Podsumowanie roku 2018 w woj. opolskim

Jak wypada podsumowanie roku 2018 w woj. opolskim? Dla części rolników był to trudny rok. Postanowiliśmy zapytać ich, jak sami go oceniają.

podsumowanie roku 2018 Herbert Czaja

fot. Mariusz Drożdż

Herbert Czaja

Mniejsze zyski z produkcji zwierzęcej

Pan Herbert Czaja – prezes Izby Rolniczej w Opolu – przyznaje, że tam gdzie wystąpiła susza, znacznie niższe były zarówno plony jak i parametry zbóż. Wpłynęło to na dochody rolników. Nawet stabilne ceny mleka nie gwarantowały tak dobrych zysków, jak mogłoby się to wydawać. – Niestety, zbyt szybko rosły koszty.

podsumowanie roku 2018 Bernard Dembczak

fot. Mariusz Drożdż

Bernard Dembczak

W opinii pana Bernarda Dembczaka, przewodniczącego Związku Śląskich Rolników, podsumowanie roku 2018 wymaga zaznaczenia, że był on trudny również dla hodowców, m.in. ze względu na coraz większe zagrożenie ASF, coraz większe nakłady i wymagania, a także znaczny spadek opłacalności.

Podsumowanie roku 2018 – obejrzyj wideo

podsumowanie roku 2018 Jan Damboń

fot. Mariusz Drożdż

Jan Damboń

Z produkcją roślinną nie było źle

W gospodarstwie pana Jana Dambonia, rolnika z Nieznaszyna, suszy praktycznie nie było. Plony i zyski z produkcji roślinnej ocenia jako bardzo dobre. Zdecydowanie gorzej było natomiast w przypadku hodowli trzody. Gospodarstwu dały się we znaki wysokie ceny pasz oraz niskie ceny skupu. – Zalewa nas import półtusz z Belgii, import prosiaka z zachodu, z Danii, z Holandii – mówi pan Jan.

podsumowanie roku 2018 Mariusz Olejnik

Mateusz Olejnik

Pan Mariusz Olejnik, prezes Spółdzielni Grup „Polski Rzepak i Zboża” uważa, że mimo iż nie był to łatwy rok, to nie ma co narzekać. Suszą dotknięta została tylko północna część województwa, a spadek plonów zrekompensowały częściowo wyższe ceny zbóż i stabilne ceny rzepaku.

podsumowanie roku 2018 Bernard Radlok

Bernard Radlok

Podobnego zdania jest pan Bernard Radlok – prezes RSP Kuniów. – W naszym regionie nie było tak źle – mówi. Susza wystąpiła, ale w rejonie Kluczborka nie poczyniła spustoszeń na polach. Ceny płodów rolnych wzrosły, co pozwoliło na zamknięcie roku z dodatnim wynikiem.

Kup min. 3 j.s. RGT JakuzziKup teraz a czwartą dostaniesz za 1 zł netto!

Ciekawostki rolnicze w 100 sekund – m.in. zbiór truskawek

Sprawdź, w jaki sposób wyhodowano pszenicę w kosmosie i jak działa robot mogący zastąpić kilkudziesięciu pracowników przy zbiorach owoców.

Śląski Tucznik pachnie ziołami

Czy lokalna technologia produkcji i marka mięsa okażą się strzałem w dziesiątkę?

16 maja 2019

Produkcja wina opłaca się coraz bardziej! [AKTUALNOŚCI]

Warto inwestować w uprawę winorośli!

9 lipca 2019