57 mln euro pomocy dla producentów mleka i wieprzowiny

57 mln euro pomocy dla producentów mleka i wieprzowiny

Ministerstwo rolnictwa opracowało rozporządzenie mające złagodzić skutki kryzysu na rynku mleka i wieprzowiny.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowało do konsultacji rozporządzenie, które ma na celu złagodzenie skutków kryzysu na rynku mleka i wieprzowiny.

Z informacji radiowej Jedynki wynika, że kwota dofinansowania ze strony ministerstwa ma wynosić w sumie 57 mln euro w ramach dopłat rekompensacyjnych. Wiadomo również, że dla producentów trzody chlewnej wynosić będzie 70 zł od szt. Przypominamy, że planowane rozporządzenie jest przygotowywane na podstawie rozporządzenia delegowanego do Komisji Europejskiej 15 października 2015 r. Dopłata obejmować będzie okres między październikiem a listopadem. Zgodnie z założeniami otrzymają ją producenci działający w obiegu zamkniętym, a więc nie dostaną już jej np. producenci prosiąt, którzy odsprzedają je dalej. Rolnicy przyznają w dodatku, że aby chów był opłacalny, cena 1 kg wieprzowiny powinna wynosić co najmniej 4 zł. W tej sumie bowiem mieści się sam zwrot kosztów.

W styczniu rusza również program przechowalnictwa prywatnego na 90, 120 i 150 dni. Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, w wywiadzie dla radiowej Jedynki zaznacza jednak, że jest to rozwiązanie tymczasowe:To nic innego, jak przesunięcie problemu w czasie. Po tych maksymalnie 150 dniach problem powróci i wówczas może być jeszcze gorzej, gdyż nastąpi na rynku kumulacja. W tej chwili rozwiązanie widzę w uwolnieniu dopłat do eksportu – podkreśla.

e-WniosekPlus – cyfrowa rewolucja w dopłatach bezpośrednich

Od marca wnioski o dopłaty bezpośrednie będzie trzeba składać drogą elektroniczną. Tysiące rolników czekają poważne zmiany przyzwyczajeń.

12 stycznia 2018

Wniosek o dopłaty do materiału siewnego złożysz od 15 stycznia

Od 15 stycznia 2018 r. złożysz wniosek o dopłaty do materiału siewnego. Dowiedz się, do kiedy masz czas i gdzie powinieneś się zgłosić.

12 stycznia 2018

Dobrostan krów mlecznych i cieląt

Dobrostan to stan harmonii pomiędzy zwierzęciem a środowiskiem, w którym przebywa. Specjaliści wskazują na powiązanie dobrostanu z wydajnością mleczną.

10 stycznia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij