Odszkodowanie za bobry trafi do rolników? Sprawdź!

Rolnicy którzy gospodarują w pobliżu rzek często muszą zmierzyć się ze szkodami wyrządzonymi przez bobry. Do szkód można zaliczyć przede wszystkim powalone drzewa użyte do budowania żeremi. Za tego typu szkody rolnikom nie zawsze przysługuje odszkodowanie za straty spowodowane przez bobry. Czy może to się zmienić? Sprawdźmy!

Samorząd rolniczy jeszcze w maju zwrócił się do Ministerstwo Klimatu i Środowiska o podjęcie działań mających na celu wypłatę odszkodowań za drzewa uszkodzone przez bobry. Podkreślając jednocześnie że odszkodowania za bobry powinny być wypłacane za każde upadki drzew. Głównie z powodu tego, że usunięcie szkód wiąże się z dużymi nakładami.

Odszkodowanie za bobry wypłacane po szacowaniu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska udzieliło odpowiedzi z której wynika, że Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez bobry. Odpowiedzialność ta nie obejmuje jednak utraconych korzyści. Szacowanie szkód prowadzi się natomiast na podstawie rozporządzenia ministra środowiska w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową.

Samorząd rolniczy w piśmie podkreślił, że odszkodowanie za bobry nie wypłaca się jeżeli drzewo można jeszcze wykorzystać. Aktualne przepisy nie pozwalają również wypłacać odszkodowania za prace związane z uprzątnięciem ściętych drzew.

MKiŚ chce poznać skalę problemu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska jednocześnie poinformowało, że wystąpiło do regionalnych dyrekcji ochrony środowiska o zebranie informacji dotyczących skali tego problemu. Resort podkreślił, że wprowadzenie proponowanych zmian na obecną chwilę nie jest możliwe:

,,Obecnie, ze względu na brak tych danych nie jest możliwe wprowadzenie propozycji takich zmian do aktualnie prowadzonych, zaawansowanych prac nad zmianą rozporządzenia w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową.”

Odszkodowanie za bobry. Przeczytaj również: Odszkodowania za szkody łowieckie i przez bobry – konieczne zmiany

Źródło: KRIR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.8 / 5. Liczba głosów 12

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *