Opłacalność produkcji mleka – system zawinił, rolnika obciążyli?

Podlascy rolnicy ukarani za nadprodukcję mleka. W obronie producentów stanęła Rada Powiatowa Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży. W liście skierowanym do ministra rolnictwa proszą o wznowienia postępowania, powtórnego zbadania okoliczności i umorzenia pozostałej części kar. I gdzie tu jest opłacalność produkcji mleka?

Cena: Mleko

2.16 zł
0.00%
Zobacz aktualne ceny

Podlascy rolnicy mają poczucie krzywdy. Uważają, że jako jedyni wśród wielu uczestników rynku mleczarskiego są karani za przekroczenie limitów w produkcji mleka. Chodzi o to, że na produkowanych nadwyżkach zarabia wiele podmiotów, a karani są wyłącznie producenci.

Zdzisław Łuba pisze list do ministra

Zwracając się do ministra rolnictwa Zdzisław Łuba pisze bez ogródek: „Najpierw rolnik był dopingowany do modernizacji gospodarstwa i zwiększania produkcji mleka.kiedy wziął się za solidną pracę, został mocno ukarany”.

Producentów mleka namawiano do powiększenia produkcji a za lepsze wyniki nagradzano. Przewodniczący Łuba zwraca uwagę, że nagrody przyznawało ministerstwo rolnictwa i mleczarnie skupujące mleko. A nadprodukcja mleka?

– Instytucje i ludzie zarządzający rolnictwem składali obietnice, że kary będą zniesione, w zdecydowanej części anulowane i pokryte w innych formach, żeby odciążyć rolników. Obiecywano także przeniesienie części niewykorzystanej kwoty w sprzedaży bezpośredniej na sprzedaż hurtową. Żadna z tych obietnic nie została spełniona – podkreśla w liście szef Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży. Opłacalność produkcji mleka obciążana karami w tej sytuacji na pewno nie wzrośnie.

Produkcja mleka – producenci zrobieni w konia?

Producenci mleka z Podlasia czują się po wielokroć oszukani. Opłacalność produkcji mleka okazała się iluzoryczna. Na ich ciężkiej pracy zarabiało wiele firm, takich jak choćby mleczarnie, handel hurtowy i detaliczny. Mało tego, dochody z ich pracy miał również Skarb Państwa pobierając, na różnych etapach produkcji i obrotu mlekiem, podatki. I co? I nic! Umowy sporządza się tak, aby odpowiedzialność przerzucić na jedną stronę. Za nadprodukcję mleka kara spada wyłącznie na rolników.

„Nikt nie zadbał, aby w przypadku nadprodukcji, to wielkie obciążenie karami rozłożyć równomiernie, na podmioty które czerpały z tego tytułu pokaźne zyski” – czytamy w liście do ministra.

Zaufanie to pierwszy krok do… bankructwa?

Jak bym cię słuchał, to bym w zimie w sandałach chodził – brzmi popularne powiedzenie. I chyba dla wielu wprowadzonych w błąd rolników tak skończy się ta historia. Zaciągnięte kredyty, kosztowne inwestycje, wzrost cen środków produkcji i wreszcie dotkliwe kary za nadprodukcję, czy to wyłącznie wina rolników?

Rolnikom produkującym mleko prezentowano symulacje rokujące optymistyczną przyszłość w ich działalności zachęcając do brania kredytów, modernizacji gospodarstw itp. W tych opowieściach opłacalność produkcji mleka była fenomenalna. W istocie sprawa nie byłaby tak bolesna, gdyby nie kruczki w umowie. Zdaniem rolników „sprytnie zapisano paragrafy o karach za produkcję ponad limit co praktycznie obarcza karami wyłącznie rolnika. Nikt nie zadbał, aby w przypadku nadprodukcji mleka, to wielkie obciążenie karami rozłożyć równomiernie na podmioty, które czerpały z tego tytułu poważne zyski”. Niestety: umowa to umowa.

Opłacalność produkcji mleka 2021 będzie lepsza, gdy…

Podsumowując historię podlaskich rolników nie jest trudno znaleźć podobne sytuacje, w których rolnicy inwestujący w swoje gospodarstwa zamiast odnosić korzyści stają na krawędzi bankructwa. Pytanie jest jedno, czy takich listów, jak list przewodniczącego Łuby będzie więcej.

„Szanowny Panie Ministrze!
(…) powinno się uznać sprawę kar mlecznych z tytułu nadprodukcji mleka za niezakończoną. Rolnicy za pośrednictwem Izb Rolniczych wnoszą o ponowne jej zrewidowanie oraz wnikliwe jej zbadanie, i w konsekwencji umorzenie rolnikom pozostałej części kar z tytułu nadprodukcji mleka(…) o co Pana Ministra proszą.
Zdzisław Łuba Przewodniczący Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej w Łomży”.

Czytaj też: Programy pomocowe – wielu rolników nie może wywiązać się z umów

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 18

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Piotr pisze:

    Nie wiem jak wygląda pułapka cenowa mleka że jest ono tak tanie jak woda w hipermarkecie.Być może całe rolnictwo jest w tej pułapce cenowej z której nie da się wyjść.