Opryski przed mrozami: czy ma to sens?

Opryski przed mrozami: czy ma to sens?

Planując jesienne opryski, warto obserwować pogodę. Od niej zależy bowiem skuteczność stosowanych substancji chemicznych.

Zima za pasem. Jednak nocy z przymrozkami do tej pory było niewiele. Do jakich temperatur opłaca się stosować opryski i jak duży wpływ na skuteczność tego zabiegu ma pogoda?

To właśnie już jesienią warto rozpocząć zwalczanie chwastów w zbożach, co na wiosnę może odpłacić się nam zdrowymi i silnymi roślinami. Co jednak kiedy przeprowadziliśmy spóźniony siew, a opryski musimy wykonywać w niesprzyjających warunkach pogodowych? Czy warto wtedy czekać z zabiegami do wiosny, czy może lepiej zaryzykować i przeprowadzić oprysk późną jesienią?

Kiedy spóźnimy się z siewem jesiennym na oziminach, nie ma co brać się za opryski. Ryzyko przymrozków i opadów jest wtedy zbyt duże, a  z zabiegiem na chwasty można zawsze poczekać do wiosny.

Piotr Warzecha (lat 38) z Chocianowa

Z doświadczeń rolników wynika, że stosowanie herbicydów na krótko przed spodziewanym mrozem nie daje dobrych rezultatów. Jak mówi nam pan Piotr Warzecha (lat 38) z Chocianowa (woj. dolnośląskie), właściciel 70-hektarowego gospodarstwa rolnego o specjalności produkcja roślinna:

– Kiedy spóźnimy się z siewem jesiennym na oziminach, nie ma co brać się za opryski. Ryzyko przymrozków i opadów jest wtedy zbyt duże, a  z zabiegiem na chwasty można zawsze poczekać do wiosny. Według mnie to tylko niepotrzebne koszty, bo herbicyd i tak nie ma możliwości zadziałać skutecznie.

Temperatura ma wpływ.

opryski

Niska temperatura wpływa na skuteczność oprysków.

Jednym z czynników determinujących czynności życiowe roślin jest temperatura. Im niższa, tym czynności te przebiegają wolniej. Ma to szczególne znaczenie przy zwalczaniu chwastów herbicydami, które powinno się stosować w odpowiedniej temperaturze, by były skuteczne. O znaczeniu temperatury w czasie oprysków zapytaliśmy pana Zenona Drobnera, eksperta z firmy produkującej środki chemiczne.

– Zastosowanie herbicydu w zbyt niskiej temperaturze powietrza powoduje, że substancja bardzo powoli wnika do chwastu. Roślina zamiast ginąć nadal rośnie, bo działanie środka w takich warunkach jest zbyt słabe. W rezultacie chwast staje się coraz silniejszy i odporniejszy na zastosowany herbicyd – mówi ekspert.

Co zatem zrobić, aby oprysk herbicydem był skuteczny?

– Planując jesienne opryski, należy pamiętać o obserwowaniu pogody. Opryskiwanie pól późną jesienią zawsze obarczone jest sporym ryzykiem, głównie ze względu na nieprzewidywalną wówczas pogodę. Niskie temperatury w dzień i pierwsze przymrozki w nocy wprowadzają bowiem rośliny w stan uśpienia. Kiedy zdecydujemy się zaś na zastosowanie oprysków w takich warunkach, musimy się liczyć z ich zmniejszoną skutecznością, ale nie przy wszystkich substancjach – tłumaczy pan Drobner.

Każdy producent na etykiecie produktu ma obowiązek podać informację o optymalnej temperaturze, w której powinniśmy dokonywać oprysków.

Zenon Drobner, ekspert z firmy produkującej środki chemiczne

Jakie substancje stosować, by opryski były skuteczne nawet w przy niskich temperaturach? 

– Oczywiście każdy producent na etykiecie produktu ma obowiązek podać informację o optymalnej temperaturze, w której powinniśmy dokonywać oprysków. Warto więc uważnie studiować etykiety i ulotki dołączone do danego produktu. Substancją dobrze znoszącą niskie temperatury jest chlorotolurom. Herbicydy, który zawierają go w swoim składzie, mogą być stosowane nawet przy temperaturze wynoszącej -3°C, ale pod warunkiem, że na polu nie ma jeszcze śniegu. W granicach 0°C możemy natomiast stosować herbicydy z substancjach takimi jak: flurochloridon oraz pendimetalina, które przeznaczone są właśnie do zabiegów jesiennych. Temperatury powyżej 0°C do ok. 10°C dobrze znoszą również preparaty typu: IPU, Solar 200 EC, Granstar 75 WG oraz większość sulfonylomocznikówmówi nasz ekspert.

Planując jesienne opryski, warto więc przede wszystkim zacząć od obserwacji pogody, zarówno pod kątem zjawisk meteorologicznych, jak i wahań temperatury. Pomimo iż zabiegi odchwaszczania pól dobrze jest przeprowadzić właśnie jesienią, to decyzja o ich zastosowaniu powinna zależeć od panujących warunków atmosferycznych.

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Zdaniem praktyków: jak poprawić kondycję ozimin?

Czy warto wykonać zabiegi dokrzewiające na plantacjach pszenicy ozimej i kiedy sięgnąć po regulatory wzrostu?

10 kwietnia 2018

Chwasty w burakach cukrowych! Zwalcz je szybko i skutecznie!

Walka z chwastami w uprawie buraka cukrowego co roku wygląda inaczej. Przeczytaj jak skutecznie sobie z nimi radzić!

19 kwietnia 2018

Najczęściej popełniane błędy podczas zabiegu T1 w zbożach

Na polach widać, że zboża są już w pełni krzewienia lub zmierzają ku jego końcowi. Dowiedz się, jak zapewnić ochronę podstawy źdźbła.

16 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij