Nowoczesna ferma trzody chlewnej po roku funkcjonowania

Nowoczesna ferma trzody chlewnej – czy to się dzisiaj opłaca? Czy warto inwestować i kiedy zwróci się poniesiony nakład finansowy? Między innymi na te pytania odpowiadał inwestor podczas konferencji trzodowej firmy Blattin.

Na początku lutego firma Blattin po raz 9. zorganizowała ogólnopolską konferencję dla hodowców i producentów trzody chlewnej. Jednym z punktów programu wydarzenia, zorganizowanego w Skalmierzycach, było wystąpienie „Wyniki produkcyjne na fermie w pierwszym roku od zakończenia inwestycji”. – Zaprosiliśmy hodowcę, Karola Łakomego, który dokładnie rok temu zasiedlił nowoczesną chlewnię na 300 macior w cyklu otwartym, z odchowalnią prosiąt do 30 kg – mówi Dawid Goral, doradca żywieniowy Blattin Polska.

Nowoczesna ferma trzody po roku od otwarcia. Zobacz nasz film!

Nowoczesna ferma trzody chlewnej  – na miarę XXI

Rok temu państwo Marta i Karol Łakomy świętowali otwarcie nowo powstałej chlewni w Nowym Dworze k. Gostynia. Gospodarstwo jest dwukierunkowe – obejmuje hodowlę trzody chlewnej oraz stado bydła mlecznego.

Nowy obiekt ma powierzchnię 2200 m2, jest całkowicie dostosowany do wymogów związanych z bioasekuracją (m.in. podwójne ogrodzenie, misa dezynfekcyjna). Budowa obiektu z doprowadzeniem mediów, wraz z drogami, przepompownią, zbiornikiem na 1500 m3 gnojowicy to milionowa inwestycja. – To jest około 4 mln złotych netto, plus zakup stada podstawowego, który też nie jest małym wydatkiem – mówi Karol Łakomy.

Państwo Łakomy skorzystali z dofinansowania z programu PROW 2014–2020. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyznała najwyższe wsparcie przewidziane na inwestycje związane z rozwojem produkcji prosiąt.

nowoczesna chlewnia

Pan Karol Łakomy podczas przemówienia „Wyniki produkcyjne na fermie w pierwszym roku od zakończenia inwestycji”

fot. Daniel Biernat

Rok po zasiedleniu nowoczesnej fermy trzody?

Choć niektóre elementy przedsięwzięcia Karol Łakomy rozwiązałby inaczej, np. kwestię ogrzewania i wentylacji, to nie kryje zadowolenia – Na dzień dzisiejszy myślę, że była to bardzo dobra inwestycja. Wskazują na to i wyniki i jakość wykonywanej pracy (…) to są spore inwestycje, natomiast dzisiaj to fajnie funkcjonuje – podsumowuje inwestor.

Nowoczesna ferma trzody chlewnej po roku od zasiedlenia

Rok temu na przecięcie czerwonej wstęgi przyjechali liczni goście, aby zobaczyć tak duże przedsięwzięcie. Wśród nich pan Leszek Drwęski, rolnik z województwa kujawsko-pomorskiego. – Jak byliśmy rok temu na otwarciu tej chlewni, to ja również, jak wielu innych rolników, pukaliśmy się w głowę. Gdzie taka inwestycja przy tak niskiej cenie świń, niskiej opłacalności. Z perspektywy czasu – udało się. Trzeba tylko pogratulować – komentuje pan Leszek Drwęski.

nowoczesna ferma trzody chlewnej

Pan Leszek Drwęski, rolnik z województwa kujawsko-pomorskiego

fot. Daniel Biernat

Zwrot z inwestycji w gospodarstwie

Po wykładzie właściciela nowoczesnej fermy trzody chlewnej nie brakowało pytań od rolników. Większość z pewnością jest zainteresowanych tym, kiedy tak duża inwestycja zwróci się. – Powiem szczerze, że przy tych dzisiejszych cenach za prosiaka, myślę, że ten zwrot nastąpi bardzo szybko (…). My sobie dajemy około 10, 15 lat na to, żeby to się spokojnie zwróciło, i żeby to później pracowało samo na siebie – stwierdza Karol Łakomy.

Podczas przedstawiania swojej fermy trzody chlewnej pan Łakomy podkreślił cenne wsparcie doradców żywieniowych firmy Blattin Polska. Inwestor nie ukrywa, że na wyniki w produkcji ma wpływ korzystanie rozwiązań Vilomix. Co ciekawe, w drugiej gałęzi działalności gospodarstwa nastawionej na produkcję mleczną, zaobserwowano na przestrzeni kilku lat wzrost wydajności krów mlecznych – z 7600 kg mleka za laktację do 9000 kg.

Podczas przedstawiania swojej fermy trzody chlewnej pan Łakomy podkreślił cenne wsparcie doradców żywieniowych firmy Blattin Polska.

Optymalne wyniki produkcyjno-ekonomiczne w produkcji świń

żywienie trzody chlewnej

Dr inż. Mirosław Wantuła Blattin Polska Sp. z o.o.

fot. Daniel Biernat

Podczas tegorocznej edycji Ogólnopolskiej Konferencji Trzodowej firmy Blattin nie zabrakło wykładu dr. inż. Mirosława Wantuły. Ekspert odpowiadał na pytanie zdane w tytule wystąpienia – Dlaczego nie uzyskujemy optymalnych wyników produkcyjno-ekonomicznych w produkcji świń? Jak mówi dr inż. Mirosław Wantuła, nie wszystkich stać na to, żeby poprawić swoje budynki inwentarskie, żeby je bardziej zmodernizować, by mieć nowoczesną fermę trzody chlewnej. – Tych problemów w gospodarstwach jest bardzo dużo. Etapowo wykluczając niektóre z nich możemy poprawić tę efektywność – mówi dr inż. Mirosław Wantuła.

Optymalne żywienie świń

Dlatego, że reprezentuję firmę paszową, głównie skoncentrowałem się na żywieniu. – My wprowadzamy na rynek polski produkty duńskiej firmy Vilomix. Wprowadzamy wraz z tym produktem duńską koncepcję. Bo to nie jest tak powiedziane, że to tylko ta koncepcja dotyczy DanBreda. Jest to mylnie odbierane ze względu to, że wiele z tych propozycji, które są przedstawiane przez Vilomix, możemy zastosować na różnych genetykach – mówi ekspert.

Doktor Wantuła podkreśla, że poprzez optymalizację żywienia możemy poprawić efektywność i opłacalność produkcji – bazując na aminokwasach, optymalizując receptury na podstawie aminokwasów standaryzowanych strawnych, biorąc pod uwagę optymalne poziomy mikroelementów, makroelementów, witamin, jak również stosowaniem odpowiednich enzymów, dodatków zootechnicznych, które mają podnieść efektywność tej produkcji – podsumowuje dr inż. Mirosław Wantuła.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Konferencja dla Hodowców Bydła i Producentów MlekaPrzeczytaj Sprawdź terminy
Z forum
Powiązany temat: Żywienie trzody chlewnej
krilan06
Tylko że lepiej najpierw np 20% świeżego dać i zwiększać udział, ja tylko zakwaszacz dawałem  zobacz więcej »
mesi
11 minut temu, krilan06 napisał: Jak pół na pół to ja nic nie dawałem  Pół na pół nie będzie ok 40 % z koncentrat reszta wychodzi świeże,  dla warchlaki  zobacz więcej »
krilan06
Jak pół na pół to ja nic nie dawałem  zobacz więcej »

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *