Nowe przypadki ASF u dzików – a co z polowaniami?

ASF w dalszym ciągu nabiera rozpędu. Tak wynika z danych udostępnionych przez Głównego Lekarza Weterynarii. Nowe przypadki ASF u dzików występują zwłaszcza w województwie lubuskim, a także na Lubelszczyźnie. Czy z uwagi na ciągły wzrost istnieje szansa na wznowienie polowań? Sprawdźmy!

Liczba przypadków wirusa ASF wykrytego u dzików stale rośnie. Pod koniec stycznia było ich niecałe 200, jednak po kilku dniach ich ilość wzrosła prawie o osiemdziesiąt.

Nowe przypadki ASF u dzików w kilku województwach

Główny Lekarz Weterynarii zaktualizował mapę ASF o nowe przypadki, które potwierdzono do 29 stycznia br. Aktualnie ich ilość wynosi 271, z czego większość pojawiła się na terenie województwa lubuskiego. To właśnie na tym terenie dotychczas wykryto aż 157 przypadków tego wirusa w populacji dzików.

Poza tym, nowe przypadki ASF u dzików stwierdzono w województwie:

 • warmińsko – mazurskim,
 • lubelskim,
 • mazowieckim,
 • podkarpackim,
 • zachodniopomorskim,
 • dolnośląskim.

Liczba przypadków wirusa ASF wykrytego u dzików stale rośnie, czy w takim razie pomimo pandemii COVID-19 jest szansa na wznowienie polowań?

Przywrócenie polowań zbiorowych – prośba WIR i zmiany w Rozporządzeniu

Nowe przypadki ASF u dzików pojawiają się niemal w całym kraju, dlatego niezbędne jest wznowienie polowań zbiorowych. Na konieczność wprowadzenia zmian w tym zakresie zwracał uwagę samorząd rolniczy, a także Polski Związek Łowiecki. Wspominaliśmy o tym w artykule – Polowania zbiorowe – PZŁ dąży do ich wznowienia

Rozwiązanie tego problemu może wkrótce nastąpić, gdyż na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji Rozporządzenia rządu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wprowadzono w nim zmiany, które dotyczą:

 • 3) zgrupowań, spotkań lub zebrań związanych zrealizacją zadań mających na celu zwalczanie lub zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych zwierząt, wtym zwierząt wolno żyjących (dzikich).”

W praktyce oznacza to możliwość:

 • organizowania poszukiwań zwierząt padłych, które stanowią zagrożenie epizootyczne,
 • budowy urządzeń ograniczających, bądź zatrzymujących migrację zwierząt,
 • organizowania polowań zbiorowych w czasie których przeprowadza się odstrzał zwierzyny.

Należy jednak zadać pytanie – czy wprowadzenie tych zmian nie nastąpiło za późno?

Źródło: GIW;WIR;Dziennik Ustaw RP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 129

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Konferencja dla Hodowców Bydła i Producentów MlekaPrzeczytaj Sprawdź terminy

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Leszek pisze:

  Teraz to jest już za późno na wszystko i na ASF i na podniesienie branż które już padają albo padły mowa tu o hotelach a i całej turystyce ale to i w kołach się odbiło nie można było polowań dla dywizowców organizować ludzie w Biedronce może być 30 ludzi w kościele też tabuny a na polowaniach zbiorowych co myśliwy od myśliwego stoi po 10-15 metrów to nie wolno przecież tak samo na stokach hehe jeszcze kask dochodzi ale teraz wszystko się zmieni co lepsze co bankrutuje albo zbankrutowało to już Chińczycy albo Żydzi jeżdżą i wykupują w polskim kraju będziemy sługami bo za chwilkę nie będzie tu już nic polskiego oprócz tego co mamy w sercu pozdrawiam Darz Bór

 2. Avatar Jan pisze:

  Zmiana w rozporządzeniu nic nie zmieni, bo z ustawy Prawo łowieckie wynika, że polowania zbiorowe można organizować od 01.10 do 31.01…