Jak przechowywać obornik, by nie stracił właściwości?

Prowadzenie gospodarstwa ekologicznego nakłada na rolników nie tylko szereg dodatkowych obowiązków, ale też powoduje sporo ograniczeń.

Ekorolnik może stosować wyłącznie naturalne nawozy, spośród których na pierwsze miejsce wysuwa się tradycyjny obornik. Obornik jest nawozem nie tylko naturalnym i bogatym w składniki mineralne, ale też przede wszystkim tanim. Pochodzi najczęściej z tego samego gospodarstwa. Aby jednak był skuteczny i odpowiednio użyźniał glebę, musi być odpowiednio przechowywany.

Przechowywanie obornika

– Obornik powinien być przechowywany tak, by udało się jak najbardziej zminimalizować  straty składników pokarmowych i materii organicznej – mówi pan Adam, właściciel gospodarstwa ekologicznego pod Łomżą. – Można go przechowywać w oborze głębokiej pod zwierzętami albo na specjalnie do tego celu przygotowanej gnojowni.

przechowywanie obornika

Obornik u jałówek (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: Tuszek)

Zalety i wady

Przechowywanie obornika pod zwierzętami ma sporo zalet. Przede wszystkim pozwala na zachowanie wysokiej wartości nawozowej obornika, a przy tym zapewnia ciepło w pomieszczeniu, nawet zimą. Jednak ta metoda ma też wady – wymaga codziennego ścielenia ściółką, przez co jej zużycie jest dosyć wysokie. Konieczna jest też wyjątkowo skuteczna wentylacja, gdyż obornik powoduje wysokie stężenie pary wodnej, dwutlenku węgla oraz amoniaku.

Alternatywą dla przechowywania obornika pod zwierzętami jest gnojownia. Powinien to być zbiornik o nieprzepuszczalnym i utwardzonym dnie oraz trwałych ścianach bocznych.

Obornik powinien być przechowywany tak, by udało się jak najbardziej zminimalizować  straty składników pokarmowych i materii organicznej.

Adam, właściciel gospodarstwa ekologicznego pod Łomżą

Nie tylko przechowywanie

Aby obornik spełnił właściwie swoje zadanie, ważne jest nie tylko przechowywanie, ale też odpowiednie zastosowanie na polu.

– Obornik wyrzucony na pole należy jak najszybciej przyorać – mówi pan Adam. – Wtedy ma on najwięcej łatwo przyswajalnych składników odżywczych. W kontakcie z powietrzem wiele z nich utlenia się, przez co obornik staje się wysuszony i traci swoje właściwości.

Przypominamy również, że termin stosowania obornika na polu zależy w dużym stopniu od rodzaju gleby. Wiosną stosuje się obornik na glebach lekkich, a jesienią na glebach średniozwięzłych i zwięzłych.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 28

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Andrzej pisze:

    Złożyłem świeży krowi obornik w pryzmę na działce. Na drugi dzień zaczął już dymić. Nie było kogo pytać co się dzieje i co robić. Zero odpowiedzi w Internecie i czasopismach. Odsyłanie do sloganów ogólnie znanych, nie do zastosowania na działce rekreacyjnej. Jedno co wyczytałem w prasie, to to by nie dawać świeżego obornika pod rośliny… Połowa pryzmy wypaliła się… Czy to co zostało, można (po 4-5 miesiącach) dawać pod krzewy i drzewa?