Siódme ognisko ASF i kolejne przypadki w Polsce!

Główny Lekarz Weterynarii wyznaczył siódme z kolei ognisko ASF w Polsce. Pojawiło się ono w województwie lubelskim. Na dodatek, odnotowano nowe przypadki zachorowań na ASF u dzików w 6 województwach w naszym kraju.
Spis treści
Siódme ognisko ASF położone na południowym – wschodzie Polski
Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń odnotowano w województwie lubelskim, w powiecie biłgorajskim, w gminie Obsza. Gospodarstwo w którym wykryto ASF utrzymywało 10 świń (5 warchlaków, 1 tucznika, a także 4 lochy). Jest informuje GLW, gospodarstwo znajduje się na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).
Siódme ognisko ASF w stadzie świń, to kolejny przypadek wykryty na wschodzie Polski. Na początku lipca informowaliśmy was o szóstym ognisku ASF odnotowanym w województwie warmińsko – mazurskim.
Wykryto nowe ognisko i ponad 30 nowych przypadków!
Ognisk ASF przybywa, nowych przypadków jest również coraz więcej. W okresie od 9 do 16 lipca br. odnotowano 32 przypadki ASF u dzików na terenie województwa:
- lubelskiego
- lubuskiego
- warmińsko – mazurskiego
- mazowieckiego
- wielkopolskiego
- podkarpackiego
Najwięcej przypadków dotyczyło województwa lubuskiego i warmińsko – mazurskiego (9 szt.), natomiast najmniejszą ilość dzików odnotowano na terenie województwa mazowieckiego (2 przypadki). Zakażenie ASF wykryto na obszarze objętym ograniczeniami, a także na obszarze zagrożenia.
W 2020 roku jak dotąd odnotowano siódme ognisko ASF, a poza tym pojawiło się 2843 przypadków ASF wśród dzików na terenie Polski.
Siódme ognisko ASF a następne kontrola – jak się przygotować?
Jeżeli w gospodarstwie pojawi się ASF u świń, to w pierwszej kolejności sprawdzany jest rejestr środków transportu do przewozu świń, paszy, bądź produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego wjeżdżających na teren gospodarstwa. Ponadto, weryfikacji podlega także rejestr wejść osób do pomieszczeń, gdzie znajdują się świnie.
Inspektorzy sprawdzają również, czy przestrzegano zakazu żywienia świń odpadami gastronomicznymi, oraz czy pasza jest zabezpieczona przed dostępem zwierząt wolno żyjących. Weryfikacji podlega również spis zwierząt z podziałem na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki, knury i knurki. Musi on być na bieżąco aktualizowany.
Podczas kontroli sprawdzane są także tabliczki przy wejściach do budynków, w których utrzymywane są zwierzęta z napisem „Osobom nieupoważnionym wstęp wzbroniony”. Weryfikuje się również stan mat dezynfekcyjnych przed wejściami do gospodarstwa i wyjściami, oraz przed budynkami, w których utrzymywane są świnie.
Więcej informacji o biasekuracji i kontroli po wykryciu ASF można przeczytać na stronie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POL – PIG.
