57 mln euro pomocy dla producentów mleka i wieprzowiny

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowało do konsultacji rozporządzenie, które ma na celu złagodzenie skutków kryzysu na rynku mleka i wieprzowiny.

Z informacji radiowej Jedynki wynika, że kwota dofinansowania ze strony ministerstwa ma wynosić w sumie 57 mln euro w ramach dopłat rekompensacyjnych. Wiadomo również, że dla producentów trzody chlewnej wynosić będzie 70 zł od szt. Przypominamy, że planowane rozporządzenie jest przygotowywane na podstawie rozporządzenia delegowanego do Komisji Europejskiej 15 października 2015 r. Dopłata obejmować będzie okres między październikiem a listopadem. Zgodnie z założeniami otrzymają ją producenci działający w obiegu zamkniętym, a więc nie dostaną już jej np. producenci prosiąt, którzy odsprzedają je dalej. Rolnicy przyznają w dodatku, że aby chów był opłacalny, cena 1 kg wieprzowiny powinna wynosić co najmniej 4 zł. W tej sumie bowiem mieści się sam zwrot kosztów.

W styczniu rusza również program przechowalnictwa prywatnego na 90, 120 i 150 dni. Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej, w wywiadzie dla radiowej Jedynki zaznacza jednak, że jest to rozwiązanie tymczasowe:To nic innego, jak przesunięcie problemu w czasie. Po tych maksymalnie 150 dniach problem powróci i wówczas może być jeszcze gorzej, gdyż nastąpi na rynku kumulacja. W tej chwili rozwiązanie widzę w uwolnieniu dopłat do eksportu – podkreśla.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *