Opryski a deszcz: czy warto pryskać?

Każdy rolnik wie, że opryski należy wykonywać przed spodziewanym deszczem. Jednak  preparaty do stosowania w opryskach odznaczają się różną wrażliwością na warunki pogodowe. Podpowiemy zatem, kiedy najlepiej stosować opryski, aby nie wyrzucać pieniędzy w błoto!

Środki ochrony roślin mają różne działanie w zależności od występujących warunków atmosferycznych. W tym roku mieliśmy do czynienia z suszą, która nawet jesienią dała się rolnikom mocno we znaki. W niektórych rejonach Polski gleba była wysuszona niemal do późnej jesieni, zaś opryski stosowane na taką glebę nie do końca miały możliwość spełnić swoje zadanie. Podobnie jest również wtedy, kiedy występują opady deszczu.

Opryski

Z opryskami czasem trzeba poczekać.

Albo leje, albo za sucho

Pan Marek Węgrzyn (lat 57) ze Strzelec Opolskich, właściciel 56-hektarowego gospodarstwa rolnego o specjalizacji produkcja zbóż, nie był w stanie jesienią przeprowadzić wszystkich niezbędnych zabiegów na swoich polach.

– Wyjątkowo sucha jesień w tym roku spowodowała, że musiałem zwlekać z wykonaniem oprysków na jęczmieniu ozimym. Wiadomo, że nie można czekać w nieskończoność, szczególnie gdy widziałem, że na moim polu już zadomowiły się mszyce. Po niewielkich opadach zdecydowałem się więc na oprysk przeciwko wirusom przenoszonym przez te insekty. Jednak zdaję sobie sprawę, że jego skuteczność nie będzie wysoka, dlatego będę musiał powtórzyć zabieg na wiosnę. A wiosną też bywa różnie. Najczęściej wtedy, kiedy należy zastosować opryski, pada i tak trzeba czekać na odpowiednią pogodę – mówi rolnik. Planując opryski na swoim polu, zawsze staram się jednak sprawdzać, jaka będzie pogoda w najbliższych dniach. Nie wszystkie opady i skoki temperatur da się jednak przewidzieć. Dwa lata temu zdarzyło mi się przeprowadzić oprysk na 5 ha pszenicy, po czym za dwie godziny przeszła burza. Oprysk musiałem oczywiście powtórzyć, co niewątpliwie uderzyło po mojej kieszeni – dodaje.

Opryski a deszcz

Planując opryski, powinniśmy zawsze śledzić wszelkie zmiany pogody. Przy tym zabiegu szczególne znaczenie ma bowiem temperatura i możliwość opadów.

Zenon Drobner, ekspert z firmy produkującej środki chemiczne

Pomimo iż nie mamy możliwości wpływania na pogodę, powinniśmy zawsze mieć na uwadze, że ma ona duży wpływ na skuteczność zastosowanego przez nas pestycydu. Jak radzi pan Zenon Drobner, ekspert z firmy produkującej środki chemiczne: Planując opryski, powinniśmy zawsze śledzić wszelkie zmiany pogody. Przy tym zabiegu szczególne znaczenie ma bowiem temperatura i możliwość opadów. Deszcz występujący w krótkim czasie po zabiegu może skutecznie obniżyć działanie środków chemicznych, a w szczególności tych stosowanych nalistnie. Duży opad zmywa bowiem oprysk, natomiast niewielki deszcz rozcieńcza substancję i może się w rezultacie okazać się, że będzie ona zupełnie nieskuteczna – mówi ekspert. Ważne jest także skrupulatne czytanie ulotek. Na każdym pestycydzie powinna być umieszczona informacja dotycząca skuteczności substancji w określonych warunkach atmosferycznych. Np. przy substancjach doglebowych nie należy stosować oprysków na zbyt wilgotne podłoże. Opryski powinno się też wykonywać zawsze na kilka godzin przed spodziewanym opadem. Są jednak środki, w których ten czas skrócony jest jedynie do godziny. Jednak pamiętajmy, że im bardziej sprzyjająca pogoda, tym większa skuteczność naszego oprysku – dodaje.

Warto zatem czytać etykiety zakupionych produktów i planować opryski zgodnie z warunkami pogodowymi.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.8 / 5. Liczba głosów 100

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar edward pisze:

  zadałem konkretne pytanie,ale nie otrzymałem wyczerpującej odp.zatem nie wiem dalej czy zabieg na cebuli był skuteczny,skoro po 3 godzinach zaczal padac deszcz a który wg prognozy pogody powinien zacząć padac dopiero o godz.2-giej w nocy.Konkretnie chodzi o Raciborz,gdzie przed zabiegiem sprawdzając cogodzinna aure tak jak napisałem miało zacząć padac o 2-giej w nocy!Ijak tu wierzyc prognozie a kto zwroci pieniądze wyrzucone w bloto plus robocizna?

 2. Avatar Grzegorz pisze:

  Drogi autorze artykułu, agroFakt.pl.

  Z treści artykułu wynika że rozmawiacie ze specjalistą z dużej firmy produkującej środki chemiczne.
  Piszecie:
  „Przy tym zabiegu szczególne znaczenie ma bowiem temperatura i możliwość opadów” Wilgotność i siłą wiatru to już nie?
  „przy substancjach doglebowych nie należy stosować oprysków na zbyt wilgotne podłoże” Z tego co wiem i cały świat rolniczy podłoże powinno być wilgotne, są nawet sugestie żeby używać jak najwięcej cieczy roboczej na ha przy zabiegu doglebowym. OK napisaliście „na zbyt wilgotne podłoże” a jakie to jest? Rozmawiacie ze specjalistą to niech wam powie i opiszcie to!

  Może trochę się czepiam, ale to jednak czytają ludzie wypada zachować jakiś poziom merytoryczny.