Poletka doświadczalne BASF Pągowo: jak przebiega rozwój roślin?

Znajdujemy się na poletkach doświadczalnych firmy BASF w Pągowie na Opolszczyźnie. Jest to rejon, gdzie przezimowania roślin były na bardzo dobrym poziomie z uwagi na odpowiednio grubą pokrywę śnieżną. Na własne oczy przekonaliśmy się, w jak dobrej kondycji są rośliny, które właśnie rozpoczynają wegetację.

Dobre przezimowanie roślin to jednak tylko jeden z wielu czynników warunkujących dobre zbiory. Ważna jest również odpowiednia ochrona naszych upraw. Na poletkach BASF można było zauważyć szkody w roślinach wyrządzone jeszcze jesienią.

– Śmietka powoduje duże straty. Analizowaliśmy jesienią w latach ubiegłych stopień porażenia, stopień występowania śmietki na systemie korzeniowym. Nawet po kilkanaście larw jest obecnych w korzeniu – w korzeniu palowym rzepaku. One żerują w tym rzepaku i niestety powodują uszkodzenia tkanki roślinnej – wyjaśnia Witold Łykowski, BASF Polska. – Po pierwsze to wpływa na pogorszenie zimotrwałości, po drugie – stanowi to drogę infekcji dla suchej zgnilizny roślin kapustnych. Te plantacje, na których występowała śmietka, zawsze są porażone suchą zgnilizną, a to również wpływa na pogorszenie przezimowania.

Poletka doświadczalne BASF Pągowo: jak przebiega rozwój roślin?

fot. Łukasz Wasak

Na poletkach doświadczalnych BASF odbywają się również spotkania dla rolników.

Wycofanie zapraw neonikotynoidowych w rzepaku przysporzyło wiele problemów rolnikom. Zarejestrowane pyretroidy stosowane jesienią na plantacjach rzepaku zwalczają jedynie szkodniki, które nalatują plantację. Jak skutecznie przeciwdziałać temu zagrożeniu?

–  Niestety wraz z utratą pewnej grupy insektycydów używanych w formie zapraw, myślę tu o neonikotynoidach, nie ma dotychczas skutecznej metody zwalczenia śmietki – mówi Witold Łykowski. – Oczywiście pułapki feromonowe, które stosujemy, obserwacje plantacji, pozwalają na zastosowanie insektycydów nalistnych.

Występowanie na plantacji śmietki, która negatywnie wpływa na zimotrwałość rzepaku ozimego, powinno być w możliwie dużym stopniu ograniczane. Idealnego rozwiązania niestety nie ma.

– Nie znaleziono, według mojej oceny, dotychczas optymalnej metody ograniczania występowania śmietki w rzepaku ozimym. Nie możemy mówić o całkowitym zwalczaniu. Tylko i wyłącznie o ograniczaniu – w niewystarczającym stopniu – komentuje przedstawiciel BASF Polska.

rozwój roślin rzepaku na poletkach basf

fot. Łukasz Wasak

Rolników czeka jeszcze wiele ważnych decyzji. Jedną z ważniejszych jest wybór konkretnego regulatora wzrostu.

Rozwój roślin a regulatory wzrostu

Rolników czeka jeszcze wiele ważnych decyzji. Jedną z ważniejszych jest wybór konkretnego regulatora wzrostu. Sporo uwagi poświęcono temu zagadnieniu podczas spotkania na poletkach doświadczalnych.

– Już nie mamy szans na oddziaływanie na źdźbło, bo już zrobiliśmy ten zabieg T1 mocnym produktem. Ten zabieg T2 ma nam na celu skrócić dokłosie – mówi Kamil Szpak, BASF Polska.

Mamy mnogość czynników, które regulują dobór regulatora wzrostu, począwszy od rodzaju gleby, nawożenia, przedplonu, rośliny uprawnej – to wszystko wpływa na wybór regulatora wzrostu.

Kamil Szpak, BASF Polska

Dlaczego jest to tak trudna decyzja?

– Wybór regulatora wzrostu jest jednym z trudniejszych wyborów, jakie rolnik musi podjąć, ponieważ mamy mnogość czynników, które regulują dobór regulatora wzrostu, począwszy od rodzaju gleby, nawożenia, przedplonu, rośliny uprawnej – czy ona jest wyższa, czy ona jest niższa – to wszystko wpływa na wybór regulatora wzrostu – wyjaśnia Kamil Szpak.

Nawet najbardziej doświadczonym rolnikom zdarzają się błędy. Jednak coraz bardziej zaawansowane preparaty, dostępne w sprzedaży, mogą wiele z nich wybaczyć. Obecnie możliwe stało się stosowanie regulatora wzrostu w znacznie późniejszej fazie rozwojowej zbóż.

– W tym roku BASF wprowadza na rynek nowy regulator wzrostu. Jest to produkt Medax Max […] jest to dla rolników, którzy dotychczas nie zastosowali regulatorów wzrostu w swoich zbożach i boją się, że mogą one wylegnąć – mówi przedstawiciel BASF Polska.

Miejmy nadzieje, że dobra kondycja roślin w początkowej fazie wegetacji oraz prawidłowa ochrona przełożą się na obfite plony.

 

Więcej w artykule: Jak przezimowały uprawy? – stan roślin na poletkach BASF

Kup min. 3 j.s. RGT JakuzziKup teraz a czwartą dostaniesz za 1 zł netto!

Optymalny termin siewu – czyli jaki? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

"Zima nie jest zimą, wiosna nie jest wiosną. Pewne fazy pogodowe się łączą" – mówi ekspert ds. nasiennictwa. Jak więc ustalić termin siewu?

11 lipca 2019

Upał i susza! Zgłoś straty jeszcze przed żniwami

Najwyższy czas zadbać o zdrowie i dochody

26 czerwca 2019

Firma ALDO jednym z najlepszych dealerów marki Kubota

Jeden z czołowych dostawców maszyn rolniczych w północnej Polsce skończył właśnie 20 lat.

8 czerwca 2019