekompensowała niższy areał zasiewów, czego efektem jest 9,5 proc. wzrost produkcji rok do roku.
– Jednak w porównaniu do średniej pięcioletniej tegoroczne zbiory rzepaku są o 5,6% mniejsze, przy plonowaniu nieco (+2,0%) powyżej średniej. Przypominam, że rekord produkcji rzepaku w naszym kraju padł w 2014 roku i wyniósł 3,276 mln ton (przy średnim plonie 3,61 t/ha) – czytamy na stronie Internetowej Giełdy Rolnej e-WGT.
Źródło: e-WGT/KE
Dodaj komentarz