Barszcz Sosnowskiego jest rośliną szczególną. Jedna roślina wytwarza każdego roku przeciętnie 20 tys. sztuk nasion. W wielu przypadkach liczba ta jest 2-krotnie większa. Nasiona te zalegają w glebie i zachowują zdolność kiełkowania do 5 lat.
Barszcz jest bardzo niebezpieczny dla ludzi, a zwłaszcza dzieci. Kontakt z nim powoduje oparzenie skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem, czego następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat.
– Barszcz występuje prawie w całej Polsce, także na naszym terenie – mówi Leszek Grala, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej. – W związku z ciągle wzrastającym zagrożeniem, zwróciliśmy się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o coroczne zabezpieczenie pieniędzy na zwalczanie Barszczu Sosnowskiego.
Jak podkreślają rolnicy z Dolnego Śląska, aby uzyskać pełny sukces w zwalczaniu barszczu na danym terenie, działania eliminujące tą roślinę muszą być realizowanie corocznie nieprzerwanie przez 5 lat. Każde dopuszczenie do wydania i rozsiewania nasion w okresie zwalczania na danym terenie wydłuża okres eliminacji o następne 5 lat.
Straszne dziadostwo!