Ochrona czarnej porzeczki a komunikaty skupów i przetwórców w 2025 r.

Skuteczna ochrona czarnej porzeczki w 2025 r. stoi pod wielkim znakiem zapytania. Wszystko przez rygorystyczne normy ogłoszone w UE dla acetamiprydu. Mimo że będą one obowiązywały dopiero od 19 sierpnia br., czyli po zbiorach owoców, przetwórnie już zdecydowały. Mianowicie nie kupią w br. surowca zawierającego tę substancję czynną. Jak zatem chronić porzeczki, także kolorowe przed szkodnikami?

Przetwórnie bazujące na czarnej porzeczce informują polskich plantatorów, że nie skupią owoców, jeśli w dostarczonym surowcu wykryją obecność acetamiprydu. Jak się dowiadujemy, podobne stanowisko prezentują dyskonty. Zatem jak prowadzić ochronę czarnej porzeczki w 2025 r., przed szkodnikami?

Reklama

Uwaga plantatorzy! Skup nie przyjmie porzeczki chronionej acetamiprydem

Jak informowaliśmy polskich rolników, od tego roku UE zaostrzyła normy pozostałości jednej z najpopularniejszych substancji czynnych. Ściśle mówiąc, chodzi o insektycyd acetamipryd.

Szczególnie zła sytuacja po tej decyzji będzie dotyczyła produkcji niektórych gatunków roślin sadowniczych. Natomiast wprost dramatycznie wyglądać będzie ochrona czarnej porzeczki już w tym roku.

Dlaczego, skoro przepisy odnośnie do nowych norm NDP acetamiprydu wchodzą w życie dopiero od 19 siernia 2025 r.?

Spieszymy z odpowiedzią, która jest prozaicznie prosta. Mianowicie dlatego, że przetwórnie nie będą już w tym roku skupować owoców porzeczki zawierającej acetamipryd. Bowiem handel mrożonymi i inaczej przetworzonymi owocami porzeczki czarnej (sokami, koncentratami) na dobrą sprawę będzie rozciągnięty w czasie. Czyli zazębi się z terminem po 19 sierpnia br. Wtedy już będą obowiązywały nowe normy. Podkreślmy, wszystko na to wskazuje, że nie tylko na obszarze UE, ale do zmiany przychylili się także partnerzy handlowi w ramach WTO.

Od 2025 r. porzeczka bez acetamiprydu!

Od 19 sierpnia zmieniają się najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości acetamiprydu. W porzeczce zmieniono je drastycznie. Ściśle mówiąc, określone zostały na poziomie wykrywalności (patrz tabela). Z tego wynika, że stosowanie insektycydów zawierających tę substancję solo lub w mieszaninach nawet przed kwitnieniem porzeczki może być ryzykowne. Dlatego, też sadownicy przeznaczający owoce na przemysł powinni sobie wziąć to pod uwagę. Gdyż przemysł przetwórczy stopniowo dociera z komunikatem do swoich kontraktatorów, że nie będzie przyjmował porzeczki z obecnością acetamiprydu. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, że zagraniczni kontrahenci odrzucą mrożonki czy koncentraty jeśli wyjdą w nich pozostałości. Czyli takiego towaru nie będzie można zbyć.

Zwracamy się też do plantatorów, którzy nie mają podpisanych kontraktów, a chcą produkować owoce na przemysł, aby upewnili się w skupie, jakie są jego wytyczne. Wszystko po to, aby nie zostać zaskoczonym.

Najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości acetamiprydu i spirotertamatu — dane KE na 2.04.2025 r.

Substancja czynna Europejskie normy NDP = MRL (mg/kg produktu)
do 19.08.2025 po 19.08.2025 na razie bez terminu
acetamipryd 2,0 0,01
spirotetramat 1,5

Spirotetramat w porzeczce — terminy na stosowanie mijają w 2025 r.

Kolejna sprawa, to wyłącznie do 31.10.2025 r. mamy czas na zużycie zapasów spirotetramatu w postaci środka Movento 100 SC. Dla pozostałych środków zawierających tę substancję czynną terminy zakończenia stosowania są jeszcze krótsze. Konkretnie to Spirocare oraz Benevento 100 SC mogą być stosowane wyłącznie do 30.04.2025 r. O tym należy pamiętać, prowadząc dokumentację zabiegów ochrony roślin.

Na razie nie ma sygnałów, jakoby zasady stosowania Movento 200 SC uległy zmianom w bieżącym sezonie. Dlatego, że w Unii MRL-e dla spirotetramatu pozostają na dotychczasowym poziomie. Komisja Europejska nie sygnalizuje zamiaru wprowadzenia jakichkolwiek zmian. Stąd należy przypuszczać, że obowiązują dotychczasowe zalecenia stosowania tej substancji czynnej.

MRL-e spirotetramatu zostają, więc zalecenia Movento 100 SC do końca sezonu są standardowe — mówi naszemu portalowi Tomasz Gasparski z firmy Bayer.

Skuteczna ochrona czarnej porzeczki będzie trudna, ale nie niemożliwa

Ze względu na powyższe normy już od tego sezonu…

Nie zalecam stosowania acetamiprydu w porzeczce — radzi sadownikom za pośrednictwem naszego portalu Justyna Wasiak z firmy Sumi Agro Poland.

Natomiast ci sadownicy, którzy mimo rad zastosują acetamipryd przed kwitnieniem np. przeciwko mszycom uczynią to na własną odpowiedzialność ponosząc konsekwencje. Nie wiadomo bowiem, ale wiele na to wskazuje, że będziemy mieli do czynienia z kolejną suchą wiosną i ciepłą. Dlatego też niekoniecznie rozrzedzenie biologiczne pozwoli na zniwelowanie acetamiprydu z owoców do okresu zbiorów.

Trzeba więc mieć świadomość, że z programów ochrony przed mszycami i zwójkami acetamipryd musi być wycofany. Natomiast naprawdę dramatycznie będzie wyglądała ochrona interwencyjna przed przeziernikiem porzeczkowcem. Jak sobie poradzić z tym problemem, poinformujemy plantatorów porzeczki czarnej niezwłocznie.

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *