ASF: czy będzie regionalizacja?

Download PDF

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel na antenie Radia Podlasie poinformował, że stara się o wprowadzenie tzw. regionalizacji dotyczącej ASF. Polska miałaby w związku z tym zostać podzielona na regiony. Z obszarów wolnych od ASF rolnicy mogliby eksportować mięso do państw, do których mieli zakaz wwozu z uwagi na przypadki ASF w całym kraju. Z regionów, gdzie nadal są ogniska choroby, wywóz mięsa w dalszym ciągu byłby zakazany. Czy jest to jednak sposób na ustrzeżenie się choroby?

ASF, czyli afrykański pomór świń, u tych zwierząt objawia się m.in. sinicą uszu, brzucha i boków ciała, dusznościami i pienistym wypływem z nosa, krwistą biegunką i wymiotami. Choć przenoszona jest głównie przez inne świnie oraz dziki, jej nosicielem może być też człowiek, który nieświadomie może także zarażać. W zeszłym tygodniu Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o stwierdzonym 84 przypadku wirusa w Polsce – w Waśkach, w odległości 21 km od granicy z Białorusią odstrzelono zakażonego dzika.

Teoretycznie większość rolników powinna już wiedzieć, w jaki sposób chronić swoje stada przed zakażeniem.

Pomysł ministerstwa na wprowadzenie tzw. regionalizacji miałby umożliwić odblokowanie eksportu wieprzowiny z terenów, na których choroba nie wystąpiła.

– Kiedy tylko pojawiły się pierwsze komunikaty o ASF dołożyliśmy wszelkich starań i przeprowadziliśmy szeroką akcję informacyjną na temat skutków oraz możliwości zabezpieczenia się przed tą chorobą. Rolnicy z naszego regionu należą pod tym względem do jednych z najlepszych w kraju. Starają się przede wszystkim trzymać zasady – chlew to nie muzeum. Osoby niepowołane nie mają wstępu do pomieszczeń, gdzie znajdują się zwierzęta – mówi Marta Adamowicz z Kujawsko-Pomorskiego ODR w Minikowie. Jak zaznacza, najważniejsze to trzymać się norm sanitarnych.

Największe ryzyko zakażenia występuje jednak przy wschodnich granicach Polski. Pomysł ministerstwa na wprowadzenie tzw. regionalizacji miałby umożliwić odblokowanie eksportu wieprzowiny z terenów, na których choroba nie wystąpiła. Oznacza to również, że nadal byłby on niemożliwy dla części gospodarstw z woj. podlaskiego. Pomysł ma spore szanse na wprowadzenie, gdyż, jak przyznał Krzysztof Jurgiel, większość państw, z którymi rozmawiał, zgadza się na takie rozwiązanie.

Bogdan Jakim, właściciel zakładu mięsnego w Turośni Kościelnej, w pow. białostockim powiedział nam jednak: – Dla regionów nieobjętych ASF z pewnością jest to dobra wiadomość. Czy dla nas? Nie wiem.

ASF. Czy będzie regionalizacja?

Czy pomysł wprowadzenia regionalizacji jest dobry?

   
Pokaż wyniki

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o