Łąki i pastwiska z czasem się zmieniają. Przepadają wartościowe gatunki traw i motylkowatych, a niezadarnione powierzchnie zajmują różnorodne chwasty. Wtedy potrzebna jest renowacja. Jak to zrobić?
– Gdy na łące pojawiają się niechciane chwasty, wtedy maleją plony i ich wartość pokarmowa – mówi Jolanta Klupś, specjalista ds. łąkarstwa z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. – Do głównych przyczyn takiego stanu rzeczy należą: nadmiar, względnie niedobór wody w okresie wegetacji oraz niekorzystne warunki atmosferyczne, czyli letnie susze, mrozy w okresie bezśnieżnych zim. Niezmiernie ważne są także zaniedbania w nawożeniu i pielęgnacji.
Gdy na łące pojawiają się niechciane chwasty, wtedy maleją plony i ich wartość pokarmowa.
Jeśli więc nagromadziło się zbyt wiele niekorzystnych czynników, a łąka nie przypomina tej, którą była jeszcze niedawno, jej renowacja powinna nastąpić jak najszybciej.
– Warto to zrobić, bo uzyskiwanie w złych warunkach zadowalających efektów produkcji mleka czy żywca jest praktycznie niemożliwe lub zbyt kosztowne – wyjaśnia Jolanta Klupś. – Aby zabezpieczyć zwierzętom dostateczną ilość wysokowartościowej paszy z użytków zielonych, a tym samym obniżyć koszty produkcji i poprawić jej efektywność, należy zadbać o właściwy skład florystyczny runi.

Aby wypas pastiwskowy faktycznie zmniejszał koszty hodowli, ruń łąkowa musi być odpowiedniej jakości.
Dlatego też przed zabiegami naprawczymi konieczne jest przeanalizowanie przyczyn degradacji oraz w miarę możliwości ich usunięcie.
– W wielu przypadkach wyraźną poprawę jakości runi można uzyskać, eliminując błędy w nawożeniu mineralnym, organicznym; pielęgnacji i użytkowaniu – mówi specjalistka. – Na obiektach zbyt mokrych lub posusznych, konieczne są jednak prace przywracające właściwe stosunki wodne, m.in. przegląd urządzeń melioracyjnych i ich niezbędna konserwacja. W zależności od stopnia degradacji użytku zielonego oraz panujących na nim warunków glebowo-wodnych, możliwe są różne metody jego poprawy.
Kilka sposobów renowacji użytków zielonych przedstawimy w najbliższych dniach.
Zobacz też:
Z forum

Powiązany temat:Rekultywacja łąk
situ14
Witam. Wykonuje usługowo podsiew traw oraz lucerny. Teren powiat piotrkowski i okolice. Wszystkich chętnych zapraszam
zobacz więcej »ASZv3
2 godziny temu, dabrowskit napisał: planuje przesiać łąkę ponad 50 lat ma. Potraktować ją glifosatem i orka czy talerzówka,i orka? Zależy jaka ziemia i jak...
zobacz więcej »marko06060
Teraz będziesz siał? lepiej, glifosat, talerzowka i orka, aby darń łatwiej pod spód wkręcić
zobacz więcej »
Rekultywacja łąk
situ14
zobacz więcej »
ASZv3
zobacz więcej »
marko06060
zobacz więcej »
Zobacz pozostałe wpisy
Dodaj komentarz