Podsiew łąk i pastwisk- sprawdź jak go przeprowadzić! [WIDEO]
![Podsiew łąk i pastwisk- sprawdź jak go przeprowadzić! [WIDEO]](https://www.agrofakt.pl/wp-content/uploads/2018/09/podsiewłaki.png)
Podsiew łąk i pastwisk to zabieg który ma na celu ich rewitalizację oraz wzbogacenie składu gatunkowego. Sprawdź jak poprawnie przeprowadzić ten zabieg, aby uzyskać wysokie plony paszy objętościowej!
W poprzednim odcinku prezentowaliśmy efekty zabiegu herbicydowego. Miał on na celu zwalczenie niechcianych gatunków chwastów oraz przygotowanie łąki pod podsiew mieszanką traw pastewnych. Zabieg został wykonany pod koniec czerwca w ramach projektu Grass Into Gold. Do zwalczania chwastów użyty został herbicyd Fernando Forte 300 EC, który bardzo dobrze sobie poradził z niechcianymi gatunkami.
Jak prawidłowo przeprowadzić podsiew łąk w filmie poniżej:
Odpowiednie przygotowanie łąki to postawa
Prawidłowo przygotowania darń do podsiewu powinna być wolna od chwastów. Zabieg ten ma na celu wykonany wzbogacenie łąki lub pastwiska o odpowiednie gatunki. Należy podkreślić, że jest to bardzo ważny zabieg, który pozwoli w pełni zrewitalizować łąkę. Pamiętajmy, że wysokiej jakości pasza objętościowa jest podstawą żywienia bydła mlecznego jak i opasowego.
Podsiew łąk w terminie późno letnim
W przypadku podsiewu w terminie późno letnim należy pamiętać o wcześniejszym skróceniu darni, w celu ograniczenia jej konkurencyjności. Można również w przypadku starej darni wykonać zabieg bronowania lub kultywatorowania. Dzięki temu młode siewki będą miały trochę więcej czasu na wzrost w runi w korzystnych warunkach świetlnych.
Mieszanki do podsiewu
Do podsiewu zostały wykorzystane dwie mieszanki traw pastewnych od firmy Barenbrug. Pierwsza z nich to BG-2 Milkway Tetra, która zawiera w swoim składzie mieszankę życic. Dzięki której można uzyskać duży plon suchej masy idealny do skarmiania wysokowydajnych krów mlecznych. Druga to BG-8 Milkway Structo przeznaczona na najsłabsze stanowiska, składająca się z kilku gatunków traw różnej wysokości min. życicy, kostrzewy, tymotki czy kupkówki.
Mieszanka ta sprawdzi się w intensywnym użytkowaniu i pozwoli na długofalową produkcję paszy. Po wykonanym podsiewie należy zadbać o odpowiednią pielęgnację powschodową, która będzie ostatnim z etapów renowacja łąki.
Dziękujemy Państwu za uwagę oaz śledzenie naszego cyklu. Zachęcamy do dbałości o łąki i pastwiska, co w myśl hasła pozwoli zamienić trawę w złoto.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.