Co z Polskim Związkiem Łowieckim?

Download PDF

Polski Związek Łowiecki powinien zostać rozwiązany? Takiego zdania jest wielu gospodarzy i jak się okazało sam minister rolnictwa, Krzysztof Jurgiel. O tym, że rolnikom i myśliwym nie zawsze jest po drodze, wiadomo już od dawna. Sytuację zaostrzyło jednak rozprzestrzenianie się w Polsce wirusa ASF, za co hodowcy obwiniają właśnie Polski Związek Łowiecki.

Jak podaje PAP, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapowiedział, że Polski Związek Łowiecki powinien zostać rozwiązany. Wszystko przez to, że myśliwi nie pomagają jego zdaniem rolnikom w walce z ASF.  I to jest, według niego główna przyczyna dalszego rozprzestrzeniania się tej choroby w Polsce.

ASF rozprzestrzenia się przez myśliwych?

Polski Związek Łowiecki

Myśliwi nie pomagają nam w walce z ASF – skarżą się rolnicy. Dlatego, wielu hodowców uważa, że Polski Związek Łowiecki powinien zostać rozwiązany.

Rolnicy, którzy są też myśliwymi przyczyniają się do tego, że ASF nadal zbiera u nas swoje żniwo. W jaki sposób przenoszą oni chorobę do chlewni? To bardzo proste! Wystarczy ustrzelić chorego dzika i mieć kontakt z jego krwią! Zabrudzą sobie nią obuwie, albo bluzę i wejdą później do chlewni, tam gdzie są świnie – uważa Jan Kowal z Wielkopolski. – Dziki to sprawa myśliwych, powinni bardziej zaangażować się w walkę z wirusem ASF! Rolnicy nie mogą przecież sami odstrzelić dzików na polu – dodaje.

Polski Związek Łowiecki się broni

Polski Związek Łowiecki jest tymi zarzutami zaskoczony.

Temat zwalczania wirusa ASF w populacji dzika traktowany jest priorytetowo. Naprawdę robimy w tej sprawie wszystko co się da. Od 2013 roku realizujemy bardzo intensywny odstrzał dzików. W ubiegłym roku odstrzeliliśmy 360 tys. sztuk tych zwierząt. Nie mamy myśliwych na etatach, robimy to za własne pieniądze, po pracy, kosztem własnej rodziny. Więc uważam, że wykonujemy ogromną pracę społeczną, po to, aby ograniczyć populację dzików w Polsce  – podaje Diana Piotrowska z Polskiego Związku Łowieckiego.

Myśliwi kontra rolnicy

Konflikt na linii rolnicy-myśliwi narastał od lat. Kością niezgody była jeszcze niedawno sprawa szacowania szkód łowieckich. Rolnicy wielokrotnie skarżyli się, że myśliwi wabią zwierzęta na pola, aby je upolować. A farmerzy są tym samym skazani na straty. Gospodarzom, nie podobało się też, że myśliwi są sędziami we własnej sprawie. Rodziło to wiele problemów.

Polski Związek Łowiecki

Tak wygląda kukurydza stratowana przez dziki. Źródło: Agrofoto.pl
Użytkownik: martin_3512

Najwięcej problemów z szacowaniem szkód łowieckich mieliśmy kilka lat temu. Myśliwi tłumaczyli nam, że odszkodowanie szło z ich składek, że jest im ciężko, więc nieraz musieliśmy obniżać wysokość należnego nam odszkodowania – opowiada Andrzej Wszeborowski z Podlasia.

Nowelizacja prawa łowieckiego wprowadziła zmiany. Zgodnie z nowymi przepisami obecnie szacowaniem szkód łowieckich ma się zajmować zespół składający się m.in. z przedstawiciela sołtysa.

Zdania rolników są podzielone

O to czy Polski Związek Łowiecki powinien zostać rozwiązany zapytaliśmy rolników. Zdania są w tej sprawie podzielone.

Uważam, że Polski Związek Łowiecki powinien zostać rozwiązany. Powinno powstać kilka a może nawet kilkadziesiąt mniejszych stowarzyszeń, może rolnikom byłoby łatwiej się wtedy z nimi porozumieć – twierdzi Jan Kowal z Wielkopolski.

Rozwiązanie PZŁ nie załatwi tych wszystkich problemów. Najważniejszy jest dialog pomiędzy rolnikami a myśliwymi. Tylko współpraca może doprowadzić do kompromisu i wypracowania wspólnych rozwiązań. U nas nie ma konfliktów z Kołem Łowieckim, więc tak też może być – podkreśla Piotr Stocki z Podlasia.

Zamiast dzika ustrzelili rolnika! Przeczytaj więcej o problemach z szacowaniem szkód łowieckich

 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o