Od 13 marca br. zaczęły obowiązywać nowe ustawy o zdrowiu roślin. Wprowadzono je, aby zapewnić lepszego bezpieczeństwo fitosanitarne i ochronę roślin w Polsce. Dotyczą one również rolników, dlatego warto poznać je bliżej.
Nowe prawo roślin wynika z reformy unijnej
Nowe akty prawne wprowadzono na skutek prowadzonych kontroli urzędowych w łańcuchu żywnościowym. Wpływ na to miały także obowiązujące od jakiegoś czasu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy.
Lepsza ochrona przed agrofagami
Nowe ustawy o zdrowiu roślin poruszają kwestie dotyczące ochrony roślin przed agrofagami. Jest to ważny aspekt do omówienia, ponieważ agrofagi stanowią zagrożenie nie tylko dla rolnictwa, ale także dla całej gospodarki. Wystąpienie w naszym kraju nowych agrofagów może oddziaływać m.in. na eksport płodów rolnych. Dlatego wprowadzana ustawa jest niezwykle ważna, aby w odpowiedni sposób ochronić rośliny.
Ochrona przed agrofagami będzie odbywać się za pośrednictwem:
- kontroli
- wyznaczenia stref chronionych i miejsc wolnych od agrofagów (nowe rozwiązanie)
- wydawania odpowiednich poświadczeń urzędowych
Zadania te będzie realizować PIORiN, natomiast wojewódzkie inspektoraty ochrony roślin i nasiennictwa będą przeprowadzały kontrole służące szybkiemu wykryciu agrofagów. Ponadto, WIORiN będzie realizował zadania określone w ustawie:
- wydawanie decyzji administracyjnych, świadectw fitosanitarnych, a także paszportów roślin
Nowe ustawy o zdrowiu roślin – ujednolicenie zadań PIORiN-u
Kolejnym aktem prawnym, który zaczął obowiązywać jest Ustawa o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa określająca zasady funkcjonowania tej instytucji. W dalszym ciągu będzie ona odpowiedzialna m.in. za nadzór nad:
- obrotem stosowania środków ochrony roślin
- wytwarzaniem i obrotem materiałem siewnym
Zmiany w odniesieniu do tej ustawy dotyczą funkcjonowania laboratoriów Inspekcji, które podlegać będą Głównemu Inspektorowi, a nie jak dotychczas wojewodom. Zmiana ta ma na celu zapewnienie jeszcze większej efektywności pracy, a także lepsze wykorzystanie zasobów, które posiadają laboratoria.
Wprowadzone nowe ustawy o zdrowiu roślin nawiązują niejako do ogłoszonego w 2020 r. Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin, który ma przybliżyć jak ważną rolę odgrywają rośliny w naszym życiu.
Dodaj komentarz