Opadzina liści porzeczki nie tylko na porzeczkach!

Download PDF

Opadzina liści porzeczki jest jedną z groźniejszych chorób. Wbrew nazwie atakuje nie tylko porzeczkę, ale też np. agrest. Choroba już pojawiła się w niektórych regionach kraju, o czym w swoich komunikatach informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Opadzina liści porzeczki, nazywana również antraktozą, jest chorobą grzybiczą. Jej ryzyko wzrasta wraz ze zwiększoną ilością wilgoci w powietrzu. Atakuje więc obszary, na których często padają przelotne deszcze, ale jest jednocześnie ciepło.

Główne objawy opadziny liści porzeczki to brunatne plamki na liściach, które z czasem zwiększają się i rozprzestrzeniają na pozostałe liście i inne rośliny. Liście szybko zaczynają żółknąć i opadać.

Stanisław Bawoł z WMODR

– Zarodniki grzyba wysiewają się w okresie od kwietnia do czerwca, osiadają na liściach i zaczynają wyrządzać pierwsze szkody – wyjaśnia Stanisław Bawoł z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie– Główne objawy opadziny liści porzeczki to brunatne plamki na liściach, które z czasem zwiększają się i rozprzestrzeniają na pozostałe liście i inne rośliny. Liście szybko zaczynają żółknąć i opadać. Na plantacjach porażonych opadziną zdarza się, że już w lipcu większość krzewów jest pozbawiona liści.

W ochronie plantacji przed antraktozą bardzo ważna jest profilaktyka. Opadnięte liście należy systematycznie grabić i niszczyć. Konieczne jest również regularne przycinanie pędów, aby nie były one nadmiernie zagęszczone, co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Istotne jest również prawidłowe nawożenie azotem, co wzmacnia rośliny. Aby znacznie obniżyć ryzyko ataku opadziny liści porzeczki, warto na plantacje – szczególnie te duże, towarowe, które mają przynosić zysk – wybierać te odmiany, które są bardziej odporne na choroby grzybicze.

Jeśli plantacja jest mocno porażona chorobą, konieczne jest zastosowanie środków chemicznych. Jeszcze przed zbiorami owoców należy stosować opryski fungicydami. Wykonuje się je co ok. 10 dni aż do zbiorów. W przypadku bardzo silnego zajęcia plantacji, kolejne 2 opryski należy wykonać także po zbiorach. Zabiegi przeprowadzane po zbiorach w dużym stopniu ograniczają pojawienie się opadziny liści porzeczki w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o