Oświadczenie o sprzedaży produktów rolnych. Skąd pobrać?

Oświadczenie o sprzedaży produktów rolnych, niezbędne do złożenia wniosków o pomoc suszową 2022, można już pobrać ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Za sprawą zamian, jakie zapowiedział minister rolnictw i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk, do wniosku o pomoc dla rodzin rolniczych, nie będzie trzeba dołączać faktur. Wystarczy oświadczenie.

Przypomnijmy, iż pomoc dla rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w ich gospodarstwach szkód związanych z niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, przechodziła w ostatnich tygodniach spore perturbacje.

Pod koniec października rolnicy zaczęli zgłaszać problemy z aplikacją suszową. Następnie, w związku z awarią aplikacji, termin składania wniosków został przedłużony do 23 listopada. Rolnicy otrzymali także informację, że do wniosków muszą dołączyć kopie faktur. Zaś na dokumentach ma widnieć informacja o sprzedaży produktów rolnych z okresu od 1 stycznia 2021 r. do 30 września 2022 roku. Pisaliśmy na ten temat tutaj: Pomoc suszowa 2022 tylko po złożeniu faktur do ARiMR

Natomiast w minionym tygodniu minister rolnictwa zapowiedział kolejne zmiany.

Oświadczenie o sprzedaży produktów rolnych zamiast faktur

Podczas brefingu prasowego 17 listopada Kowalczyk poinformował o zainicjowaniu kolejnych zmian w zasadach naboru wniosków o pomoc dla rodzin rolniczych.

Co wprowadzą zapowiedziane zmiany? Po pierwsze, po raz kolejny ma zostać wydłużony termin składania wniosków oraz załączników do nich. Nowa przewidziana data to 30 listopada 2022 roku.

Po drugie, zmienią się wymogi dotyczące wymaganych dokumentów. Minister zapowiedział, że jako załączniki będzie można złożyć inne niż kopie faktur dokumenty. Na ich podstawie wnioskodawca wykaże sprzedaż produktów rolnych ze swojego gospodarstwa.

„Będą mogły to być również umowy sprzedaży, rachunki lub oświadczenia wnioskodawcy o dokonaniu takiej sprzedaży” – czytamy w komunikacie ministerstwa.

To na razie zapowiedzi. Jak informuje MRiRW wejście w życie tych zmian „nastąpi po opublikowaniu nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w Dzienniku Ustaw”. Nie wiemy jednak, kiedy dokładnie to nastąpi.

Gdzie znaleźć oświadczenie o sprzedaży produktów rolnych?

Ministerstwo już opracowało wzór oświadczenia wnioskodawcy o sprzedaży produktów rolnych z gospodarstwa. Można go pobrać na stronie ARiMR. Bezpośredni link do pliku znajduje się tutaj.

Jak czytamy w komunikacie, dokument, po wypełnieniu i podpisaniu, będzie mógł stanowić załącznik do wniosku o pomoc. Będzie wystarczającym potwierdzeniem wartości dokonanej sprzedaży.

Jednocześnie ARiMR zaznacza, że oświadczenie o sprzedaży produktów rolnych ARiMR zacznie przyjmować po wejściu w życie zmienionych przepisów. Na razie więc, należy się wstrzymać z wysyłką tego dokumentu.

Jak tylko zmiany wejdą w życie, poinformujemy o nich na naszym portalu. Więcej na temat zapowiadanych zmian można przeczytać w oficjalnym komunikacie ARiMR.

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 117

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

DOPŁACAMY 80 ZŁ netto*Kup teraz Maksymalna wydajność z uprawy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
 1. Bogdan??? pisze:

  A co z gospodarstwami prowadzonymi przez jedną osobę one nie poniosły strat?

 2. Memo pisze:

  przecież te oświadczenia to podpiszą sobie wzajemnie Prawdziwy rolnik hodujący zwierzęta a ma uznaną suszę w uprawach nie otrzyma pomocy bo zwierzęta zaniżaja straty. Taki cwaniak co bierze dopłaty a nie obrabia roli otrzyma. bo ktoś wymyślił oświadczenia Przecież dziś nie może tak być żeby karać pracujących rolników a promować cwaniactwo. Kogo minister ma za doradców ????Aplikacja zaniża hodowcom suszę a zawyża dochód Dlaczego nie możemy złozyc wniosków bez dodawania zwierząt przecież nie mamy straty w zwierzętach tylko w uprawach Powinniśmy je
  tylko wykazać Przecież tracimy dwa razy bo nie zebraliśmy i musimy kupić paszę dla tych zwierząt

 3. Benek pisze:

  Pomózcie rodzinom hodowców a nie pomagacie oszustom pisać oświadczenia Nie mają dokumentów że sprzedaży to mają potwierdzenia przelewów lub faktury zakupu Do każdej kontroli z ARiMR i piron.czy weterynarii dokumenty zakupu pasz srodków ochrony muszą być!!! To minister i jego ekipa nie wie o tym??? Taki rolnik nie ma rachunków na sprzedaż to ma na zakup To logiczne chyba A leniom co pola nie mogą znależc do uprawy a znajdują bez problemu kasę Wiedzą gdzie i do kogo po pieniądze ! To jest pomoc ale dla cwaniaków

 4. Agro pisze:

  i bardzo dobrze każdy kto ma pole ponosi straty. Płacz, że ci co mi obrabiają wezmą pieniądze, a jak rolnicy kupują towar i sprzedają jako własny bez podatku to jest w porządku ? wtedy pseudo biznesmeni mogą i nie ma lamentu, że się podatku nie płaci, ZUS u pracownika itd