Płatności w nowej WPR – co ulegnie zmianie?

Download PDF

Nowy okres programowania Wspólnej Polityki Rolnej zbliża się wielkimi krokami. Resort rolnictwa prowadzi już prace nad Krajowym Planem Strategicznym określającym szczegółowe rozwiązania w tym zakresie. Sprawdźmy więc jakie płatności będzie miał do wyboru rolnik w ramach nowej WPR.

PE podaje, że przyszła Wspólna Polityka Rolna zachowa swoje dotychczasowe dwa filary, oraz fundusze rolnicze, które mają wspierać programy krajowe. Najważniejszym jednak elementem WPR po 2020 r. pozostaną nadal płatności bezpośrednie, zarówno te niezwiązane, jak i związane z wielkością produkcji.

Pięć płatności w ramach nowej WPR

Pytania dotyczące przyszłych płatności pochodzących z nowej WPR skierował KRIR do resortu rolnictwa. Ministerstwo rolnictwa udzieliło odpowiedzi, z której wynika, że – w ramach nowego systemu płatności bezpośrednich przewiduje się następujące rodzaje wsparcia:

  •  podstawowe wsparcie dochodów – na podobnych warunkach jak obecny system jednolitej płatności obszarowej;
  • redystrybucyjne wsparcie dochodów – analogiczne do płatności „dodatkowej”;
  • systemy na rzecz klimatu i środowiska (ekoschematy) – dla rolników podejmujących się dobrowolnie stosowania dodatkowych praktyk prośrodowiskowych, których zakres musi wykraczać poza wymogi obowiązkowe;
  • wsparcie dochodów związane z produkcją – na podobnych warunkach do obecnych płatności związanych;
  • wsparcie dla młodych rolników.

Powyższe płatności mają być wprowadzone zgodnie z projektem rozporządzenia PE i Rady dotyczącego planów strategicznych WPR.

Ekoschematy – nowa dodatkowa płatność

Resort rolnictwa przypomniał jednocześnie, że płatności w nowej WPR opierają się na tzw. ,,zielonej architekturze”. Jest to system składający się z wymogów i dodatkowych zachęt w celu wypełnienia praktyk korzystnych dla środowiska i klimatu. Należą do nich m.in. ekoschematy, które stanowią dobrowolną roczną płatność na którą państwa członkowskie mają przeznaczyć co najmniej 20 proc. płatności bezpośrednich. W ramach tej płatności planuje się wdrożenie wielu praktyk jak np. Obszary z roślinami miododajnymi, Zimowe pożytki dla ptaków, Zielone ścierniska, Międzyplony, czy Korzystna struktura upraw, które z uwagi na swój charakter będą miały na celu ochronę i zwiększenie bioróżnorodności na użytkach rolnych – podał resort rolnictwa.

Natomiast w ramach zobowiązań wieloletnich (II filar) rozważane jest wprowadzenie działań w zakresie – ochrony cennych siedlisk i zagrożonych gatunków (w tym na obszarach Natura 2000) czy też wieloletnich pasów kwietnych – poinformował MRiRW.

Jak przekazał resort rolnictwa dokładniejsze rozwiązania w tym zakresie pojawią się w Krajowym Planie Strategicznym. W najbliższym czasie dokument ma trafić do konsultacji publicznych.

Ekoschematy nowa płatność bezpośrednia w kolejnym PROW-ie! Dowiedz się więcej

Weź udział w darmowej sesji szkoleniowej – Przyszłość WPR – innowacje i wyzwania 

Źródło: KRIR, MRiRW, www.europarl.europa.eu

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 77

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
1 Komentuj autorów
Krzysztof Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krzysztof
Gość
Krzysztof

Niech na początek zrównają płatności z zachodem jak obiecywali później zabiorą się za koła łowieckie które mają w ***** odszkodowania za straty spowodowanie przez zwierzynę a to jest bardzo duży problem i z roku na rok uważam że narasta.Co do Natury 2000 korzystam z tego dofinansowania juz 12 lat czyli mam trzeci program i chyba ostatni bo areał łąk mi się nie zmienił a dopłatą spadła o połowę to już nie rekompensuje kiepska jakość trawy która jest koszona dopiero w połowie czerwca.