Do połowy maja zbierano dane o wymarznięciach na plantacjach ozimin prawie w całej Polsce. Jak wielkie straty ponieśli rolnicy?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zebrało wszystkie dane, które spłynęły od wojewodów z całej Polski.
– Szkody wystąpiły w 21 541 gospodarstwach rolnych na powierzchni 366 726 ha – informuje Biuro Prasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Straty oszacowano na kwotę 162,3 mln zł.
Szkody wystąpiły w 21 541 gospodarstwach rolnych na powierzchni 366 726 ha.
Do dnia 13 maja powołanych zostało 785 komisji do oszacowania szkód. Poszkodowani zostali rolnicy z 21 541 gospodarstw prawie w całej Polsce – prawie, bo w woj. małopolskim nie odnotowano zgłoszeń o oszacowanie szkód w uprawach ozimych.
Największa powierzchnia wymarzniętych ozimin znajduje się w województwach: mazowieckim, pomorskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim.
– W woj. dolnośląskim producenci rolni nie złożyli wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku ujemnych skutków przezimowania – podaje biuro prasowe ministerstwa. – Natomiast w woj. małopolskim zgłoszenia z kilku gmin dotyczą wyłącznie szkód w uprawach sadowniczych. Ponadto w woj. śląskim, opolskim i podkarpackim szkody w wyniku ujemnych skutków przezimowania ozimin wystąpiły w kilku gospodarstwach rolnych.
W woj. śląskim, opolskim i podkarpackim szkody w wyniku ujemnych skutków przezimowania ozimin wystąpiły w kilku gospodarstwach rolnych.
Najważniejsza jest jednak opinia Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych czyli COBORU. Jak stwierdzili pracownicy instytutu, zdecydowanie lepiej przezimowały zboża odmian wyhodowanych w Polsce.
– W ramach stałych instrumentów pomocy dla gospodarstw rolnych poszkodowanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne, czyli także przy wymarznięciach ozimin producenci rolni mogą ubiegać się m.in., o ulgi w opłacaniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne oraz regulowaniu zaległości z tego tytułu w formie odraczania terminu płatności składek i rozkładania ich na dogodne raty czy też odroczenie w płatnościach z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy bez stosowania opłat i odsetek za okres odroczenia oraz ulg w opłatach czynszu dzierżawnego wnoszonego przez producentów rolnych – informuje ministerstwo rolnictwa. – Od kilku miesięcy są też dostępne preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji rolnej.
U mnie jakoś źle z przezimowaniem nie było. Tylko część rzepaku poszła do przesiania. Pszenica i jęczmień jary całkiem dobrze zniosły mrozy i teraz po opryskach od chwastu planuję w nich oprysk Segurisem Opti na T2 by nie mieć problemu z rdzą i septoriozą.